Gépinfo

Ugató drónok veszik át a juhászkutyák munkáját

Szuperfarm

A drónok változatos mezőgazdasági tevékenységeket végeznek. Új-Zélandon juhászkutyák szerepét veszik át, a levegőből figyelik a nyájat, és közben ugatnak is, ha kell. Munkájukat féltő kutyák már meg is barátkoztak velük, állat és gép együttműködik.

Pesszimistább előrejelzések szerint a robotizáció és az automatizáció tömegek munkahely-vesztéséhez vezethet. A valóság persze nem ennyire fekete-fehér, mert az új technológiák, technológiai váltások nemcsak megszüntetnek, hanem értelemszerűen teremtenek is állásokat.

Egy friss hír alapján azonban már nemcsak emberek, hanem állatok is veszélyeztetettek, mert az ő munkájukat is átvehetik a gépek…

Ezúttal a Homo sapiens legjobb barátja, a kutya a technológiaváltás áldozata.

Új-Zélandon több mint egy évszázada nagyon intelligens kutyák terelik és figyelik a szabadban legelő állatcsordákat, teheneket, juhokat stb. A négylábú juhászok gyönyörű képzavarral élve, mostanában komoly vetélytárssal, drónokkal néznek farkasszemet.

Az ember nélküli légi járművek fejlesztése annyira felgyorsult az utóbbi években, hogy egyes új-zélandi állattenyésztők már őket alkalmazzák juhászkutyák helyett. Ráadásul ezek a drónok élethűen utánozzák a kutyák egyik legjellemzőbb adottságát: ugatnak.

A helyi farmerek a 3500 dolláros DJI Mavic Enterprise gépét használják. A gép hangokat képes rögzíteni és hangosbemondóján visszajátszani, azaz utánozni azt.

„Az elmúlt két évben a farmerek megszerették a dróntechnológiát. Drónok koszos, veszélyes és sokszor dögunalmas feladatok kivitelezésébe segítenek be, sőt, gyakran kvázi önmagukban végzik a munkát” – nyilatkozta Adam Kerr, a déli szigeten lévő Christchurch székhelyű DJI Ferntech szakértője.

Corey Lambeth, Észak-Canterbury illetőségű juh- és szarvasmarha tenyésztő, és egyben juhász szintén pozitívan beszélt: „tehén- és borjúterelés közben megfigyeltem, hogy az öreg tehenek nem mindig fogadnak szót az őket őrző kutyáknak. Drónokkal más a helyzet, velük soha nem tennének ilyesmit.”

A csorda gyorsabban mozog, kevesebb stressz éri őket, mintha juhászkutyák vigyáznának rájuk. De a gépek nemcsak a legeltetésben és a folyamatos megfigyelésben, hanem sok másban is segítőkészek. Felülről nézik a farmokat, a víz- és a táplálék-szintet, miközben minimálisan sem zavarják az állatokat és a gazdaság működését.

Jason Rentoul rendező elmondta a Radio New Zealand-nek, hogy két személy és egy kutyacsoport kétórás terelési munkáját egyetlenegy drón 45 perc alatt elvégzi. Attól is megkíméli a tenyésztőt, hogy feleslegesen járjon-keljen a gazdaságban, s töltsön el így órákat. Fentről mindent lát, amit az ember lentről nem.

Drónok és mezőgazdaság románca nem újkeletű, a technológiát a világon mindenhol használják. Dél-Afrikában (a magasabb terméshozam miatt) növények állapotát monitorozzák, kaliforniai borászok a szőlőt figyelik velük, és így tovább. Mivel relatíve közel repülnek a talajhoz, nagy felbontású képeket készítenek. E képek előállítása jóval olcsóbb, mintha valaki ember által vezetett légi járműről fényképezne.

És talán az új-zélandi juhászkutyák sem vesztik el mind a munkájukat. Egyesek már tanulják, hogyan dolgozzanak együtt drónokkal. A gépeket munkatársként, s nem ellenfélként azonosítják.

Farmerek elmondták, hogy a juhászkutyák egyelőre több ok miatt nélkülözhetetlenek: tovább élnek, mint a drónok, rossz időben is dolgoznak, elemeiket nem kell óránként cserélni.

„Mindig lesz hely a kutyáknak. A drónok és minden más elektronikus eszköz hátulütője, hogy a helyszínre kell vinni és fel kell tölteni őket” – összegez Lambeth.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Határidő-változásra kell figyelni a permetező drónok típusminősítése kapcsán

2022. május 16. 10:37

Az Agrárminisztérium új rendelete lehetővé teszi a permetező drónok típusminősítését, ezúttal a pótlási idő változására hívja fel a figyelmet a Nébih.

Hőkamerás drónnal találták meg az elkóborolt borjút

2024. július 25. 16:10

Egy borjú megszökött és 10 hétig rejtőzködött egy repceföldön, végül drónnal találtak rá, majd elaltatták és úgy szállították el.

Propellerekkel fejlődik a magyar mezőgazdaság

2021. június 14. 11:29

A NAK Szántóföldi Napokat választotta helyszínéül a Duplitec Kft. és a KITE Zrt. az együttműködési megállapodásuk aláírására és egy látványos drónos bemutató megszervezésének. Ettől kezdve a KITE Zrt. viszonteladójává vált a DJI felvételező (Phantom, Mavic és Matrice), valamint a kijuttató drónoknak (DJI Agras sorozat).

Figyelem! Egyelőre szigorúan tilos a permeteződrónok használata a magyar földeken!

2019. február 21. 05:38

A Nébih felhívja az érdeklődők és érintettek figyelmét, hogy drónok növényvédelmi használata még nem engedélyezett, arra csak a jogi környezet kialakítását követően nyílik lehetőség.