Nagyvilág

Így „lélegzik” az erdő

Agrofórum Online

Első blikkre úgy tűnik, mintha egy földcsuszamlás nulladik lépését látnánk a kisfilmen, majd látjuk, megemelkedik a föld, akárcsak egy díszlet, és hosszan belátunk alá (mintha csak egy köpeny vagy terebélyesebb szőnyeg lenne), majd minden egyes fűszál, cserje, fa és földdarab visszarendeződik a helyére.

A felvétel Skóciában készült, egy hatalmas vihar alatt/után, ami embertelen mennyiségű törmelékkel járt, a felhőszakadás pedig feláztatta az erdőket. A viharos szélben meg-megemelkedő talajréteg láttatni engedi a fák gyökereit, legalábbis a felső rétegben elterülő gyökereket, ahogy a földbe kapaszkodva a legfelső fűréteggel együtt felhajlanak.

A videó készítője szerint ez a felvétel ékes bizonyítéka annak, hogy egy sziklás erdőben a fáknak nincs szükségük arra, hogy mélyre nyúljanak le a gyökereikkel. Hiszen a felvételen az összes gyökérzet egy kétarasznyi vastagságú földréteget sző át – miközben a fölébe magasodó fák hatalmasak és egészségesek.

Szerinte ez is azt igazolja, hogy a fák csekély talajrétegből is képesek felvenni minden számukra szükséges tápanyagot. Egy olyan területen, ahol szinte mindennap esik az eső, ez nem is olyan lehetetlen. Nincs szükségük a növényeknek arra, hogy a talaj mélyebb rétegeiben rejtőző vízig nyújtózzanak.

A hiedelmekkel és a megdöbbentő látvánnyal ellentétben ez a fajta „erdőlégzés”, vagyis amikor ekkora területek emelkednek meg és süllyednek vissza a viharos szélben egy-egy hatalmas égszakadást követően, teljesen normális, és a természetes ökoszisztéma részének tekinthető. A fák ugyanis így is túlélnek ezen a sziklás területen – a talaj felső rétegét átszövő, elképesztő gyökérrendszer pedig ékes bizonyítéka mindennek.

A szóban forgó videó itt nézhető meg: https://www.tiktok.com/@theplantprof/video/7292779745782058270?q=forest%20breathing&t=1716022929289

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyitott kertek: látogassa őket Magyarországon is!

2025. február 14. 09:40

Hazánkban is látogatást tehetünk számos nyitott kertbe. A résztvevő kerttulajdonosok legfőbb célja, hogy a kertészkedés és a természet szeretete népszerűvé váljon.

Háromezer kilométeres traktorútra indult egy farmer

2025. január 23. 15:10

A kezdeményezés lenyűgöző célja 100 ezer dollár összegyűjtése volt, ennyi pénzt akart összeszedni magánszemélyektől és kisvállalkozásoktól.

„Szellemalmák” csillognak a fákon

2025. január 21. 11:10

A legtöbb alma egyszerűen lepottyant, jéggel együtt, de sok olyan is volt, amiből csak az alma esett ki, a jég azonban fent maradt.

40 napja éhségsztrájkol egy gazdatüntetés vezetője Indiában

2025. január 13. 10:10

Az indiai gazdák követeléseit rendre nem teljesíti az állam, ami miatt egyre csökken a jövedelmük, és sokan az öngyilkosságba menekülnek.

Mit is nevezünk talaj menti fagynak?

2022. december 8. 05:36

A fagy megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a talajmunkálatok elvégzését, a talaj vízbefogadó képességét nagymértékben korlátozza.

Szemléletváltó és hiánypótló kiadvány jelent meg a talajélet témakörében

2020. szeptember 25. 04:38

A Phylazonit gondozásában megjelent Varga Sándor – A talajtermékenység mikrobiológiai alapjai és lehetőségei című szakkönyve.

Sünök és a talajvédelem

2023. március 27. 05:36

A sün nagyon hasznos vendége a kertünknek, mert hernyókkal, rovarbábokkal, csigákkal, férgekkel táplálkozik, így nagy segítséget nyújt számunkra azzal, hogy a talajokban és azok felszínén ne szaporodjanak el a kártevők.

Cink, mint nélkülözhetetlen növényi tápanyag

2019. november 18. 04:37

A cinkhiány jelensége nem mondható nagyon gyakorinak és általánosnak a növénytermesztésben, de egyes fajok, növénycsoportok esetében rendszeresen megfigyelhető.