Nagyvilág

A génmódosított paradicsom tényleg angolnaként úszik a vízen?

Agrofórum Online

A közösségi média szinte minden felületét elárasztotta az a videó, amelyen bemutatják, hogyan viselkedik egy organikusan termesztett paradicsom(szelet), ha sós vízbe teszik, és hogyan viselkedik a GMO paradicsom. Az eredmény sokkoló!

Nem csoda, hogy a videó megosztási számai az egekbe szöktek (már 2 hónappal ezelőtt 8 millió megtekintés volt az eredeti anyagon), hiszen a videón a GMO paradicsom nem csak úgy úszkál a víz tetején, mint egy tó tükrére hullott őszi falevél, hanem úgy tekereg, mint egy angolna!

A többi felhasználóhoz hasonlóan mi is többször megnéztük ezt a videót, de csak még rosszabb érzésünk lett tőle. A hozzászólók közt akad olyan, aki azt állította (ki tudja, honnan?), hogy a szupermarketekben kapható GMO paradicsomokba olyan halfajták génjeit ültették, amelyek kiválóan tűrik a téli zord körülményeket, ezért „úszik” így a paradicsom a sós vízben.

Mások szerint maga a sós víz az, ami előidézi ezt a bizarr mozgást – hiszen egy paradicsomtól azt várnánk, hogy mozdulatlanul lebegjen, legfeljebb lesüllyedjen. De ez a kígyózás?

Egy másik videó génmódosított és hagyományos búzát, egy harmadik pedig paprikaszeletet „úsztat”, pontosan ugyanezzel a módszerrel, ám az eredmény kísértetiesen hasonlít a paradicsoméra. A videó készítői szerint ezzel a módszerrel ellenőrizhetjük, hogy az asztalunkra GMO-zöldség került-e vagy sem, hiszen a GMO-zöldségek maguktól úsznak a víz tetején.

A Full Fact online magazin felkereste a ViralVideoLabot, hogy kiderítse az igazságot, miszerint tényleg így úsznak a GMO-zöldségek, vagy ez csak egy ügyes kezű vágó CGI-vel szerkesztett videója? Szerintük a videó egy jobb minőségű verzióján látható, hogy hozzányúltak az eredeti anyaghoz, mivel nincsenek hullámok a vízben (mondjuk lassan mozog a paradicsomdarab), és szerintük a paradicsom alatt, a tálon lévő árnyékról látszik, hogy állóképből származik, azt szerkesztették tovább.

Mi az a GMO?
A génmódosított élelmiszerek olyan állatokból és növényekből készülnek, amelyeket genetikailag módosítottak, jellemzően azért, hogy sajátos tulajdonságokkal ruházzák fel őket, így például ellenállóvá tegyék őket a kártevőkkel szemben, vagy késleltessék a gyümölcsök felpuhulását.

Az élelmiszerek címkéjén fel kell tüntetni, ha azok GMO-alapanyagokból állnak, GMO-kat tartalmaznak, vagy GMO-ból előállított összetevőket tartalmaznak (bár azt nem, ha azokat géntechnológiával módosított takarmánnyal etették).

Hogy jönnek a képbe egy sarkvidéki hal génjei?

A videót övező legélénkebb mendemonda egy sarkvidéki halfajról „regél”, miszerint igaz, hogy az egyik kereskedelmi forgalomban kapható paradicsomfajta egy sarkvidéki hal génjeivel lett „felerősítve” az egyre szélsőségesebbé váló éghajlati körülmények elviselése érdekében.

Ez a gén ugyanis egy olyan fehérjét tartalmaz, amely megakadályozza a vér megfagyását, és azt remélik, hogy a paradicsomot is ellenállóbbá teszi a fagyos időjárással szemben. A DNA Plant Technology az 1990-es évek elején valóban véghez vitte ezt a kísérletet, és a paradicsom génmódosítása során valóban felhasználta a szóban forgó sarki hal génjeit, de állítólag ez a termék soha nem került a piacra.

A konklúzió tehát az, hogy bár egyszerre elképesztő és sokkoló a TikTokon taroló, angolnaszerűen úszó GMO paradicsom, hamisítvány a videó, a GMO zöldségek pedig nem úsznak így a vízen.

 (Fotó: Arturs Budkevics/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vietnam fokozza az európai agrár-erdészeti exportot

2025. május 6. 16:10

Vietnam természeti adottságai lehetővé teszik olyan termékek előállítását, amelyek az EU-ban kevésbé hozzáférhetők.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Brexit paradicsom

2021. május 28. 08:36

A Brexit következtében bevezetett importtal kapcsolatos szigorítások is hozzájárulnak a belső termelés fejlesztéséhez, hiszen a behozatal kevésbé gördülékeny.

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.

Hogyan hasznosíthatom a zölden maradt paradicsomot?

2023. november 12. 10:10

Mit tudok tenni a zölden maradt paradicsommal? Válaszukat nagyon várom, és előre is köszönöm!

Darabja 700 forint: ezt tudja a világ legdrágább epre

2024. március 26. 07:10

Az „Omakase Berry” névre hallgató eper elképesztő árakkal és páratlan ízélménnyel hódítja meg a világot.