Időjárás

Kellemetlen augusztus vár ránk, és hamarosan általánossá válnak a 40 napos szárazságok

Agrofórum Online / Másfélfok

A közeli jövőben megsokasodnak azok a 40 napos száraz nyári periódusok, amikor a 3 mm-t sem éri el a napi csapadékmennyiség Magyarországon. Mit lehet ezzel kezdeni?

Bár a meteorológusok hosszabb távra meglehetősen pontatlanul tudják megjósolni a várható időjárást, jelenleg az látszik, hogy igen kellemetlen augusztus vár ránk. A 30 napos előrejelzés talán csak a hónap elejére mutat néhány milliméternyi csapadékot, egyébként két hétig 35 fok körüli csúcshőmérsékleteket, majd – nagyjából augusztus közepétől – 30 fokos maximumokat.

Mi történik, ha ez válik általánossá Magyarországon? 2022-ben a mezőgazdaság már átvészelt egy súlyos aszályt, és ilyenek előfordulása egyáltalán nem zárható ki a jövőben sem. Raskó György agrárvállalkozó szerint a szárazságtűrésre „génszerkesztett” vetőmagok jelenthetnék a megoldást, ami nem génmódosított szervezeteket (GMO) jelent, mégis tabunak számít még az említésük is.

A Másfélfok nevű oldal legfrissebb elemzése egyenesen 40 napos nyári szárazságokat vetít előre, ami természetesen az élelmiszertermelést is bizonytalanná teheti. Számításaik szerint az egymást követő száraz napok maximális száma július és szeptember között a jelenleg jellemző, átlagosan 20-25 napról 25-30 napra növekedhet a 21. század végére, ez pedig alapvetően új helyzetet teremt a mezőgazdaságból élők számára is.

A 40 napot meghaladó, egybefüggő száraz időszakok jelenleg minden 20. évben fordulnak elő, ám a legpesszimistább forgatókönyv szerint ez akár 4-5 évente előfordulássá is sűrűsödhet az ország mintegy 80 százalékán.

Érdekes, hogy közben Magyarországon az éves csapadékösszeg nem változott jelentősen az elmúlt mintegy 120 esztendőt tekintve, az éven belüli eloszlással azonban már óriási gondok vannak.

Ha a trend így folytatódik, az a növénytermesztés számára katasztrofális következményekkel járhat, nincs más lehetőség tehát, mint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának további radikális csökkentése.

Részletek a Másfélfok cikkében. Kattintson!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkezdődött: teljes káoszra számítanak az eső, a hó és a viharos szelek miatt Ausztriában

2024. szeptember 13. 12:27

Halasszák el a nem sürgős autós utazásokat – ezt a baljóslatú felhívást tették közzé pénteken Ausztriában.

Víznyelő alakult ki a kukoricatáblán, a föld alá kerültek a növények

2024. augusztus 10. 16:10

A gazdák egyszerűen kiszivattyúzzák a talajvizet, ami a mélyebb rétegek fellazulásával és beomlásával jár.

Viharkár és 190 ezer villámcsapás Ausztriában

2024. július 17. 10:40

Óriási károkat, árvizeket, iszaplavinát okoztak Ausztria-szerte az elmúlt napok viharai. 5000 hektárnyi termény is az időjárás áldozatául esett.

Háromnegyedével nőtt a jégesők száma: extrém időjárás veszélyezteti az európai mezőgazdaságot

2024. július 10. 14:10

A szélsőséges események száma nő, ami az élelmiszer-termelésre is hatással van. De hogyan kellene alkalmazkodni?

Így alakítsuk ki a kertet, hogy bírja az aszályt!

2022. augusztus 24. 09:36

A fenntarthatóság kert szinten azt jelenti, hogy minimális ápolási igényű, minimális beavatkozási igényű és lehetőség szerint a műtrágyáktól kezdve a növényvédelemig egy könnyen kézbentartható rendszerként működik.

AM: útmutató az aszálykárenyhítő juttatás igényléséhez

2022. június 29. 17:32

Magyarország területének jelentős részén súlyos, vagy nagyfokú aszály alakult ki.

Az aszályos és forró nyár milyen díszfákat károsított leginkább?

2022. szeptember 24. 04:36

Az idei aszályos és forró nyár milyen díszfákat károsított leginkább? Melyik fás növényfajok ültetését érdemes mellőzni a jövőben?

Kiemelkedő hozam a Water Retainer - VízŐr® használatával a cukorrépa termesztésben

2018. március 22. 19:46

Hazánkban a talajok jellemző módon jóval több víz tárolására lennének képesek, mint jelenlegi állapotukban.