Növénytermesztés

5 hatékony aszálykezelési stratégia a szójában

Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület

Az amerikai Illinois állam kedvező éghajlata az aszályos időjárási viszonyok miatt hamarosan fordulatot vesz. Hogyan lehet felkészülni a várható kockázatokra, és megvédeni a terméseredményeket? Íme, 5 hatékony aszálykezelési gyakorlat.

Az illinois-i mezőgazdaság az USA gazdaságának egyik legfontosabb pillére. A mezőgazdasági alapanyagok évente több mint 19 milliárd dollárt hoznak, nem számítva az agráriumhoz kapcsolódó ágazatok, például a feldolgozás és a nagyipari tevékenység bevételeit.

A termékeny illinois-i talaj és a kedvező éghajlat tökéletes feltételeket teremt az állam első számú terménye, a szójabab számára. A kedvező éghajlatra, amelyre a gazdálkodók támaszkodnak, az éghajlatváltozás alighanem negatív kihatással lesz.

Az előrejelzések szerint a hőmérséklet emelkedik, és a gazdák a vegetációs időszakban több száraz napra számíthatnak. A gazdálkodóknak csökkenő terméshozamokkal kell számolniuk, bár a veszteségek súlyossága mérsékelhető a megfelelő aszálykezelési gyakorlatok alkalmazásával.

1. Új növényfajták bevezetése

A jövőben lehetséges, hogy az éghajlatváltozás okozta kihívások egy részét a növénygenetikában elért fejlesztésekkel enyhíteni lehet. A nemesítés és a biotechnológia lehetőségei az elmúlt négy évtizedben óriási mértékben bővültek, és nehéz pontosan megjósolni, hogy milyen mértékű előrelépés várható az elkövetkező években.

Mivel az éghajlatváltozás továbbra is új kihívások elé állítja a gazdálkodókat, talán nem túlzó, ha új és egyre jobb stressztűrő növényeket prognosztizálunk. Ezek közé tartozhat az a szójabab, amely könnyebben viseli el a hőstresszt, a kártevőket és a túlzott csapadékot.

A vetőmagágazat már most is tapasztalja, hogy a kiszámíthatatlan időjárási és kártevőhelyzeteket kezelni képes növények iránti kereslet megnőtt. Az idő előrehaladtával a vetőmag-előállító cégek bővíteni tudják majd tudásukat arról, hogyan lehet olyan genetikát fejleszteni, amely stresszhelyzetekben is magas terméshozamú növényeket tart fenn.

2. Új öntözési technológiákba való beruházás

Összességében a csapadékmennyiség várhatóan növekedni fog a jövőben, ami azt jelentené, hogy csökken az aszály kockázata, de valójában éppen az ellenkezőjét eredményezi. A csapadékeloszlás ugyanis várhatóan szélsőségesebbé válik, és a heves esőzéseket hosszú száraz napok követik majd. Ez a magasabb hőmérséklet miatt rövid távú, de rendkívül pusztító aszályok kockázatának teszi ki a növényeket.

Ez azt valószínűsíti, hogy az öntözőrendszerek iránti igény növekedni fog. Illinois jellemzően csapadékos, mérsékelt éghajlatú, emiatt a talajnak nagy a nedvességmegtartó képessége, így öntözésre nem igazán volt eddig szükség. Az utóbbi aszályos években Illinois-ban fokozódott az öntözőrendszerek telepítése, és ez a tendencia várhatóan folytatódni fog.

Megfontolandó a meglévő öntözőrendszerek javítása is, amibe érdemes lesz befektetni az elkövetkező években a vízmegtakarítás érdekében. A gazdálkodóknak a vízfelhasználás optimalizálása érdekében olyan technológiákat kell mérlegelniük, mint a precíziós öntözés, a csepegtető öntözés vagy a talajnedvesség-érzékelők. Ezek a technológiák egyrészt a természeti erőforrás kimerítésének elkerülése, másrészt a viszonylag alacsony vízszámla fenntartása érdekében is fontosak lesznek.

3. Talajgazdálkodás

Az éghajlatváltozással összefüggő gyakoribb és intenzívebb esőzések növelhetik a talajeróziót és a tápanyagok elfolyását, különösen, ha intenzív talajművelési gyakorlatokkal párosulnak. A jobb talajgazdálkodási stratégiák alapvető fontosságúak lesznek az illinois-i talaj termékenységének és víztartó képességének megőrzéséhez. E gyakorlatok közé tartozik a no-till vagy a konzerváló talajművelés, a takarónövények használata és a kiegyensúlyozott tápanyag-gazdálkodási stratégiák alkalmazása.

