Gépinfo

Mezőgéptervező verseny 2016-ban! – CLAAS UniTech mérnökverseny Törökszentmiklóson

Agrofórum Online

A feladat nehézségét mutatja, hogy a döntőbe való indulás jogát elnyert csapatok közül végül is nem mindenki tudott elindulni.

A közvélekedés szerint hazánkban nincs mezőgépgyártás, a hazai mezőgazdaságban import gépek dolgoznak. Ez téves felfogás, illetve információhiányra utal. A valóságban 150-160 vállalkozás foglalkozik mezőgép előállítással, amelyek közül 40-50 rendelkezik komolyabb gyártási kapacitással.

A jelentősebb cégeket a Mezőgazdasági Gépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ) fogja össze. A MEGOSZ vállalatok (56 tag) nettó árbevétele 135 Mrd Ft/2015, alkalmazotti létszáma mintegy 7000 fő. Az előállított termékek mintegy 80%-a exportra kerül. Mindebből következik, hogy igény van tervező mérnökökre, mégpedig olyanokra, akik ismerik és használják a legmodernebb számítógépes tervezői rendszereket. Az igények kielégítése a hazai felsőoktatási intézmények gépészmérnöki karain tanulmányokat folytató hallgatókra vár.

A CLAAS Hungária Kft. által meghirdetett CLAAS UniTech Mérnökverseny célja ezért egy országos verseny létrehozása, amely felhívja a fiatal mérnökhallgatók figyelmét a mezőgépészet kihívásaira és lehetőségeire. A verseny lehetőséget kíván adni az iparág komplexitásának és szépségeinek bemutatására.


A verseny megnyitása

A meghirdetett versenyre 2-4 fős csapatok jelentkezhettek, akiknek feladata egy-egy „klassz” gép (gabonabekarítógép imitáció) építése volt, amelynek sikerrel kell teljesíteni:
– a mobilitási
– az aratási feladatot és
– a fárasztóvizsgálatot.


Versenyző a mobilitási pályán

A 2015/2016-os versenyre a következő csapatok regisztráltak:

Csapatnév Egyetem / főiskola
1. RIVAL Slovak University of Agriculture in Nitra
1. Mérnökpalánták2 Brassói Transilvania Egyetem
2. Dominator Brassói Transilvania Egyetem
3. GR Works Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
4. The J Team Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
5. Fabrika Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
6. Terratron Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
7. Harvest Team Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
8. Genezis Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
9. Truck n Roll Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
10. Fahrenheit Debreceni Egyetem
11. 8kerék Debreceni Egyetem
12. Bétaratók Kecskeméti Főiskola
13. Anonim Aratók AA Miskolci Egyetem
14. csapatnév Óbudai Egyetem
15. Szotyola Óbudai Egyetem
16. Kombájnmájszter Óbudai Egyetem
17. PollTech Pécsi Tudományegyetem
18. Gépszakik Sapientia Erdélyi Tudományegyetem
19. Észkombájnok Sapientia Erdélyi Tudományegyetem
20. SZElektálók Széchenyi István Egyetem
21. Csavarfejek Széchenyi István Egyetem


„Termények” az aratási pályán

A felhívás sikerét igazolja, hogy 10 egyetem és főiskola csapata jelentkezett. A versenynek nemzetközi jelleget adott, hogy egy szlovák és két román (erdélyi) csapat is benyújtotta jelentkezését. A legszínvonalasabb tervek benyújtói lehetőséget és támogatást (50 000 Ft) kaptak arra, hogy alkotásaikat megépítsék és élőben megmérettessék egymással a verseny döntőjén, a CLAAS Hungária Kft. telephelyén, Törökszentmiklóson.

A bemutatott terveket a kiíró cég munkatársai értékelték és a 2016-os döntőbe a következő csapatokat jutatták:
1. Csavarfejek
2. Fabrika
3A. Fahrenheit
4. Genezis
5. GR Works
6. Harvest Team
7. Mérnökpalánták2
8. SZElektalok
9. Terratron
10. The J Team


Sikeres betakarítás (a későbbi győztes)

A feladat nehézségét mutatja, hogy a döntőbe való indulás jogát elnyert csapatok közül végül is nem mindenki tudott elindulni. Volt olyan egység, amelynek a kész gépe a döntő előtti napon sérült meg, és így végül is a verseny hét indulóval kezdődött.

A verseny sikeres lebonyolítását a rendező cég K+F csapata és az objektív zsűri biztosította. (Dr. Fenyvesi László, Szt. István Egyetem, elnök; Dr. Kerényi György BME; Csanádi Tamás CLAAS Hungária Kft.)

Az első, a mobilitási feladat, amelynek során egy kijelölt szlalom pályán kellett végigmenni a „vágóasztalt” vontató „betakarító” géppel, már nem mindenkinek sikerült. A kormány berendezés, ill. a lánchajtás hibája miatt a feladatot nem sikerült szintidőn belül teljesíteni, amit pontlevonással büntettek.

