Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Az alternatív növényvédelemé a jövő

Agrofórum Online

Az agrár inputanyag-kereskedelemben idén 25 éve működő Malagrow Kft. sajtótájékoztató keretében foglalta össze a hazai növénytermesztés legfontosabb kihívásait, és azokat a tényezőket, melyek egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az ágazati jövőkép alakulásában. A tájékoztatón részt vett Malatinszki György, a Malagrow ügyvezetője, Pálinkó Zsolt, a Malagrow kereskedelmi vezetője, valamint Dr. Takács József, a Malagrow szakmai vezetője.

Információk hangzottak el az ágazat tervezhetőségét befolyásoló gazdasági környezet kapcsán: minden ágazatnak megvannak a saját problémakörei, de az elmúlt időszak komplex nehézségei a szokásosnál erősebben sújtották az agráriumot. Az agrárágazat, az élelmiszer-előállítás, mint alapvető szükséglet, válságállónak bizonyult, de a jelenleg kibontakozó válság más jelleget ölt, hiszen számos ponton befolyásolja a tervezhetőséget. A növénytermesztés tekintetében esszenciális alapanyagok, mint például a nitrogén, – nem újdonság – néhány év alatt többszörös árnövekedést mutatott, és ez csupán egy tényező.

A konvencionális gazdálkodási forma megreformálása megoldást jelenthet (Fotó: Agrofórum)

A sikeres gazdálkodás alapjává mára a megfelelő gazdasági döntés meghozatala vált. A kialakult gazdasági-politikai körülmények többfajta kockázattal járnak, melyek közül rövid távú kockázatként merül fel a csökkenő inputanyag-felhasználás, az eredeményesség csökkenése, és a bevételek csorbulása. Természetesen az említett tényezőknek hosszú távú, nemzetgazdasági szintű kockázati aspektusai is vannak.

Az időjárási körülmények kedvezőtlen változása, az elsivatagodás veszélye kulcsfontosságú tényezők a termesztés jövedelmezősége tekintetében, emellett a talajok romlása a másik olyan tényező, amely megkerülhetetlen.

Hála a fokozódó tudatosságnak, tájékozottságnak, a mezőgazdasági termékekben található szermaradékok csökkentése, az egészséges, vegyszermentes élelmiszerek fogyasztása iránt egyre növekvő társadalmi igény mutatkozik. Ezek az igények, a szigorodó európai uniós szabályozások mentén olyan alternatív növényvédelmi technológiai megoldásokat hívnak életre, melyek szempontjából a Malagrow is aktív fejlesztési gyakorlatot folytat.

A konvencionális gazdálkodási forma megreformálása megoldást jelenthet, mely során olyan készítmények használata képezi a növényvédelmi tevékenység gerincét, amelyek nem hagynak hátra szermaradékokat. Olyan növényvédelmi szemléletről és termékfelhasználásról van szó, mely egyesíti a hagyományos és alternatív növényvédelmi elemeket, így téve lehetővé az egészséges, jó minőségű termést gazdaságosan biztosító termesztést. A Malagrow M-PROTECT portfóliója azzal a céllal született, hogy egy felelősségteljes, de hatékony növényvédelmi jövőképet adjon a termesztés számára.

A Malagrow idén NEXT25 elnevezéssel egy új programot indít (Fotó: Agrofórum)

Vegyszer- és szermaradék-mentesen

Malatinszki György hangsúlyozta a növényélettan, valamint a kártevők és kórokozók biológiájának ismeretében rejlő lehetőségeket, valamint kiemelte: az alternatív növényvédelem meghonosítása a hazai termesztésben egy nehéz, sajátos szemléletet és működést igénylő feladat, melyre voltak már próbálkozások, de kevés sikerrel. Kiemelte azokat az alternatív növényvédő készítményeket, melyek nem tartalmaznak toxikus komponenst, ezáltal nagyobb biztonsággal alkalmazhatók, kiszolgálva ezzel az egyre erősödő fogyasztói, és forgalmazói igényt az egészséges, szermaradékmentes élelmiszerek tekintetében. A Malagrow ezért idén NEXT25 elnevezéssel egy új programot indít, melynek célja egy megújult növényvédelem és a komplex technológiák hazai termesztésbe integrálása. Ígéretük szerint sokat fogunk hallani róla a közeljövőben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Tegyünk együtt a környezetünkért!

2018. június 18. 04:56

Vegyen részt Ön is a körforgásban és zsebelje be a kedvezményt!

YieldON, a hozamfokozó szántóföldi biostimulátor

2018. január 30. 15:08

A Valagro-nak, a biostimulátor-fejlesztés, -gyártás világviszonylatban is vezető piaci szereplőjének a legújabb fejlesztése a YieldON hozamnövelő készítmény.

Növénykondicionálók, műtrágyafajták, növényi hormonok - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (II. rész)

2018. március 15. 12:43

A különböző huminanyagok és azok növényélettani folyamatokban betöltött szerepe, a szilárd és folyékony műtrágyák hatóanyag-tartalma és a növényi hormonok.

Termésnövelés a műtrágyákon túl

2021. március 25. 07:47

Sokszor merül fel a kérdés, hogy hogyan növelhető a szántóföldi növények terméseredménye a jól megválasztott tápanyag-utánpótláson túl. A kijuttatott és a talajban meglévő tápanyagok felhasználása sajnos a legtöbb esetben különböző korlátokba ütközik. Mit tehetünk, ha szeretnénk kihasználni a kijuttatott erőforrások minél nagyobb részét?