Gépinfo

Sávos művelés másodvetésű silókukorica esetében John Deere és Orthman gépekkel (+KÉPEK)

Agrofórum Online

A másodvetésű silókukoricára alapozott takarmánytermesztés és tartósítás komplett géprendszere és technológiája a KITE Zrt.-től.

A KITE fejlesztési tevékenységének legújabb zászlóshajója a sávos művelés géprendszerének és technológiájának kidolgozása. A kapásnövények (kukorica és napraforgó) sávos művelésének legfrissebb eredményeiről előző számunkban (Agrofórum 25. évf. 8. sz. p. 114-115) számoltunk be. A KITE azonban jelentős sikereket tudhat magának a másodvetésű növények ilyen módon való termesztése terén is.

Teljes képgaléria a KITE gépbemutatóról >>>

Sok állattartó gazdaságban ugyanis az egyre csökkenő földterület okán egyre jobban felértékelődnek a másodvetésű takarmánynövények. A korán lekerülő növények után a másodvetés aránylag kevés gondot okoz. De ha kalászosok, vagy zöldborsó után kell silókukoricát vetni, a gabona betakarítására, a szalma bálázására és a másodvetésre csak rendkívül rövid, legfeljebb három- négy nap áll rendelkezésre. Az ilyen másodvetés sikere már speciális, általában több művelet egyidejű végzésére alkalmas gépek használatát, illetve ezek összehangolt üzemeltetését feltételezi. Na erre (erre is!) jó megoldást kínál a KITE által kidolgozott sávos művelés, amelynek másodvetésű silókukorica termesztésére kidolgozott változatát Kartalon, a Gödöllői Tangazdaságban az idén nyáron már láthattuk. A szálastakarmányok készítésével kapcsolatos eddigi eredményekről szóló bemutatók sorában most a másodvetésű silókukoricára alapozott takarmánytermesztés és tartósítás komplett géprendszerével és technológiájával ismerkedhettünk meg 2014. szeptember 30-án a Komáromi Mg. Zrt.-ben, amiről az alábbiakban főleg képekben számolunk be.

A szálastakarmányok silónak, szenázsnak vagy szénának való készítéséről szóló bemutatók sora jövő tavaszra várható.

Orthman 1rRIPr sávos talajművelő gép szilárd műtrágya kijuttató egységgel

A sávos talajművelési technológia egyik kulcsfontosságú eleme az alapművelés és az azzal egy menetben végzett alapműtrágya lehelyezés. A 1rRIPr sávos talajművelő hántott, vagy hántatlan tarlón egy munkamenetben átvágja szármaradványokat és a művelendő sorok közé rendezi, 28-30 cm mélységben lazítja talajt, valamint szilárd (vagy megfelelő adapterrel folyékony!) tápanyagot juttat a művelt sávba a felszín alá. A műveletet követő pálcás henger a teljes sávszélességben végzett rögaprítással és lezárással magágy-minőségű sávokat alakít ki, amelyekbe történik később a vetés. A vetőgéppel pontosan ebbe a sávba az RTK alapú vezérlés nyújtotta ± 2 cm pontosságú visszatérés nyújt lehetőséget.

Hatsoros sávos kombinált (magágykészítő-, vető-, starterműtrágya- és vegyszerkijuttató) gép

A főnövény közvetlen betakarítása után a még nedves szármaradványokat is jól kezelő, hatsoros géppel a csemege-, vagy a silókukorica a magágykészítéssel egy munkamenetben sávosan nemcsak elvethető, de egyúttal a starter műtrágya és a talajfertőtlenítő szer is kijuttatható. A traktor mögötti gerendelyre a művelő egység felett a nagy befogadóképességű műtrágya tartályt szerelték és ugyancsak ehhez kapcsolódik a 6-soros John Deere szemenkénti vetőgép is. A gép jól összehangolt tartályméreteinek köszönhetően elegendő a 10 ha-kénti utántöltés, teljesítménye eléri műszaknaponként a 35-40 ha-t. A gép sávpermetező egységgel is kibővíthető.
A bemutatott gépet zöldborsó után csemegekukorica másodvetésére üzemszerűen használták.

A hatsoros kombinált vetőgép sávos művelőegysége

Az alapművelést a szármaradványokat elvágó tárcsa után a sávtisztítóval megtisztított sávban lazító és a hullámos tárcsa végzi. A műtrágya a lazítókés mögé szerelt ejtőcsövön keresztül kerül a talajba, a mögöttük lévő pálcás henger aprítja a talajrögöket és zárja a talajfelszínt.

John Deere 1770NT „i” CCS 12 soros központi magtartályos intelligens szemenként vetőgép

A betakarítást követően a már ismertetett Orthman 1tRIPr jelű sávos művelő eszköz után – kihasználva az RTK alapú vezérlés nyújtotta ±2 cm pontosságú visszatérés lehetőségét – nagy vetési teljesítmény elérésére nyújt lehetőséget a 12 soros, központi magtartályos John Deere 1770NT”i” CCS jelű szemenkénti vetőgép MaxEmerge vetőkocsikkal. A gép alkalmas a vetéssel egyidejűleg folyékony starter műtrágyák és talajfertőtlenítő szerek kijuttatására is. Megfelelő kiszolgálással a gép 100-120 ha napi műszakteljesítményre képes.

