Időjárás

Jelentős lehűlés érkezik kemény éjszakai fagyokkal

Agrofórum Online

A hét végétől ismét átalakul a légköri áramlási rendszer hazánk felett. Jelentős lehűlés érkezik kemény éjszakai fagyokkal, de napközben is csak fagypont közeli hőmérsékletet mérhetünk majd – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat elemzéséből.

A múlt hét közepétől bár több időjárási front is átvonult hazánk fölött, ezek nagyobb csapadékot nem hoztak. Azonban az elmúlt 30 és az elmúlt 90 nap is országszerte jóval csapadékosabb volt a sokéves átlagnál.

Az OMSZ agrometeorológiai elemzésében kitérnek a földek jelenlegi állapotára: a talajok felső egy méteres rétege telített állapotban van, a bő egy hetes csapadékszünet időt adott a víz mélyebb rétegekbe való szivárgására, és az alföldi belvíz kiterjedésének csökkenésére. A hőmérséklet az elmúlt héten csökkent a korábbiakhoz képest: éjszakánként többször előfordultak fagyok, ami az idei januárban már-már ritkaságnak számított.

Az őszi vetések jellemzően jó állapotban vannak, bár az Alföldön foltokban vízborítás van a vetésekben. A tartósan enyhe idő megzavarta a növények vegetációs ciklusát, ráadásul hideg hiányában a kártevők és kórokozók sem ritkultak. A túl enyhe idő különösen a gyümölcsfákra veszélyes: ha túl korán véget ér a mélynyugalmi állapotuk, később érzékennyé válnak a fagyokra – hívja fel a figyelmet az Országos meteorológiai Intézet.

Milyen idő várható a következő hetekben?

Mint írják, a folytatásban erős lehűlés érkezik, de még előtte, pénteken egy kiterjedt csapadékzóna vonul át hazánk felett, hóeséssel, szombattól pedig viharos széllel kell számolni a Kárpát-medencében. Az agrometeorológiai előrejelzés alapján szombaton még előfordulhatnak záporok, de ezt követően a jövő hét közepéig már több órás napsütés is várható.

A hét utolsó napjától szigorodnak az éjszakai fagyok, helyenként -10 fok alá is csökken a hőmérséklet. Az OMSZ tájékoztatása szerint a

jövő hét első fele lehet a tél eddigi leghidegebb periódusa,

ekkor már számottevő talajfagy is kialakulhat, és a hideg a növényeket is nyugalomra inti.

Az Országos Meteorológiai szolgálat részletes agrometeorológiai elemzése ITT érhető el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

-50 Celsius fok - na de mi is az a hőérzet?

2019. január 31. 10:37

Az elmúlt napokban az Észak-Amerikában mért rendkívül alacsony, rekordközeli hőmérsékleti értékek a magyarországi médiába is bekerültek. -50, -60 fokos hőérzet- vagy angolul wind chill-értékekről olvashatunk.

Téli felkészülés: így zárjuk el a kerti csapot

2022. november 23. 05:37

Az ősz végi, tél eleji feladatok közé tartozik, hogy minden olyan eszközt, mely télen szétfagyhat, azt bizony fagymentes helyre kell tenni, és még a kerti csapot is vízteleníteni kell.

Mik a sütőtök érettségének jelei?

2023. szeptember 24. 04:37

Szeretném megkérdezni, hogy honnan lehet tudni, hogy érett már a sütőtök?

Kalászosok élettani eredetű károsodásai

2022. április 4. 06:04

A kalászos gabonák lombozatát a vegetációs időszak kezdetén megvizsgálva számos olyan elváltozást lehet megfigyelni, amelyek nem éppen előnyösek a növény számára. Az egyre szélsőségesebbé váló időjárási viszonyok, mint pl. a rendkívül nagy napi hőingadozás, az eddigi csapadék hiány kedvezőtlen élettani folyamatokat indíthatnak el, amelyek esetleg a növényállomány létét is veszélyeztethetik, de a vegetatív felület károsítása útján esetleg jelentős terméskiesés okozói lehetnek.