Növénytermesztés

A talaj vízgazdálkodásának elméleti alapjai és a vízmegőrzés lehetőségei a gyakorlatban

Agrofórum Online

Magyarországon kétségkívül az egyik legfontosabb termelést akadályozó tényező a vegetációs időszakban fellépő vízhiány.

Magyarországon kétségkívül az egyik legfontosabb termelést akadályozó tényező a vegetációs időszakban fellépő vízhiány. Bár az éghajlatváltozást tekintve rendkívül bizonytalanok az előrejelzések, az szinte biztosra vehető, hogy hazánkban a csapadék mennyiségi és időbeli eloszlása is igen szélsőségessé válik. Ezt gyakorlatilag már tapasztalhatjuk, elég csak az elmúlt évek rendkívüli csapadékos (2010) vagy éppen aszályos (2011) éveire visszaemlékezni.

A talaj szerepe a víz megőrzésében

Magyarországon kétségkívül az egyik legfontosabb termelést akadályozó tényező a vegetációs időszakban fellépő vízhiány. Bár az éghajlatváltozást tekintve rendkívül bizonytalanok az előrejelzések, az szinte biztosra vehető, hogy hazánkban a csapadék mennyiségi és időbeli eloszlása is igen szélsőségessé válik. Ezt gyakorlatilag már tapasztalhatjuk, elég csak az elmúlt évek rendkívüli csapadékos (2010) vagy éppen aszályos (2011) éveire visszaemlékezni.

A gazdáknak ugyanakkor megvan a lehetőségük arra, hogy e – várhatóan egyre komolyabb – kihívásra sikeres választ adjanak, hiszen hazánkban a talajok jellemző módon jóval több víz tárolására lennének képesek, mint jelenlegi állapotukban.

Annak érdekében, a talaj víztározó képességét jobban kihasználva, csökkenthessük a növénytermesztés az időjárás szeszélyeitől való függését, cikkemben szeretném a gazdálkodót nagyon röviden megismertetni a talaj vízháztartásának elméleti alapjaival, majd bemutatni a különböző őszi talajművelési munkák és a talaj vízháztartása közti összefüggéseket.

A talaj vízgazdálkodásának alapjai dióhéjban

Amint korábbi cikkemben említettem, a talaj termékenységét részben annak rendkívül összetett szerkezetének köszönhetjük. A szilárd részecskék közt mindig találunk kisebb-nagyobb pórusokat, melyeket változó arányban víz, illetve levegő tölt ki. (Valójában ez esetben sem a „víz”, sem a „levegő” kifejezés nem pontos, hiszen ezek összetétele jelentősen eltér a talaj feletti vizekétől, és a légköri levegőétől.) Ez a speciális szerkezet határozza meg alapvetően talajaink vízgazdálkodását.

A talaj vízgazdálkodásának gyors megértéséhez végig kell venni azokat az erőhatásokat, amelyek a talajra érkező csapadékra, illetve már a talajban lévő talajnedvességre hatnak. Első lépésben a felszínre érő csapadék egy része beszivárog a pórusokba. A különösen kedvezőtlen szerkezetű (leromlott talajszerkezet, eliszapolódás), vagy a kifejezetten rossz vízgazdálkodási tulajdonságú (pl. szikes) talajok esetében a víz jelentős része a felszínen maradhat, illetve lefolyhat. Ez később elpárolog, így a csapadék nagy része növényeink számára máris elvész.

A beszivárgás után a talajnedvességre többfajta erő is hat:
– A gravitáció, amely egyértelműen lefelé „húzza” azt.
– A szilárd részecskék által kifejtett kötőerő, mellyel magukhoz vonzzák a talaj nedvességét. Ennek erőssége több tényezőtől is függ, emiatt igen változó (lásd később).
– A kapilláris erő, amellyel a bizonyos mérettartományú (a megfelelően kis átmérőjű) kapillárisok a vizet a gravitációval szemben megtartják, illetve a talaj száradása esetében a gravitáció ellenében dolgozva azt a felszín felé „húzzák”.