Aktív munkagép-vezérlő tárcsa John Deere 1770NT „i” CCS vetőgépen

A vetőgép pontos soron tartását az RTK kapcsolat mellett a gépre szerelt aktív munkagép-vezérlő tárcsák biztosítják

MaxEmerge vetőkocsik a 6- és 12-soros John Deere vetőgépeken

A paralelogramma felfüggesztésű vetőkocsik hordozzák: elöl az aktív sávtisztítót, a magtovábbítóból, maglesodróból, duplázás-gátlóból és vetőtárcsából álló E-SET készletet, a mélységhatárolót és a V-alakú visszatömörítő kerekeket, valamint a vetőmag és talajfertőtlenitő szer tartályait.

Aktív sávtisztító a 6- és 12-soros John Deere vetőgépeken

A vetőegység aktív sávtisztító tárcsái és öntvény határoló kerekei minden vetés minőséget rontó hosszú szármaradványokat, talajrögöket eltakarítanak e vetőelemek útjából, a hullámos tárcsák pedig megfelelő minőségű V-alakú magárkot képeznek.

Sávpermetező a 6- és 12-soros John Deere vetőgépeken

A vetés lezárásával egyidejűleg a sáv preemergens gyomirtását soha nem szabad elhagyni.

Orthman 8315 sorközművelő kultivátor

A sorközművelő kultivátorral egy munkamenetben végezhető a sorközök mechanikai művelése, gyomirtása, a fejtrágya kijuttatása illetve a sorközök permetezésre. A gép agresszív szögállású lúdtalpkapái képesek a tömörödött, kultúrállapotát megromlott sorközök helyreállítására, a mélyen gyökerező gyomok biztos átvágására ráadásul 10-14 km/h-s munkasebesség mellett. A gép pontos soron tartását a traktor RTK kapcsolata mellett a munkagépre szerelhető aktív munkagép-vezérlő tárcsák biztosítják, melyek önálló (és a traktoréval kommunikáló) antenna jelük segítségével a traktor esetleges hibáit kiküszöbölve optimális „pályán” tartják a művelőelemeket. A gép a sorközműveléssel egyidejű folyékony műtrágya (nitrosol) kijuttatására is alkalmassá tehető.

John Deere 7080 sorozatú önjáró szecskázógépek

John Deere 7080 sorozatú önjáró önjáró szecskázókat a törés- és csökkentett súrlódású anyagáramnak köszönhetően az igen kedvező fajlagos üzemanyag fogyasztás és ebből adódó alacsony üzemeltetési költség jellemzi. Figyelmet érdemel többek között az egy személy által is könnyen kiszerelhető új „KernelStar” szemroppantó (270%-os szemroppantási keresztmetszet!), valamint a vágáshossz állításának kétféle lehetősége (1 mm-es lépésekben 4-19 mm között gombnyomással, vagy az új automatikus AutoLOC rendszer a HarvestLAB nedvességmérő szenzor révén). A gép igen kedvező járóképessége a választható összkerékhajtásnak, vagy „Prodrive” hajtásrendszernek köszönhető.

Joskin Silo-SPACE silószállító pótkocsi

kite_silo_11.jpg

A különféle, 40-55 m3 közötti hasznos befogadóképességű változatokban rendelkezésre álló Silo-SPACE silószállító pótkocsikat a robosztus járószerkezetnek és a hidraulikus rugózásnak köszönhetően közúton és mezőgazdasági területeken egyaránt jó stabilitás és kedvező járóképesség jellemzi. A galvanizált, festett és bordázott acéllemezekből álló felépítmény gyors és akadálymentes ürítést tesz lehetővé.

Fliegl GIGANT ASW 261 letolókokocsi

A pótkocsi ürítés egyik terjedőben lévő megoldása a letolásos ürítés, melynek egyik jeles képviselője a Fliegl GIGANT letolókokocsi. A légrugózású GIGANT letolókocsik teherbírása 11-44 tonna között választható.

John Deere 9510 R traktor és JCB 418 S törzscsuklós homlokrakodó

A sikeres takarmánytermesztés titka a megfelelő agrotechnikában, az elvárt érettségi állapotban történő betakarításban és a kiváló tömörítésében rejlik. A falközi silóban a silódombok kezelésére és tömörítésére egyik legalkalmasabb páros a törzscsuklós JCB 418 S silómarkoló villával szerelt homlokrakodó, illetve a siló tömörítésére a John Deere 9510 R 510 LE-s, ikerkerekekkel szerelt traktor.

(Demes György – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Oggun traktor: olcsó erőgép, közvetlenül a gyártótól, viszonteladók nélkül

2024. április 9. 08:10

Humanitárius célok (is) vezérlik az amerikai CleBer céget, amely olcsó traktorokkal próbálja segíteni a világ fejlődő térségeit.

Megtudtuk, mi alapján választanak robotpilóta rendszert az eredményes gazdálkodók!

2019. március 4. 08:48

A robotpilóta rendszer nem kis beruházás, melyet hosszas döntés előkészítés előz meg. Szembe kell állítani a rendszerrel elérhető hasznot, előnyöket a beruházás költségével és a mérlegnek mindig a jó irányba kell billennie!

Traktorral a suliba – akár Magyarországon is követendő példa lehetne

2024. április 7. 16:10

Figyelemfelkeltő szokásként traktorral mennek iskolába a diákok néhány amerikai megyében. Sokan ott is a mezőgazdaságból élnek, és ezt fontosnak tartják megmutatni.

Sárga festést kapott az MTZ traktor, így is észbontóan néz ki

2024. szeptember 3. 07:10

Maga a 2022.3-as modell nem újdonság, a szokatlan fényezést pedig az indokolja, hogy a Belarus/MTZ ezt a verziót reptéri használatra szánja.