A szőlőt dézsmáló madarak távoltartására alkalmazott madárijesztőktől hosszú út vezetett a legújabb technika felhasználásáig. Az élő, illetve mű ragadozó madarak bevetése, a hálók kifeszítése, a fegyverropogás, fényvisszaverő tárgyak kihelyezése mind-mind a szőlők madarak elleni védelmét szolgálják. A technológia azonban változik, a drónok ezen a területen is megjelentek.
Az új-zélandi Logie MacKenzie szőlész a jelenlegi gyakorlatot ismertetve elmondta, hogy gázpisztolyt, vadászpuskát vagy intenzív hanghatás kiadására alkalmas eszközöket használnak az ültetvényekben a madarak elriasztására. Ezek közé tartozik az is, hogy folyamatos dudaszó mellett róják autóval az ültetvényben a sorokat. E módszerek sajnos folyamatos pereskedéssel jártak, mert az állandó zaj a környező lakosság nyugalmát zavarja. A megoldást a drónok bevetése jelentette, amelyekkel rövidebb idő alatt nagyobb terület védelmét lehet biztosítani.
Az előnyök között szerepel az is, hogy a drónhasználó megspórolja a körbeautózás üzemanyagköltségét. Aki fegyverekkel riasztja madarakat a benzin mellett a töltények jelentette környezetszennyezést is csökkenteni tudja, nem beszélve a zajterhelésről. A drónokat 4-5 tagú flottákban használják, olyanok is kaphatók, amelyek ragadozómadár-hangot adnak ki.
A drónhasználóknak természetesen be kell tartaniuk a jogszabályi előírásokat, így például nem emelkedhetnek 120 méteres magasság fölé vagy nem közelíthetik meg 4 méternél jobban a repülőtereket, illetve a helikopterfelszállásra kijelölt területeket.
További részletek a https://www.stuff.co.nz/national/111004202/marlborough-vineyards-scare-birds-with-drones címen találhatók.