Nagyvilág

Hangos ajtózsanér – az uborka lehet a megoldás?

Agrofórum Online

Amióta világ a világ (de legalábbis használunk ajtót), az ember kutatja, miként lehet optimálisan, zajcsillapítással záródó nyílászárókat tervezni – vagy ha már nyikorog a zsanér, mivel lehet ezt az idegtépő hangot csillapítani? Mert ugye, a nyikorgás nem kellemes. Nehéz mellette aludni, pihenni, de dolgozni, koncentrálni is. Persze, meg lehet olajozni a zsanért, de mi van, ha nincs kéznél erre való kenőanyagunk?

Nos, erre a zavaró háztartási problémára sokak szerint nem a WD-40 a megoldás, hanem – kapaszkodjanak meg – az uborka! Az internet népe úgy véli, ez a finom, lédús zöldség tökéletesen megoldja a nyikorgás okozta panaszokat.

Hogy miként? Nos, azt mondják, hogy a megvásárolt uborkát egyszerűen fel kell vágni és egy-egy nagyobb darabbal a kényes részeket (gondolunk itt a zsanérra) be kell dörzsölni.

Az ötlet webes szülőatyjai szerint az uborka leve ily módon beszivárog a legvékonyabb résekbe és ezáltal elegendő kenőanyagot biztosítanak ahhoz, hogy megszüntesse a nyikorgást – legalábbis egy darabig. 

A szakemberek persze most valószínűleg két kézzel fogják a fejüket vagy az állukat (nehogy leessen) ennyi furcsaságot olvasva – de szerintünk sem az uborka a legtökéletesebb kenőanyag a nyikorgó zsanér elhallgattatására, hiszen közel 96%-a vízből áll, a zsanérra felvitt lé hamar pedig elpárolog. 

Bár az uborka kreatív javaslat a nyikorgó zsanér elhallgattatására, nem biztos, hogy ez a legjobb anyag, amire támaszkodhatunk. Az uborka héján ugyan egy vékonyka viaszbevonat látható, de ez elsősorban az eltarthatóság meghosszabbítására és a romlás megakadályozására szolgál. Egy szelet uborka bedörzsölése nem fog elegendő viaszt juttatni a zsanérra, ezt inkább arcpakolásra használjuk.

Ha pedig zavar minket az ajtónyikorgás, használjunk WD-40-et, vagy tisztítsuk meg a zsanért (sokszor a rozsda vagy más szennyeződések miatt nyikorog), ha pedig ez sem segít, cseréljük le. Az uborkás poént azért mondjuk el a hiszékenyebb szomszédoknak, segítsük ezzel is a magyar gazdák uborkaeladását! 

(Fotó: Congerdesing/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vietnam fokozza az európai agrár-erdészeti exportot

2025. május 6. 16:10

Vietnam természeti adottságai lehetővé teszik olyan termékek előállítását, amelyek az EU-ban kevésbé hozzáférhetők.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel?

2023. február 13. 04:38

Kérem válaszukat a következő kérdésekre: Mely zöldségfajokat szaporítjuk állandó helyre vetéssel? Miért kell palántát nevelni?

Növekszik a hazai uborkafogyasztás

2018. április 9. 07:50

A kereslet évről évre nő, de a gazdálkodók dolgát így is megnehezíti a főként Spanyolországból érkező olcsó áru, a téli időszakban ugyanis szinte lehetetlen ilyen alacsony árak mellett gazdaságosan megtermelni a zöldséget a magyar fóliasátrakban.

Melyik uborkafajtákat érdemes a kertben termeszteni?

2025. május 10. 04:40

Szeretném a válaszukat kérni arra vonatkozóan, hogy milyen uborkafajtát érdemes a kertben termeszteni?

Zöldségfélék kénigénye és kéntrágyázása

2019. április 24. 04:37

A kénhiányban szenvedő növény fejletlenebb, mivel gátolt a sejtosztódása és a fehérje szintézise. A ként a növények főleg szulfát formában veszik fel a talajból, de a levegő kéndioxid-tartalmát is képesek hasznosítani. Magában ként trágya formájában nem szoktunk adni, más tápelemek kísérőanyagaként visszük a tápoldatba (talajba).