A hét végétől ismét átalakul a légköri áramlási rendszer hazánk felett. Jelentős lehűlés érkezik kemény éjszakai fagyokkal, de napközben is csak fagypont közeli hőmérsékletet mérhetünk majd – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat elemzéséből.
A múlt hét közepétől bár több időjárási front is átvonult hazánk fölött, ezek nagyobb csapadékot nem hoztak. Azonban az elmúlt 30 és az elmúlt 90 nap is országszerte jóval csapadékosabb volt a sokéves átlagnál.
Az OMSZ agrometeorológiai elemzésében kitérnek a földek jelenlegi állapotára: a talajok felső egy méteres rétege telített állapotban van, a bő egy hetes csapadékszünet időt adott a víz mélyebb rétegekbe való szivárgására, és az alföldi belvíz kiterjedésének csökkenésére. A hőmérséklet az elmúlt héten csökkent a korábbiakhoz képest: éjszakánként többször előfordultak fagyok, ami az idei januárban már-már ritkaságnak számított.
Az őszi vetések jellemzően jó állapotban vannak, bár az Alföldön foltokban vízborítás van a vetésekben. A tartósan enyhe idő megzavarta a növények vegetációs ciklusát, ráadásul hideg hiányában a kártevők és kórokozók sem ritkultak. A túl enyhe idő különösen a gyümölcsfákra veszélyes: ha túl korán véget ér a mélynyugalmi állapotuk, később érzékennyé válnak a fagyokra – hívja fel a figyelmet az Országos meteorológiai Intézet.
Milyen idő várható a következő hetekben?
Mint írják, a folytatásban erős lehűlés érkezik, de még előtte, pénteken egy kiterjedt csapadékzóna vonul át hazánk felett, hóeséssel, szombattól pedig viharos széllel kell számolni a Kárpát-medencében. Az agrometeorológiai előrejelzés alapján szombaton még előfordulhatnak záporok, de ezt követően a jövő hét közepéig már több órás napsütés is várható.
A hét utolsó napjától szigorodnak az éjszakai fagyok, helyenként -10 fok alá is csökken a hőmérséklet. Az OMSZ tájékoztatása szerint a
jövő hét első fele lehet a tél eddigi leghidegebb periódusa,
ekkor már számottevő talajfagy is kialakulhat, és a hideg a növényeket is nyugalomra inti.
Az Országos Meteorológiai szolgálat részletes agrometeorológiai elemzése ITT érhető el.