Első blikkre úgy tűnik, mintha egy földcsuszamlás nulladik lépését látnánk a kisfilmen, majd látjuk, megemelkedik a föld, akárcsak egy díszlet, és hosszan belátunk alá (mintha csak egy köpeny vagy terebélyesebb szőnyeg lenne), majd minden egyes fűszál, cserje, fa és földdarab visszarendeződik a helyére.
A felvétel Skóciában készült, egy hatalmas vihar alatt/után, ami embertelen mennyiségű törmelékkel járt, a felhőszakadás pedig feláztatta az erdőket. A viharos szélben meg-megemelkedő talajréteg láttatni engedi a fák gyökereit, legalábbis a felső rétegben elterülő gyökereket, ahogy a földbe kapaszkodva a legfelső fűréteggel együtt felhajlanak.
A videó készítője szerint ez a felvétel ékes bizonyítéka annak, hogy egy sziklás erdőben a fáknak nincs szükségük arra, hogy mélyre nyúljanak le a gyökereikkel. Hiszen a felvételen az összes gyökérzet egy kétarasznyi vastagságú földréteget sző át – miközben a fölébe magasodó fák hatalmasak és egészségesek.
Szerinte ez is azt igazolja, hogy a fák csekély talajrétegből is képesek felvenni minden számukra szükséges tápanyagot. Egy olyan területen, ahol szinte mindennap esik az eső, ez nem is olyan lehetetlen. Nincs szükségük a növényeknek arra, hogy a talaj mélyebb rétegeiben rejtőző vízig nyújtózzanak.
A hiedelmekkel és a megdöbbentő látvánnyal ellentétben ez a fajta „erdőlégzés”, vagyis amikor ekkora területek emelkednek meg és süllyednek vissza a viharos szélben egy-egy hatalmas égszakadást követően, teljesen normális, és a természetes ökoszisztéma részének tekinthető. A fák ugyanis így is túlélnek ezen a sziklás területen – a talaj felső rétegét átszövő, elképesztő gyökérrendszer pedig ékes bizonyítéka mindennek.
A szóban forgó videó itt nézhető meg: https://www.tiktok.com/@theplantprof/video/7292779745782058270?q=forest%20breathing&t=1716022929289
Fotó: Pixabay