Időjárás

Kellemetlen augusztus vár ránk, és hamarosan általánossá válnak a 40 napos szárazságok

Agrofórum Online / Másfélfok

A közeli jövőben megsokasodnak azok a 40 napos száraz nyári periódusok, amikor a 3 mm-t sem éri el a napi csapadékmennyiség Magyarországon. Mit lehet ezzel kezdeni?

Bár a meteorológusok hosszabb távra meglehetősen pontatlanul tudják megjósolni a várható időjárást, jelenleg az látszik, hogy igen kellemetlen augusztus vár ránk. A 30 napos előrejelzés talán csak a hónap elejére mutat néhány milliméternyi csapadékot, egyébként két hétig 35 fok körüli csúcshőmérsékleteket, majd – nagyjából augusztus közepétől – 30 fokos maximumokat.

Mi történik, ha ez válik általánossá Magyarországon? 2022-ben a mezőgazdaság már átvészelt egy súlyos aszályt, és ilyenek előfordulása egyáltalán nem zárható ki a jövőben sem. Raskó György agrárvállalkozó szerint a szárazságtűrésre „génszerkesztett” vetőmagok jelenthetnék a megoldást, ami nem génmódosított szervezeteket (GMO) jelent, mégis tabunak számít még az említésük is.

A Másfélfok nevű oldal legfrissebb elemzése egyenesen 40 napos nyári szárazságokat vetít előre, ami természetesen az élelmiszertermelést is bizonytalanná teheti. Számításaik szerint az egymást követő száraz napok maximális száma július és szeptember között a jelenleg jellemző, átlagosan 20-25 napról 25-30 napra növekedhet a 21. század végére, ez pedig alapvetően új helyzetet teremt a mezőgazdaságból élők számára is.

A 40 napot meghaladó, egybefüggő száraz időszakok jelenleg minden 20. évben fordulnak elő, ám a legpesszimistább forgatókönyv szerint ez akár 4-5 évente előfordulássá is sűrűsödhet az ország mintegy 80 százalékán.

Érdekes, hogy közben Magyarországon az éves csapadékösszeg nem változott jelentősen az elmúlt mintegy 120 esztendőt tekintve, az éven belüli eloszlással azonban már óriási gondok vannak.

Ha a trend így folytatódik, az a növénytermesztés számára katasztrofális következményekkel járhat, nincs más lehetőség tehát, mint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának további radikális csökkentése.

Részletek a Másfélfok cikkében. Kattintson!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Meg lehet-e mondani előre, hogy milyen telünk lesz?

2024. november 13. 06:40

A meteorológusok és kutatók folyamatosan keresik a módját annak, hogy tökéletesítsék előrejelzéseiket. De mennyire látnak előre?

Milyen időjárás várható télen – a népi megfigyelések alapján?

2024. november 1. 12:10

Bár a népi időjárási megfigyelések talán nem mindig válnak valóra, megnéztük, ezek mit jósolnak a télre. Hátha idén igazuk lesz!

Az árvíz okozta mezőgazdasági károk még nem értékelhetők

2024. szeptember 19. 16:10

Ausztriában az áradások a gazdák földjeit is súlyosan érintették. A területen okozott károkat csak az árvíz elvonulása után lehet megítélni.

Időjárási anomáliák: mi hoz télen La Niña, a kislány?

2024. szeptember 18. 09:40

A kutatók szerint véget ért az El Niño, és váratlan gyorsasággal egy újabb La Niña jelenség jöhet létre. Hogyan alakul a hatására a téli időjárás?

Érkezett a kárenyhítési juttatás a károsult gazdák számára

2024. április 2. 13:40

A tavalyi évben keletkezett káresemények után mintegy 1680 mezőgazdasági termelő részesült március végéig 2,85 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban, a kifizetéssel érintett összes terület nagysága meghaladja a 20 400 hektárt.

Teendők tartósan vízhiányos időszak esetén

2018. augusztus 27. 07:03

Augusztus 15-túl hivatalosan is tartósan vízhiányos időszak van. Bővebb összefoglaló az ezen időszak alatt fennálló nyilatkozattételi és adatszolgáltatási kötelezettségekről.

Agrárminisztérium: érdemes mezőgazdasági biztosításokat kötni

2023. március 15. 12:16

A mezőgazdaságot sújtó, szélsőségesebbé vált időjárás miatt érdemes mezőgazdasági biztosításokat kötni a termelést nehezítő kockázatok kezelésére, amelyhez az idei esztendőben is az egységes kérelem keretében igényelhetnek a gazdálkodók támogatást.

Drágulást és termés kiesést eredményezhet az aszály

2019. április 3. 13:33

A legszárazabb régiókban mintegy 150 milliméternyi csapadék hiányzik, ami már a talajvízkészletét is érinti, és nincs vízutánpótlás.