A második, a leglátványosabb feladat, a betakarítás imitálása volt. A szervezők által kijelölt területen négyzethálószerűen elhelyezett fakockákat és teniszlabdákat kellett felszedni és külön-külön tartályba gyűjteni. Ez a feladat már több csapatnak okozott problémát. Volt olyan gép, amely nem volt képes felszedni a „terményt”, és volt olyan, amely nem volt képes a szétválogatásra.


Küzdelem a fárasztópályán

A harmadik, a „megbízhatósági” feladat volt a legnehezebb. A valóságos körpályás fárasztó pályán (természetesen könnyített akadályokkal) egyetlen csapat volt képes minden akadályt legyőzni. A többiek jó néhány akadályt kihagytak vagy nem tudták szintidőn belül teljesíteni az előírt két kört.

A három különböző funkció tökéletes teljesítése csupán egyetlen csapatnak sikerült. (Lásd a mellékelt eredmény táblát.) A részfeladatok közül volt, aki a mobilitásra, mások a „betakarításra” helyezték a hangsúlyt. A megbízhatósági feladatnál észre lehetett venni a csapatok összeállításában meglévő különbséget. A szilárdsági tervezés sikerében meglátszott, hogy a csapat több tagja már MSc hallgató, vagyis végzett mérnök.

Az eredmények kiértékelését követően került sor az eredmény kihirdetésére (lásd táblázat), ahol a díjakat a Claas Hungária Kft. vezetőségének képviselői (Andreas Szakácsi, Winkler Viktor ügyvezetők, Szoták-Nové Mária HR vezető, Csanádi Tamás K+H vezető) és a zsűri elnöke adta át.


Ha nem megy lábbal, akkor kézi rásegítés szükséges

Díjazás
1. helyezettek
Utazás és gyárlátogatás a CLAAS központjába, Harsewinkelbe, és egy-egy grafikus munkaállomás szintű laptop.
2. helyezettek
Full HD monitor-TV
3. helyezettek
240 GB SATA 3 SSD

Különdíj a leginnovatívabb konstrukciókért:
Aratás gyakorlat Magyarországon CLAAS kombájnnal


A verseny részvevői

CLAAS-UniTech Mérnökverseny Eredménytábla

Sorszám Név/Egyetem Mobilitás Aratás Fárasztó vizsgálat Végeredmény
1. SZElektálók Széchenyi István Egyetem I. I. I. I.
2. Csavarfejek Széchenyi István Egyetem IV. VII. VI. VII.
3. The J Team Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem V. IV. V. V.
4. Fabrika Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem VII. V. V. VI.
5. Mérnökpalánták Brassói Transilvania Egyetem II. VI. IV. IV.
6. Genezis Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem VI. III. III. III.
7. Fahrenheit Debreceni Egyetem III. II. II. II.

Különdíj: Mérnökpalánták, Brassói Transilvania Egyetem


A verseny győztesei

Az eredményhirdetést követő állófogadáson lehetőség nyílt a tapasztalatok megvitatására és egyúttal a jövő évi verseny szervezésének megkezdésére is. Az ugyanis mindenki számára egyértelművé vált, hogy az ilyen jellegű versenyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a hallgatók a főiskolán/egyetemen tanultakat valós feladatok során próbálják alkalmazni. A versenyt szervezők számára pedig lehetőséget biztosít arra, hogy megismerjék a vállalkozó szellemű hallgatókat, akik később a cég(ek) hasznos munkatársai lehetnek. Ennek érdekében a CLAAS Hungária Kft. vezetői bejelentették, hogy folytatni kívánják a versenysorozatot, sőt nagyobb hangsúlyt akarnak fektetni a verseny nemzetközivé tételére.

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Az AXIÁL Kft. nem hiányozhat az állattenyésztési napokról!

2019. május 6. 04:47

Magyarország egyik legsikeresebb mezőgazdaságigép-forgalmazója 2019-ben is 1500 négyzetméteren várja partnereit Hódmezővásárhelyen, hogy bemutathassa számukra legújabb és legnépszerűbb modelljeit.

Felavatták a CLAAS cég új tesztközpontját

2019. április 25. 04:34

Az új tesztállomás segítségével lerövidíthető és a termelési ciklusoktól függetleníthető a kombájnok, járvaszecskázók és traktorok fejlesztési ideje. A szimuláció lehetővé teszi a mérnökök számára a gép működési és megbízhatósági ellenőrzését még a fejlesztés korai stádiumában.

TORION SINUS – A CLAAS bemutatja negyedik gumikerekes rakodó sorozatát

2018. július 23. 06:24

A CLAAS a Liebherrel való együttműködés eredményes kezdete után további kerekes rakodó modelleket vesz fel az 5,6 és 9-tonnás kategóriában termékprogramjába. A három új TORION SINUS egyedülálló kormányzási koncepciójukkal a kitűnő fordulékonyságot kombinálják a nagy hasznos terheléssel. Ezekkel a gépekkel akár 40 km/órás sebesség is elérhető.

Szenzációs: hibrid hajtású kombájnt tesztel a CLAAS

2023. október 25. 09:10

Akár 8-10 százalékos üzemanyag-megtakarítás is elérhető lesz a CLAAS tesztelés alatt álló LEXION e-hybrid kombájnjával.