Növénytermesztés

A robotok már a mezőgazdasági dréncsövekben járnak

Agrofórum Online

Két egyesült államokbeli egyetem olyan robot kifejlesztésén dolgozik, amely méri a nitrátszintet a távozó vízben Eközben figyelemmel kíséri a dréncső állapotát is, hogy segítsen a gazdáknak termőföldjeik termőképességének megőrzésében.

Az Egyesült Álamok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) mezőgazdasági összeírási adatai szerint Iowa betakarított termőterületeinek közel felén van már kialakítva dréncsőrendszer, amely elvezeti a talajvizet. A föld alatti vízelvezető rendszerek hozzájárulnak a termelékenység növeléséhez. Azonban a környezetvédelmi és vízügyi csoportok rámutattak, hogy túlzott mennyiségű nitrátot és más tápanyagokat is elszállítanak és a természetes vizekbe juttatnak.

Nitrátérzékelők mérik az elszivárgó veszteséget

Az újonnan kifejlesztett robot és a nitrátérzékelők segíthetnek a gazdáknak felismerni, hogy hol, hogyan és mennyi nitrátot veszítenek. Ezzel lehetővé válik a gazdálkodók számára, hogy precíziós léptékben, jobban kezeljék a földjeiket, javítsák a növénytermesztési rendszereik termelékenységét és környezetkímélőbben termeljenek. A jelenlegi technológiákkal a nitrátvizsgálatot a csövek végén tudják csak elvégezni, a robot azonban képes lenne pontosan meghatározni, hogy mikor és hol távoznak a talajból a tápanyagok.  

Az érzékelő már elkészült, és most kerül kereskedelmi forgalomba, tehát a gazdák számára is hamarosan megfizethetővé válik ez a technológia. Ha pedig az érzékelő elég kicsi lesz, és az ára elég alacsony, a gazdák elhelyezhetik a vízelvezető dréncsövekben. Így azt tudni fogják, hogy mekkora a vízáramlás és mekkora, honnan származik a nitrátveszteség a földjükről.

A robot fejlesztés alatt van

A végcél az, hogy a nitrátérzékelőt egy kamerával és egy vízáramlás-érzékelővel együtt egy olyan robotra helyezzék rá, amely képes végighaladni egy teljes dréncsőrendszeren és tárolni az információkat a gazdálkodók számára. A jelenleg 60 centi hosszú robot egyelőre prototípus formájában létezik, és úgy tervezték, hogy az elülső és hátsó részén elhelyezett, több uszonyszerű tüske segítségével mozogjon a csöveken keresztül.

A projekt során a kutatók, akik hangsúlyozták, hogy ők nem gyakorló gazdálkodók, hanem mérnökök, rájöttek, hogy nem minden dréncső egyforma. Gyakran változik az átmérője a szántóföldön, ami további kihívásokat jelent a robot létrehozásában. A robotnak ráadásul gyorsan kell mozognia a csöveken, legalább néhány órás akkumulátoros üzemidővel kell rendelkeznie, és vízállónak kell lennie, hogy a kutatócsoport megkezdhesse a gyakorlati teszteket a valódi dréncsövekben.

Ha elkészül a robot, amely valóban képes közlekedni a dréncsövekben, azzal a vízminőségi problémákat is orvosolni lehetne, ráadásul a gazdálkodók is tisztában lennének, hol és milyen körülmények között veszítenek nitrogént a talajvízzel.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Gázt adott a Yamaha! - Erősítenek a mezőgazdasági robottechnológiában

2018. december 1. 11:37

A 12 millió új-zélandi dollárt érő befektetés révén startup, a Robotic Plus 15 százaléka került japán kézbe.

A paradicsomszedő robot csak az érett gyümölcsöt takarítja be

2023. június 5. 08:42

Az élelmiszer-termelés jövője nagyobb hatékonyságot, fenntartható gyakorlatot és a hozam maximalizálását követeli meg minden egyes lépésnél. A paradicsom jövőbeli termelésének optimalizálása érdekében a Syngenta Vegetable Seeds nemrégiben együttműködött a pittsburghi székhelyű Four Growers, Inc. társasággal, hogy a GR-100 robotbetakarítót paradicsomipari kutatások keretében teszteljék.

Krone és Lemken robotok már a szántóföldön

2022. június 1. 06:37

A mezőgépipar a kihívásokra számos válasszal készül: a gépkezelő munkáját segítő megoldások, gépoptimalizálás, precíziós mezőgazdasági technológiák és végül többféle autonóm gépi megoldás. Ezek közül különösen fontos a robottraktorok fejlesztése.

Mezőgazdasági drónok és robotok a koronavírus elleni küzdelemben

2020. március 14. 09:33

Azokon a helyeken ahol járművek nem használhatók, korábban 4-5 dolgozó órákon át végezte a fertőtlenítést. Most a drónok és robotok együttes alkalmazásával a 7836 m2 terület csupán 5 perc alatt lepermetezhető.