Növénytermesztés

A hóból kellett kiszedni idén a cukorrépát

Agrofórum Online

Németországban a rengeteg eső hátráltatta a cukorrépa betakarítását, így esett meg idén az a „csúfság”, hogy már a havas, fagyos talajon végezték a termés felszedését.

Magyarországon már jelentősen csökkent a cukorrépa termőterülete, ugyanakkor Németországban ez még mindig a fontosabb ipari és takarmánynövények közé tartozik. Az idei betakarítása azonban nem ment zökkenőmentesen, ahogy az a cikkünk végén lévő videóban is látható.

A csapadékos időjárás megtréfálta a gazdákat, a lágy, süppedős talajra ugyanis hosszú hetekig nem tudtak rámenni a betakarítógépek és a szállító eszközök. Így esett meg az a „csúfság”, hogy havas, fagyos talajról kellett felszedni a cukorrépát. A betakarítást többnyire Holmer gépekkel végzik.

A növény egyébként a Földközi-tenger térségéből származik, ahol a németországihoz hasonló fagyokkal csak nagyon ritkán kell szembenézni. Hosszú ideig a mézet használták édesítőszerként Európában, 1747-ben aztán egy berlini gyógyszerész jött arra rá, hogy a cukorrépa nagy mennyiségben tartalmaz cukrot.

Mára a nemesítések révén a hajdani 7 százalékos cukortartalom 18 százalékra növekedett.

A növény a meleg, napos, de nem túl párás helyeket kedveli, valamint a jó vízellátottságú, tápanyagban gazdag talajt. Tavasszal érzékeny a fagyokra, ősszel (vagy jelen esetben télen) viszont akár a -5 Celsius-fokot is elviseli.

Normál esetben szeptember közepén kezdődik a betakarítása, ám az idei év a rengeteg eső miatt korántsem volt szokványosnak nevezhető. Németországban általában 300–350 ezer hektáron vetik, és a termés 15 százalékát bioetanol- és biogáz-előállításra használják fel. Egy hektárnyi cukorrépa mintegy 6450 liter bioetanol elkészítésére elegendő, ami 4250 liter benzin kiváltására alkalmas.

(Fotó: Leopictures/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Ezeket a gyógynövényeket gyűjthetjük be júliusban

2023. július 25. 09:10

Lassan magunk mögött hagyjuk a júliust, ideje áttekinteni azokat a gyógynövényeket, amelyeket ilyenkor gyűjthetünk, hogy aztán áldásos hatásukat a hideg őszi-téli napokon is élvezhessük.

Vegabot: már a jégsalátát is robot takarítja be!

2019. július 20. 10:51

A Vegebot azt mutatja be, hogy hogyan lehetne bővíteni a robotika használatát a mezőgazdaságban, még olyan növények esetében is, mint a jégsaláta.

Gépinfo Videó

A napraforgó és a szója betakarítása - Állományszárítás és kipergéscsökkentés egy menetben, az Arysta ajánlásával

2018. augusztus 21. 18:05

A napraforgó és szója állományszárítása az elmúlt években egyre kevésbé megkerülhető technológiai elemmé vált. Ennek okai csak részben kereshetők a növények biológiai tulajdonságai között.

Új eljárással előre jelezhető, ha tárolás során foltossá válik az alma

2024. május 29. 08:10

Az emberek – el nem ítélhető módon –  nem vásárolnak olyan almát, aminek foltos-barnás a héja. Mit tehetnek ez ellen a termesztők?