Nagyvilág

Így „lélegzik” az erdő

Agrofórum Online

Első blikkre úgy tűnik, mintha egy földcsuszamlás nulladik lépését látnánk a kisfilmen, majd látjuk, megemelkedik a föld, akárcsak egy díszlet, és hosszan belátunk alá (mintha csak egy köpeny vagy terebélyesebb szőnyeg lenne), majd minden egyes fűszál, cserje, fa és földdarab visszarendeződik a helyére.

A felvétel Skóciában készült, egy hatalmas vihar alatt/után, ami embertelen mennyiségű törmelékkel járt, a felhőszakadás pedig feláztatta az erdőket. A viharos szélben meg-megemelkedő talajréteg láttatni engedi a fák gyökereit, legalábbis a felső rétegben elterülő gyökereket, ahogy a földbe kapaszkodva a legfelső fűréteggel együtt felhajlanak.

A videó készítője szerint ez a felvétel ékes bizonyítéka annak, hogy egy sziklás erdőben a fáknak nincs szükségük arra, hogy mélyre nyúljanak le a gyökereikkel. Hiszen a felvételen az összes gyökérzet egy kétarasznyi vastagságú földréteget sző át – miközben a fölébe magasodó fák hatalmasak és egészségesek.

Szerinte ez is azt igazolja, hogy a fák csekély talajrétegből is képesek felvenni minden számukra szükséges tápanyagot. Egy olyan területen, ahol szinte mindennap esik az eső, ez nem is olyan lehetetlen. Nincs szükségük a növényeknek arra, hogy a talaj mélyebb rétegeiben rejtőző vízig nyújtózzanak.

A hiedelmekkel és a megdöbbentő látvánnyal ellentétben ez a fajta „erdőlégzés”, vagyis amikor ekkora területek emelkednek meg és süllyednek vissza a viharos szélben egy-egy hatalmas égszakadást követően, teljesen normális, és a természetes ökoszisztéma részének tekinthető. A fák ugyanis így is túlélnek ezen a sziklás területen – a talaj felső rétegét átszövő, elképesztő gyökérrendszer pedig ékes bizonyítéka mindennek.

A szóban forgó videó itt nézhető meg: https://www.tiktok.com/@theplantprof/video/7292779745782058270?q=forest%20breathing&t=1716022929289

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Fokozott veszélyt jelentenek a madárinfluenza mutációi

2025. március 9. 16:10

Texasban kilenc mutációt azonosítottak egy emberi H5N1 madárinfluenza-törzsben, amelyek fokozzák a vírus fertőzőképességét.

Globális mikotoxin-helyzet 2024: trendek és jóslatok

2025. március 7. 11:10

A Nutrition globális adatbázisában elérhető nyersanyagokra és teljes takarmánymintákra vonatkozó mikotoxin-adatok alapján készült az elemzés.

Fontos a talaj egészségesen tartása

2019. április 30. 06:47

A termőtalajban háromszor több szén van, mint a légkörben, az erdők kivágása és a helytelen gazdálkodás hatására azonban felszabadul ez a szén is, ami táplálja a klímaváltozást.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

A megfelelő növényt a megfelelő helyre! II. rész – a talaj fizikai félesége

2019. január 10. 05:37

Ne a növényhez válasszuk a helyet, hanem a helyhez válasszuk a növényt! A körülmények diktálnak, nem elsősorban az ízlésünk! – ezzel az intelemmel búcsúzott a cikk első része. Most a terítékre kerülő talajtextúrák megismerésénél is szem előtt kell tartanunk, hogy azok a megvásárolt növények fejlődhetnek a kertünkben egészségesen, amelyeknek megfelel kertünk talajának fizikai félesége.

Talaj párolgása: evaporáció és evapotranspiráció

2023. január 18. 05:37

Evaporáció: a vízfelületek, a növényi test felületi (passzív) és a talaj (felszíni és felszín alatti) párolgásos vízvesztesége, ez az abiotikus párolgás.