Itthon is nagy keletje van a bambuszból készült termékeknek, nem csoda, ha az ugandai kormányzat bővíteni szeretné a bambusztermesztést és -exportot.
A bambusztermesztés egyre jelentősebb iparág Ugandában, amiben még jelentős potenciált és fejlődési lehetőséget lát a helyi kormányzat.
A bambusznak sok előnyös tulajdonsága van, ami remek alapanyaggá teszi: gyorsan nő, szívós, rugalmas, könnyű és sok helyen megterem. De akár tüzelőanyagnak is felhasználható, ami az ugandai kormányzat szerint az eukaliptuszokból és más őshonos fajokból álló erdőállomány védelmét szolgálja. A kézművesek pedig kiváló alapanyagnak tartják, amelyből a fogpiszkálótól a bútorokig szinte bármi előállítható.
Az Ugandában termesztett bambuszfajok többsége Ázsiából származik. De vannak köztük olyanok is, például amelynek a rügyeit füstölve fogyasztják az ország keleti részében, amelyek helyben, vadon nőnek.
Mintaerdő – bambuszból
A Nyugat-Ugandában, Mbarara város közelében fekvő nagygazdaságban egyebek mellett egy 7 hektáros bambusztermesztő területet is létrehoztak. A növényeket itt nagy gonddal ápolják, ennek köszönhetően már 10 ezer bambuszrúd vár eladásra.
Joseph Katumba, aki a területet felügyeli, elmondta, hogy az ültetvényt bemutató céllal hozták létre azoknak az embereknek, akik többet szeretnének megtudni a bambusztermesztésről. A bambusz már 3-5 évvel a telepítés után szedhető, és ha szakszerűen gondozzák, akár 50 évig is fenntartható egy ilyen ültetvény.
Az eukaliptusszal szemben, amelyet a faanyagáért termesztenek, a bambusznak nincs szezonja. Folyamatosan nő, és nagyon jól regenerálódik, és jól tűri a gyengébb minőségű talajt is. A gazdaságban fel is hagytak az eukaliptusz termesztésével, miközben a bambusszal beültetett terület nőtt. Már csak arra várnak, hogy a piac is több érdeklődést mutasson a termék iránt. Ugyanis egyelőre az emberek nincsenek tisztában vele, mennyire sokoldalúan felhasználható ez a növény.
Jelenleg egy bambuszrúd egy dollárért adható el, tehát elég sokat kell belőle előállítani, hogy nyereséget termeljen. Azért is fontos a bemutatógazdaság létrehozása, hogy a helyiek a saját szemükkel lássák, mire jó a bambusz, és ugyanolyan terméket lássanak benne, mint mondjuk a kávéba vagy a teában. A bankok még kezdőtőkét is kínálnak azoknak, akik belevágnának ennek a növénynek a termesztésébe.
A bambuszfaiskolában több faj is kapható
Léteznek olyan ültetvények, ahol magoncokat lehet vásárolni a telepítéshez. Az egyik ilyen terület Steve Tusiime tulajdonában van, aki magát egyenesen bambuszgyűjtőnek tartja, mivel lenyűgözi ez a növény. „Nálam többféle bambusz megtalálható, és mindegyiknek története van. Különböznek a tulajdonságaik és másra lehet őket használni.”
Minden erőfeszítés ellenére az országban a termesztőterület nem nő elég nagy mértékben ahhoz, hogy ipar épülhessen az alapanyagra. Tusiime mindössze 10 ezer magoncot tudott eladni az elmúlt két évben, pedig meggyőződése, hogy a bambusz környezetbarát bevételi forrás lenne a gazdálkodóknak.
Több alapanyagra van szükség a keresletet élénkítéséhez
Az államon nem múlik: 10 éves tervet dolgoztak ki arra, hogy 300 ezer hektáron termesszenek bambuszt 2029-ig, ami az erdősítést is szolgálná Ugandában. Ehhez képest a legnagyobb helyi, bambusszal foglalkozó szervezet eddig csupán 500 hektár telepítéséig jutott. A nagyvonalú terven túl az államra vár még tehát a feladat, hogy a vidéki gazdálkodók figyelmét ráirányítsa a bambuszra.
Fotó: Pixabay