A víz különböző formái a talajban

A talajnedvességet ezen erők alapján, gyakorlati szempontból a következő fő csoportokba sorolhatjuk:
– Holtvíz (HV): A szilárd szemcsék által erősen megkötött nedvességtartalom, amely film-réteget képez a talajszemcséken. Ez a víztartalom a növények számára nem elérhető, mivel a gyökerek szívóhatása nem képes azt a szemcsék felületéről leszakítani. (Természetesen a különböző növényfajok gyökérzete különböző mértékű szívóerő kifejtésére képes. Pl. a napraforgó szívóereje igen nagy, míg a salátaféléké nagyon gyenge.)
– A növényzet számára felhasználható víz (diszponzibilis víz; DV): Ahogyan a neve is mutatja ez az a talajnedvesség-tartalom, amelyből a növényzet biztosíthatja vízigényét. A kapilláris erő által a gravitáció ellenében megtartott, illetve a talajszemcsékhez lazán kötődő víztartalom értendő ide.

Az előbb megnevezett két vízformát együtt szántóföldi vízkapacitásnak nevezzük. Ez a talajba beszivárgott víz azon része, amelyet az adott talaj a gravitációs erővel szemben képes megtartani.
– A gravitációs vízre (GV) értelemszerűen a gravitáció hat, azaz lefelé mozog, majd végül eléri a talajvizet. Így ez a vízforma csak azon növények számára hasznosítható, amelyek gyökérzete eléri a talajvíz szintjét.
– Fontos vízforrás lehet a kapilláris erők által a talajvízből a felszín felé felemelt vízmennyiség. Ez az ún. támaszkodó kapilláris víz, amelynek jelentősége a talaj felszínének kiszáradásával nő meg. Ekkor a gravitációval szemben, a megfelelően szűk kapilláris járatokban a talajnedvesség megindul a felszín felé, így a következő csapadékig ez válik növényeink fő vízforrásává. E folyamat során csökken a talajvíz szintje. Ennek ereje és tartóssága jelentősen függ a talaj típusától. Ez az egyik folyamat (a párolgás mellett), amelyet érdemes figyelembe venni az őszi talajművelés elvégzése során.

A talaj szerkezetének és a víz formáinak kapcsolata

A fellépő erőhatások, és ezáltal a felsorolt vízformák egymáshoz viszonyított arányát alapvetően a talajszemcsék és kapillárisok mérete, egyszerűbben: a talajszerkezet határozza meg. A fizika törvényszerűségeinek megfelelően a kis talajrészecskék erősebben képesek megkötni a talajnedvességet és emiatt több vizet is tudnak megtartani. Ehhez hasonlóan a kisebb átmérőjű kapillárisok is erősebben, míg a nagyobb átmérőjűek gyengébben tartják meg a vizet a gravitáció ellenében.

A talajtextúrát alapul véve két fajta végletet tapasztalhatunk vízgazdálkodás szempontjából:
Homoktalajokon mind a talajszemcsék, mind a köztük lévő kapillárisok mérete nagy. Így a beszivárgás általában nem akadályozott. A talajszemcsék gyengén és kevés nedvességet képesek megkötni, a pórusok nagy átmérője miatt pedig a gravitáció dominál a kapilláris és kötő erőkkel szemben. Az ilyen talajokon a beszivárgó nedvesség gyorsan „átfut”, csapadékmentes időben pedig hamar kiszárad. A gyenge kötőerők miatt a holtvíz aránya ugyan alacsony, viszont a gravitációs víz aránya magas, így a növények számára hasznosítható vízmennyiség (DV) alacsony marad.

A kötött, erősen agyagos talajokban az előbbiek ellenkezőjét tapasztalhatjuk: A beszivárgás ezeken talajokon korlátozott lehet, így – lejtős területeken – nagy lehet az elfolyás mértéke. A kisméretű szemcsék nagy mennyiségű vizet képesek igen erősen megkötni, illetve a pórusok mérete is kicsi, ennek megfelelően a kötőerők dominálnak. Így bár a gravitáció hatására a talajvíz csak nagyon lassan szivárog le, annak jelentős része mégsem hasznosítható növények számára, a holtvíz (HV) tartalom igen magas.