A no-till módszer segít fenntartani a talajfelszínen egy réteg növényi maradványt, ami csökkentheti a vízpárolgást és megakadályozhatja a talajeróziót. A talajmaradványok folyamatos jelenléte elősegíti az összetapadás kialakulását és a talajban élő mikroorganizmusok növekedését. A talajaggregátumok olyan talajrögök, amelyek a talajrészecskék összekapcsolódásakor jönnek létre. Ez azért fontos a talaj egészsége szempontjából, mert lehetővé teszi a levegő, a víz és a gyökerek számára a talajon való áthaladást.

A takarónövények használata számos előnnyel járhat az aszályos körülmények kezelése és a mezőgazdasági rendszerek fenntarthatósága szempontjából. A talajtakaró növények vetése megakadályozhatja a talajeróziót, mivel a gyökerek mélyen a talajba hatolnak, ezzel helyben tartva azt azokban a hónapokban, amikor a haszonnövények, például a szója, nem hoznak termést.

A szója előtt hasznos lehet például az őszi vetésű rozs. Ez egy olyan növény, amely ősszel vethető, és a következő vegetációs időszakban gyomelnyomást biztosít, ha nem művelik meg. Jó választás lehet a takarónövénykeverék is.

A kiegyensúlyozott tápanyag-gazdálkodási stratégiák rendkívül előnyösek lehetnek a talaj egészsége és a növények életereje szempontjából az aszályos időszakok alatt. Az olyan alapvető tápanyagok, mint a foszfor (P) és a kálium (K) megfelelő szintje segíthet a növények általános egészségének és ellenálló képességének fenntartásában.

4. Monitoring előrejelzés

Az időjárási minták nyomon követése egyre értékesebb eszköz lesz a szójatermesztők számára az aszályos körülmények proaktív kezeléséhez. Ez lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy megalapozott döntéseket hozzanak a vetési időpontok, a növényválasztás és az agronómiai gyakorlatok tekintetében, amelyek igazodnak a várható időjárási mintákhoz.

A gazdálkodók az időjárási előrejelzéseket felhasználhatják az öntözési ütemezés és a vízgazdálkodási gyakorlatok optimalizálására. Az öntözési tevékenységeknek az előre jelzett száraz időszakokhoz való igazításával a gazdálkodók biztosíthatják a víz hatékony felhasználását, és minimalizálhatják a szója számára a szárazság idején jelentkező aszályos stresszt.

5. Kockázatkezelési stratégiák

A kockázatkezelési stratégia kidolgozása létfontosságú minden mezőgazdasági művelet számára, ez különösen igaz az elkövetkező évekre, amikor az időjárási körülmények miatt nagyobb lesz a kockázat. A terménybiztosítás formájában nyújtott pénzügyi védelem biztonsági hálót jelent a gazdálkodók számára az aszály okozta súlyos terméskiesés esetén.

Egy másik kockázatkezelési stratégia lehet a jövedelemforrások diverzifikálása. A jövedelem diverzifikálása segíthet a gazdáknak csökkenteni az aszállyal szembeni sebezhetőségüket. Ez megvalósítható a termények diverzifikálásával, az állattenyésztés integrálásával vagy akár alternatív vállalkozásokkal. A gazdák megoszthatják kockázatukat, és csökkenthetik az egyetlen terménytől való függőségüket. Többféle, a terméskiesésre kevésbé érzékeny növény termesztése megbízhatóbb jövedelmet biztosíthat.

(Forrás: Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület / Fotó: Illinois Soybean Association/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

A szója termesztése: Kritikus technológiai elemei

2018. március 9. 06:44

A szójamag oltására elsődlegesen ott van szükség, ahol még nem termeltek szóját és a talaj nem „tartalmaz” Rhizobium japonicum baktériumokat.

Több kukorica és napraforgó termett az idén, mint tavaly

2018. november 27. 12:33

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 604,4 ezer hektárról 1,8 millió tonna napraforgót takarítottak be.

Fogytán a bőtermő szója vetőmagok

2018. február 28. 14:42

Érdemes sietni a szója fajtaválasztással, mert a Karintia Kft. stabilan teljesítő bőtermő szójafajtáiból idejekorán hiány várható.

Génmódosított szójával csaltak áfát

2018. február 6. 09:58

A nemzetközi bűnszervezet az árut szlovák, cseh, lengyel "bukó cégeken" pörgette át. A szóját a sor végén lévő székesfehérvári társaságok vásárolták fel, majd a be nem fizetett áfát levonták a fizetendő adóból, sőt jogtalanul vissza is igényelték.