25-ször nagyobb az esélye, hogy balesetet okoz, aki részeg, mint aki józanul ül a volán mögé.
A múlt héten súlyos baleset történt az alsó-szászországi Osnabrück környékén. Egy Ford márkájú gépjármű áttért a menetiránnyal ellentétes oldalra, ahol frontálisan karambolozott egy Fendt Favorit 509 C traktorral. Szerencsére nem volt súlyos sérültje a balesetnek, noha elővigyázatosságból mindkét sofőrt kórházba szállították. Vérvétel után pedig az is kiderült, hogy az autót vezető nő alkoholos befolyásoltság alatt állt, emiatt elvették a jogosítványát, és büntetőeljárást kezdeményeztek ellene.
Az alkoholfogyasztás sajnos egész Európában gondot okoz – bár például Máltán vagy Svédországban harmadannyi fogy belőle fejenként, mint Csehországban vagy éppen Magyarországon. Egy teljes Európára kiterjedő anonim kérdőívben arról faggatták az embereket, hetente hány alkalommal fordul elő velük, hogy (akár kis mennyiségű) alkohol elfogyasztása után még a volán mögé ülnek.
Érdekes fejlemény, hogy Magyarországon válaszolták azt a legnagyobb arányban, több mint 90%-ban, hogy ilyen esetben sosem vezetnek (ezen a listán a legutolsók a ciprusiak, náluk kevesebb mint 40% vallotta magát minden esetben színjózannak).
Az összehasonlítás egyébként azért nehéz, mert országról országra eltér, milyen véralkoholszinttől számít büntetendőnek az ittas vezetés. Míg Szlovákiában és Magyarországon a zéró tolerancia elve érvényesül, így a minimális fogyasztás is tilos, addig a legtöbb európai országban 0,5, Nagy-Britanniában és Írországban viszont 0,8 g/l a megengedett legmagasabb véralkoholszint.
Sajnos az alkohol tiltásának jól megalapozott oka, hogy a közúti balesetekben az ittas vezetők erősen felülreprezentáltak: sokkal több és súlyosabb baleseteket is okoznak, mint akik józanok. A rendelkezésre álló különféle adatokat összesítve az Európai Bizottság kimutatása szerint az összes baleset körülbelül negyede ittas vezetés következménye.
Mivel közelítő becslések alapján a volán mögé ülők 1%-ának magasabb a véralkoholszintje 0,5 g/l-nél Európában, ez az 1% felelős az összes baleset 25%-áért. Ráadásul azt is kiszámolták, hogy a véralkoholszint emelkedésével exponenciálisan nő az okozott baleset súlyossága is.
A statisztikai adatok nem hazudnak, ezért még józanul gondoljuk végig: megéri kockáztatni? Minden felnőtt korú honfitársunknak joga van eldönteni, hogy akar-e alkoholt fogyasztani, ahhoz azonban nincs joga, hogy mások egészségét, életét veszélyeztesse. Bikini-klasszikussal zárnánk a felelős gondolkodásra biztató cikkünket. Ha már mindenképpen inni akarunk, még józanul gondoljuk végig: Részegen ki visz majd haza?