Németországban a rengeteg eső hátráltatta a cukorrépa betakarítását, így esett meg idén az a „csúfság”, hogy már a havas, fagyos talajon végezték a termés felszedését.
Magyarországon már jelentősen csökkent a cukorrépa termőterülete, ugyanakkor Németországban ez még mindig a fontosabb ipari és takarmánynövények közé tartozik. Az idei betakarítása azonban nem ment zökkenőmentesen, ahogy az a cikkünk végén lévő videóban is látható.
A csapadékos időjárás megtréfálta a gazdákat, a lágy, süppedős talajra ugyanis hosszú hetekig nem tudtak rámenni a betakarítógépek és a szállító eszközök. Így esett meg az a „csúfság”, hogy havas, fagyos talajról kellett felszedni a cukorrépát. A betakarítást többnyire Holmer gépekkel végzik.
A növény egyébként a Földközi-tenger térségéből származik, ahol a németországihoz hasonló fagyokkal csak nagyon ritkán kell szembenézni. Hosszú ideig a mézet használták édesítőszerként Európában, 1747-ben aztán egy berlini gyógyszerész jött arra rá, hogy a cukorrépa nagy mennyiségben tartalmaz cukrot.
Mára a nemesítések révén a hajdani 7 százalékos cukortartalom 18 százalékra növekedett.
A növény a meleg, napos, de nem túl párás helyeket kedveli, valamint a jó vízellátottságú, tápanyagban gazdag talajt. Tavasszal érzékeny a fagyokra, ősszel (vagy jelen esetben télen) viszont akár a -5 Celsius-fokot is elviseli.
Normál esetben szeptember közepén kezdődik a betakarítása, ám az idei év a rengeteg eső miatt korántsem volt szokványosnak nevezhető. Németországban általában 300–350 ezer hektáron vetik, és a termés 15 százalékát bioetanol- és biogáz-előállításra használják fel. Egy hektárnyi cukorrépa mintegy 6450 liter bioetanol elkészítésére elegendő, ami 4250 liter benzin kiváltására alkalmas.
(Fotó: Leopictures/Pixabay)