Agyagos talajokon a nagy duzzadó-zsugorodó agyagásvány tartalmú területek az előzőekben leírtakon felül még külön gondot okozhatnak. E talajok szilárd talajszemcséi csapadék hatására megduzzadnak, azaz a köztük lévő pórustér lecsökken, ezzel gátolva a beszivárgást, és csökkentve a hasznosítható vízkészlet nagyságát is. Ugyanakkor száradáskor zsugorodás lép fel, amely során a talaj erősen megrepedezik (extrém esetekben több méter mély, és több centi széles repedések is kialakulhatnak), és a repedésekből történő párolgás miatt az adott talaj jóval mélyebben, és gyorsabban elveszíti nedvességtartalmát. Ez a jelenség különösen jellemző a szikes talajokra.

Az ideális állapot a két szélsőség közt a közepesen kötött vályog típusú talajok esetében van, ahol a legnagyobb a diszponzibilis víz (DV) aránya.
Ugyanakkor a gyakorlatban a talajtextúra megváltoztatására nincs lehetőség, így ezen a téren különösen fontos a talajművelés, amelynek eszközeivel maximalizálni tudjuk a talajainkban tárolt, növények számára szükséges víz mennyiségét.

Vízmegőrzés a gyakorlatban

A talajművelés alapvető fontosságú a növényeink számára szükséges vízmennyiség pótlása szempontjából. Ezért a következőkben sorra veszem azokat az ősszel alkalmazott talajművelési módokat (a tarlóhántás és tarlóápolás, illetve az alapművelés), amelyek elvégzésekor leginkább tehetünk a talajnedvesség megőrzéséért, illetve későbbi növeléséért. Továbbá kis kitekintéssel szolgálok olyan alternatív talajművelési rendszerek felé, amelyekkel különösen jó eredményeket érhetünk el ezen a téren.

A klasszikus eljárások

A klasszikus művelési sor korán lekerülő elővetemények után a tarlóhántás és tarlóápolás; az alapművelés; az alapművelés elmunkálása; a magágykészítés; a vetés és a vetés utáni elmunkálás. Mivel ebben az időszakban az időtényező rendkívül fontos, ezért a tarlóhántás gyakran elmarad, és első lépésként (vagy szükség esetén szárzúzás után) az alapművelés következik.

Bármilyen sorrendet is válasszunk, figyelembe kell vennünk, hogy a túl száraz talajon végzett művelés a talajszerkezet leromlásához, rögösödéshez, majd elporosodáshoz vezet.

Fontos megemlíteni, hogy a növénytakaró lekerülése után a felszíni párolgás erősen megnő, így a talaj kiszáradása felgyorsul.

E leírt jelenségek miatt is különösen fontos, hogy az ősszel lekerülő növény után a lehető leggyorsabban elvégezzük az első művelési beavatkozást (tarlóhántás vagy alapművelés).

Tarlóhántás

A tarlóhántás esetében a gyorsaság mellett az azt követő tömörítésre szükséges odafigyelni, mivel a leghatékonyabban akkor járunk el, ha ezt a két műveletet egy menetben, vagy közvetlenül egymás után végezzük el.

A talajszerkezet megőrzése szempontjából a leghatékonyabb, ha a tarlóhántást 8-12 cm mélyen végezzük el. Egyes esetekben indokolt lehet ennél mélyebben végzett tarlóhántás, igen erőteljes gyomosodás, vagy a szártőbetegségekkel való fertőzöttség esetében.

A hántás során a tenyészidőszakban kialakult függőleges repedéseket, járatokat megszüntetjük, ezzel megelőzzük a talaj mélyebb rétegeinek kiszáradását (lásd: kapilláris erők). A tömörítéssel pedig hasonló védelmet adunk a tarlóhántással megművelt legfelső sekély rétegnek is, egyfajta „szigetelés” kialakításával.

