Növénytermesztés

A robotok már a mezőgazdasági dréncsövekben járnak

Agrofórum Online

Két egyesült államokbeli egyetem olyan robot kifejlesztésén dolgozik, amely méri a nitrátszintet a távozó vízben Eközben figyelemmel kíséri a dréncső állapotát is, hogy segítsen a gazdáknak termőföldjeik termőképességének megőrzésében.

Az Egyesült Álamok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) mezőgazdasági összeírási adatai szerint Iowa betakarított termőterületeinek közel felén van már kialakítva dréncsőrendszer, amely elvezeti a talajvizet. A föld alatti vízelvezető rendszerek hozzájárulnak a termelékenység növeléséhez. Azonban a környezetvédelmi és vízügyi csoportok rámutattak, hogy túlzott mennyiségű nitrátot és más tápanyagokat is elszállítanak és a természetes vizekbe juttatnak.

Nitrátérzékelők mérik az elszivárgó veszteséget

Az újonnan kifejlesztett robot és a nitrátérzékelők segíthetnek a gazdáknak felismerni, hogy hol, hogyan és mennyi nitrátot veszítenek. Ezzel lehetővé válik a gazdálkodók számára, hogy precíziós léptékben, jobban kezeljék a földjeiket, javítsák a növénytermesztési rendszereik termelékenységét és környezetkímélőbben termeljenek. A jelenlegi technológiákkal a nitrátvizsgálatot a csövek végén tudják csak elvégezni, a robot azonban képes lenne pontosan meghatározni, hogy mikor és hol távoznak a talajból a tápanyagok.  

Az érzékelő már elkészült, és most kerül kereskedelmi forgalomba, tehát a gazdák számára is hamarosan megfizethetővé válik ez a technológia. Ha pedig az érzékelő elég kicsi lesz, és az ára elég alacsony, a gazdák elhelyezhetik a vízelvezető dréncsövekben. Így azt tudni fogják, hogy mekkora a vízáramlás és mekkora, honnan származik a nitrátveszteség a földjükről.

A robot fejlesztés alatt van

A végcél az, hogy a nitrátérzékelőt egy kamerával és egy vízáramlás-érzékelővel együtt egy olyan robotra helyezzék rá, amely képes végighaladni egy teljes dréncsőrendszeren és tárolni az információkat a gazdálkodók számára. A jelenleg 60 centi hosszú robot egyelőre prototípus formájában létezik, és úgy tervezték, hogy az elülső és hátsó részén elhelyezett, több uszonyszerű tüske segítségével mozogjon a csöveken keresztül.

A projekt során a kutatók, akik hangsúlyozták, hogy ők nem gyakorló gazdálkodók, hanem mérnökök, rájöttek, hogy nem minden dréncső egyforma. Gyakran változik az átmérője a szántóföldön, ami további kihívásokat jelent a robot létrehozásában. A robotnak ráadásul gyorsan kell mozognia a csöveken, legalább néhány órás akkumulátoros üzemidővel kell rendelkeznie, és vízállónak kell lennie, hogy a kutatócsoport megkezdhesse a gyakorlati teszteket a valódi dréncsövekben.

Ha elkészül a robot, amely valóban képes közlekedni a dréncsövekben, azzal a vízminőségi problémákat is orvosolni lehetne, ráadásul a gazdálkodók is tisztában lennének, hol és milyen körülmények között veszítenek nitrogént a talajvízzel.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

2025. január 31. 09:40

17 új GMO fajtát hagytak jóvá, ami várhatóan ellenállóbb, tehát nagyobb termőképességű, kisebb inputanyagigényű növényeket jelent.

A gigantikus robotok fenntarthatóbbá teszik a gazdálkodást

2023. március 29. 12:41

Az MIT öregdiákja által alapított FarmWise olyan önállóan dolgozó robotokat használ, amelyek a gyomok kiirtásával egyidejűleg a termés megóvására is alkalmasak, így szükségtelenné válik a gyomirtó szerek használata.

Paradicsomot felszippantó robotot fejlesztettek

2023. október 27. 09:10

Gondolta már, hogy létezik a porszívó elvén működő robot, ami a mezőgazdaságban használatos, csak épp nem tisztításra, hanem betakarításra szolgál?

Mini vagy Maxi? Hogyan tovább traktorfejlesztés?

2019. augusztus 13. 05:37

Az új nagy teljesítményű traktorok rendkívül drágák, viszont a tömegük még így is túl kicsi ahhoz, hogy hatalmas teljesítményüket hatékonyan alakítsák át vonóerővé. A további jelentős tömegnövelés azonban számos ok miatt nem tűnik követendő fejlődési iránynak.

Robotcsősz figyeli a szőlőültetvényt

2020. december 27. 09:38

A robot a szőlőskert sorain halad az adatok begyűjtése közben.