Augusztus 24-29. között került megrendezésre a szlovéniai muraparti városban, Gornja Radgonán az 57. AGRA Nemzetközi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás. A rendezvény a régió egyik kiemelkedő mezőgazdasági kiállításának mondható, hiszen több mint hét hektár kiállítási területen 32 országból mintegy 1850 kiállító mutatta be termékeit.
A kiállítás partnerországa az ausztriai Stájerország volt. Emellett Magyarország, Horvátország, Észak-Macedónia, Lengyelország, Bulgária és Vietnám is saját kiállítótérrel képviseltette magát. A számos szakmai rendezvény kísérte a kiállítást, amely közül volt magyar vonatkozású is. Intelligens döntések az agráriumban címmel magyar-szlovén üzleti találkozót rendeztek.
Magát a kiállítást a szlovén kormányfő Marjan Šarec nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy a vásárt 57. alkalommal rendezik meg, amely szám közel azonos a szlovén gazdák átlagéletkorával. Kihangsúlyozta, hogy gazdaságátadás, a fiatal gazdák ösztönzése elsődleges cél a szlovén mezőgazdaság számára. Rámutatott arra is, hogy a jövőben a modernizáció, a digitalizáció nagy hatással lesz a gazdák, gazdaságok tevékenységeire, és reményei szerint megkönnyítik a mezőgazdasági munkavégzést.
Az ágazat fiatalításának fontossága, a modern termeléstechnológia, illetve a digitalizáció előnyei, annak hatékony hasznosulása mellett a környezetvédelmet, az életminőség javítását hangsúlyozta ki Phil Hogan Európai Bizottság mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztosa, aki szintén jelen volt a megnyitó ünnepségen.
Dr. Aleksandra Pivec szlovén mezőgazdasági, erdészeti és élelmiszeripari miniszter beszédében rámutatott arra, hogy a kiállítás lehetőséget biztosít a mezőgazdasági termelők részére termékeik, munkájuk, életmódjuk bemutatására, népszerűsítésére. A kisgazdaságok által előállított helyi, kézműves termékek elengedhetetlen részét képezik a szlovén mezőgazdaságnak és élelmiszeriparnak. Ezen minőségi termékek léte és előállításuk további fejlesztése az ország mezőgazdaságának és a gazdák hírnevének növelése szempontjából elengedhetetlen.
Szlovénia területének jelentős része erdő, illetve legelő, kaszáló. Ennek kapcsán jelentős számú az erdészettel, illetve a gyepgazdálkodással kapcsolatos erő-, és munkagép volt látható a kiállított eszközök között. A szlovén traktorpiacon évente mintegy 1200-1400 erőgép talál gazdára. A birtokszerkezetre jellemző elaprózódottság és a domborzati viszonyok által determinált lejtős művelés az erőgépek esetében a kis-, közepes teljesítményű erőgépek dominanciáját vonja maga után az új gépek értékesítésekor. Így a Szlovéniában értékesített traktorok átlagos teljesítménye megközelítőleg 65 kW (88 LE).
Mindez a kiállításon is megmutatkozott. A nagy traktorgyártók 400-500 LE-t meghaladó látványos törzscsuklós erőgépeivel, illetve 10 m munkaszélességet meghaladó vágóasztallal rendelkező betakarítógépekkel nem találkozhattunk. Azonban a kis-, és közepes gazdaságok részére szánt erőgépekkel, speciális, lejtős művelésre szánt, vagy erdészeti célra felkészített traktorokkal igen.
Kiemelt figyelmet kaptak a gépkiállításon a szlovén mezőgépgyártás Magyarországon is ismert termékei, cégei. A kaszálók és legelők, illetve ültetvények művelésének gépesítésében megoldásokat biztosító INO Brežice, illetve a SIP Šempeter. A pótkocsik, illetve szervestrágyaszórók gyártója a Farmtech, amely cég a kiállítás nagydíját is elnyerte a „hazai gyártású új gép” kategóriában. Továbbá az ületvény, illetve erdészeti célú kis- és közepes teljesítményű törzscsuklós traktorokat továbbá ületvény és szántóföldi permetezőket gyártó Agromehanika (1., 2., 3. kép).
1. és 2. kép: Szlovén gépgyártók a vásáron |
Természetesen a nagy multinacionális mezőgépgyártó cégek legtöbbje képviseltetett magát a kiállításon.
Mezőgép kategóriában a kiállításon két nagydíjat, 27 aranyérmet, 10 ezüstérmet, 2 bronzérmet, és további egy különdíjat osztottak ki, a hazai és a külföldi kiállítók és gyártók termékei között.
Magyarország saját országstanddal képviseltette magát, amelyen magyar kézműves termékek bemutatása, kóstoltatása örvendett nagy népszerűségnek. (4. kép)
A kiállítás a kitűzött célokat megvalósította, hiszen az évről évre idelátogató mintegy 120 ezer látogató igazolja, hogy van érdeklődés a mezőgazdasági termékek és azok előállítói iránt. Az ágazatban zajló innováció, technikai fejlődés nyomon követésének, továbbá a termeléshez, tenyésztéshez szükséges input anyagok, gépek forgalmazóival történő kapcsolattartásnak egyik kitűnő helyszíne az AGRA, Gornja Radgonán.
Dr. Magó László
Szent István Egyetem Gépészmérnöki Kar, Gödöllő