A tarlóhántás ápolása nyáron a gyomszabályozás fontos eszköze, ősszel erre gyakran nincs idő.

Alapművelés

A fenti lépéseket követő alapművelés alapvetően kétféle lehet:

Forgatásos, amely az ekével történő szántást jelenti, illetve a forgatás nélküli alapművelés. Napjainkban egyre több érv szól a szántás ellen, és ez a vízgazdálkodás szempontjából sincs másképp. A forgatásos művelés értelemszerűen jelentősen megnöveli a talaj párolgási felületét, és ezért a talaj mélyebb rétegeinek kiszáradását is fokozhatja. Ugyanakkor a talaj őszi lazításával javítja a téli csapadék elraktározásának esélyét (ha nincs a talajban eketalp tömörödés). A szántás által okozott kiszáradást alapművelés elmunkálásával ellensúlyozhatjuk, viszont ez esetben is fontos az időfaktor, azaz a két műveletet lehetőleg gyorsan egymás után kell elvégezni.

Ezeken túl érdemes kiemelni, hogy aszályos év után, talajaink sok esetben már túl szárazak a műveléshez, ezért a szántás óhatatlanul a talajszerkezet nagymértékű károsodásával jár, rögöket hasíthat ki, porosodást okoz.

Ugyanakkor a forgatásnak is van létjogosultsága sok tarlómaradvány, vagy erős gyomfertőzöttség esetén, és ha a talaj nedvessége alkalmas a szántásra.

A szántás alternatívájaként a forgatás nélküli alapművelést alkalmazhatjuk. Ennek eszközei elsősorban a kultivátor, a különböző mélységű talajlazítók, esetleg a tárcsák, és a kombinált eszközök.

A tárcsás művelés során inkább a keverés a hangsúlyos, míg a kultivátorral végzett talajműveléssel inkább a talaj kíméletes porhanyítását és lazítását érhetjük el. A tárcsa érzékenyebb a nedvességre, ezért a használata odafigyelést kíván.

A mulcshagyó művelési rendszer

Vízgazdálkodási szempontból érdemes kiemelni a kultivátorra alapozott, illetve az ahhoz köthető mulcshagyó talajművelési rendszert.

A kultivátorra alapozott talajművelési rendszer első lépéseit Kemenesy Ernő és Manninger G. Adolf dolgozták ki, amelynek lényege, hogy a tarlóhántás zárása után, a gyomosodás, illetve a tömődöttség mértékétől függően többszöri kultivátorral lazítást végeztek az előző lazításra merőleges irányban 20-25 cm mélységben, majd természetesen minden menet után hengerrel zárták a felszínt. Ez a módszer a kidolgozásakor (1930-as évek) a nagy menetszáma, és az alkalmas eszközök hiánya miatt nem terjedt el.

Napjainkban a felszínen hagyott, és megfelelően kezelt szármaradvány számtalan előnnyel jár a talaj szempontjából. Egyfajta takaróként csökkenti a párolgást, és ezáltal a talaj vízveszteségét, a szél és a víz romboló hatásától (a deflációtól és eróziótól) is megvédi a termőréteget, és éppen akkor, amikor – növénytakaró híján – az a legsérülékenyebb e hatásokkal szemben. A megőrzött talajnedvességnek közvetlen – még a következő vetés előtt jelentkező – pozitív hatása a további művelés vonóerőigényének csökkenése.

A nedvesség megkímélésével nemcsak talajaink szerkezetét óvjuk, hanem egyúttal csökkentjük a jelentkező művelési költségeket is. A mulcsot, amint betölti a talajvédő funkcióját, a talajba kell keverni. A talajba juttatott és megőrzött szerves anyagnak elsődleges szerepe van a morzsásodás kialakulásában, a talaj ülepedési hajlamának csökkentésében, és a nedvesség megtartásában. Ezek a hatások hosszabb távon jelentkeznek.

