Nagyvilág

Így „lélegzik” az erdő

Agrofórum Online

Első blikkre úgy tűnik, mintha egy földcsuszamlás nulladik lépését látnánk a kisfilmen, majd látjuk, megemelkedik a föld, akárcsak egy díszlet, és hosszan belátunk alá (mintha csak egy köpeny vagy terebélyesebb szőnyeg lenne), majd minden egyes fűszál, cserje, fa és földdarab visszarendeződik a helyére.

A felvétel Skóciában készült, egy hatalmas vihar alatt/után, ami embertelen mennyiségű törmelékkel járt, a felhőszakadás pedig feláztatta az erdőket. A viharos szélben meg-megemelkedő talajréteg láttatni engedi a fák gyökereit, legalábbis a felső rétegben elterülő gyökereket, ahogy a földbe kapaszkodva a legfelső fűréteggel együtt felhajlanak.

A videó készítője szerint ez a felvétel ékes bizonyítéka annak, hogy egy sziklás erdőben a fáknak nincs szükségük arra, hogy mélyre nyúljanak le a gyökereikkel. Hiszen a felvételen az összes gyökérzet egy kétarasznyi vastagságú földréteget sző át – miközben a fölébe magasodó fák hatalmasak és egészségesek.

Szerinte ez is azt igazolja, hogy a fák csekély talajrétegből is képesek felvenni minden számukra szükséges tápanyagot. Egy olyan területen, ahol szinte mindennap esik az eső, ez nem is olyan lehetetlen. Nincs szükségük a növényeknek arra, hogy a talaj mélyebb rétegeiben rejtőző vízig nyújtózzanak.

A hiedelmekkel és a megdöbbentő látvánnyal ellentétben ez a fajta „erdőlégzés”, vagyis amikor ekkora területek emelkednek meg és süllyednek vissza a viharos szélben egy-egy hatalmas égszakadást követően, teljesen normális, és a természetes ökoszisztéma részének tekinthető. A fák ugyanis így is túlélnek ezen a sziklás területen – a talaj felső rétegét átszövő, elképesztő gyökérrendszer pedig ékes bizonyítéka mindennek.

A szóban forgó videó itt nézhető meg: https://www.tiktok.com/@theplantprof/video/7292779745782058270?q=forest%20breathing&t=1716022929289

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vietnam fokozza az európai agrár-erdészeti exportot

2025. május 6. 16:10

Vietnam természeti adottságai lehetővé teszik olyan termékek előállítását, amelyek az EU-ban kevésbé hozzáférhetők.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Forradalmi eljárás: hidrogél segítségével saját magát öntözi a talaj

2020. december 5. 06:38

A talajban lévő gélek éjszaka hűvösebb, párásabb időszakokban „húzzák ki” a vizet a levegőből. A napsütés aktiválja a víztartalmú géleket, így tartalmukat visszaengedik a talajba.

Világszerte csökken a talaj foszfortartalma az erózió miatt

2020. november 1. 10:37

Egy tanulmány szerint a mezőgazdaságban a globális foszforvesztés több mint 50 százaléka a talaj eróziójának tudható be.

Hobbikert: érdemes-e csávázott vetőmagokat vásárolni és felhasználni?

2019. február 1. 04:38

Sz. Kamilla kérdése: Vetőmagválasztáskor gyakran tapasztaltam, hogy bizonyos magtételek csávázottak. Érdemes-e csávázott vetőmagokat vásárolni és felhasználni?

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?