A mulcshagyó művelés elterjedését korábban a gazdák bizalmatlansága, és a technológiai tényezők is akadályozták. A szármaradványok hiányos aprítása miatt a későbbi műveletek során használt gépek (elsősorban a vetőgépek) is érzékenyek lehettek a nem megfelelően eldolgozott szármaradványokra.

Napjainkra a technológiában is több jelentős előrelépés történt: A kapcsolt gépsorok (kultivátor + síktárcsa + henger) használatával jelentősen növelhető a kultivátoros művelés hatékonysága. A szárzúzó adapterek a növényi részeket apróra szecskázzák és a zúzalékot egyenletesen terítik szét a felszínen. A jelenleg használatos vetőgépek konstrukciójuknak köszönhetően kevésbé érzékenyek a szármaradványokra. Így az egyes tényezőket (szükséges gépek megléte, talaj típusa, nedvességállapota, időtényező, szármaradványok mennyisége stb.) figyelembe véve érdemes dönteni a mulcsműveléses rendszer esetenkénti, vagy folyamatos alkalmazásról. Ez a gazdától (az esetleges gépesítési költségeken túl) szaktudást, és szemléletváltozást kíván. Ugyanakkor a részben azonnal, részben hosszútávon jelentkező haszna (talajnedvesség megőrzése és biztosabb termés, a talajállapot és a vízgazdálkodási tulajdonságok javulása) miatt megérheti számára a befektetést.

Összefoglalás

A művelés alatt álló talajok szerkezetét, ezáltal a „természettől kapott” alapvető vízgazdálkodási tulajdonságait általában nem áll módunkban megváltoztatni. Ezért különösen fontos, hogy a talajműveléssel a lehető legkedvezőbben használjuk ki a talaj potenciális vízbefogadó, víztartó képességét, ezzel megteremtve a növények számára a csapadékszegény időszakok átvészelésének lehetőségét.

Az őszi betakarítás után elsődleges feladat a fedetlenül maradt talaj vízkészletének párolgástól való megóvása, amelyet a szárak felszecskázásával, terítésével, majd a talaj adott nedvességhez igazított alapozó műveléssel tehetünk meg.

A második fontos teendő a talaj lazítása, amellyel a talajt alkalmassá tesszük a téli csapadék minél nagyobb részének befogadására.

Remélem, cikkemmel sikerült hozzájárulni a talaj és a víz kapcsolatának megértéséhez, illetve támpontot adnom az őszi talajműveléshez kapcsolódó helyes döntések meghozatalához.

Szabó András talajtani szakmérnök
MTA ATK Talajtani és Agrokémiai Intézet

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

2025. január 31. 09:40

17 új GMO fajtát hagytak jóvá, ami várhatóan ellenállóbb, tehát nagyobb termőképességű, kisebb inputanyagigényű növényeket jelent.

Ha hiányosan kelt a kukorica: hogyan találjuk meg az okát?

2025. január 30. 11:10

A termelők sokszor maguk sem értik, hogy mi okozza a kukoricaállományukban a hiányos, foltos kelést. Pedig kis keresgéléssel feltárhatók az okok.

Meghosszabbodik az öntözési idény

2019. március 31. 07:17

Március 1-jétől október 31-ig tart az öntözési idény az eddigi április 15-től szeptember 30-ig terjedő időszak helyett, igazodva a klímaváltozáshoz és a gazdálkodók igényeihez.

Gondozott pázsit nélkül nincs szép kert sem

2022. április 29. 06:36

Kora tavasszal a kerti szezon elindulásával a pázsit vagy a gyep ápolására is érdemes odafigyelni.

Pályázati határidő közeledik, érdemes figyelni rá

2023. szeptember 21. 12:40

Véghatáridejéhez közeledik A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése pályázat beadása.

Miért hullatja levelét a cserepes citromfa?

2023. január 7. 04:38

Milyen okra vezethető vissza, hogy a cserepes citromfám hullatja a levelét? Mit tehetek?