4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Nagyvilág

Berobban a vertikális növénytermesztés?

Agrofórum Online

Egy új globális trend kibontakozásának lehetünk tanúi, és ez nem más, mint a napfénytől elzárt növénytermesztési rendszerek, mesterséges megvilágítással, függőleges, vagyis vertikális növényelrendezéssel.

A polcrendszer jelleggel kialakított termesztési technológia víz-, és helytakarékosságot, valamint felhagyott helyek kihasználási lehetőségét kínálja. Napjainkban ugyan leginkább a fűszernövények és salátafélék tekintetében muzsikál a technológia, de a Wageningen Egyetem berkeiben intenzív kutatás zajlik a további lehetőségek kapcsán is.

Leo Marcelis, a Wageningen Egyetem kertészettudományok professzora szerint a növények napfényt egyáltalán nem ,,látnak” ehelyett energiatakarékos LED megvilágítást kapnak. Marcelisék azt próbálják megállapítani, hogy milyen az az optimális megvilágítás, amely mellett legnagyobb mértékű a növények produkciója. Mind a megvilágítás intenzitása, mind színe (vörös és kék) valamint a megvilágítás pozíciója is változtatható paraméterek. A vizsgálatok során értékelik a növények növekedési tulajdonságait, valamint a minőség, polcon tarthatóság, ízanyagok tekintetében is megfigyeléseket tesznek.

Egy 2021-ben megjelent publikáció a rohamosan terjedő technológia számos előnyét számba vette: ilyenek a helytakarékosan, nagy mennyiségű növény előállításának lehetősége, de megemlíthető a gondosan szabályozott környezet is, amely egész évben biztosítja a növénytermesztés feltételeit, amely mesterséges termesztőközegen, talajmenetesen történik.

A módszernek köszönhetően a friss zöldség és gyümölcs előállíthatóságának korlátai megdőlhetnek: a sűrűn lakott városi környezetben, felhagyott ipari épületek, vagy éppen irodák ,,polcait” gazdagíthatják a növények. De kiterjeszthető így a növénytermesztés akár a sivatagok, tundra vagy akár az űr területére is. Előnye továbbá, hogy a felhasznált víz mennyisége a szabadföldihez képest igen csekély: a növények által párologtatott nedvesség visszakerül a rendszerbe. A kísérletben egy kg leszüretelt paradicsom előállításához mindössze 2-4 liter vízre van szükség. Szabadföldi körülmények között (főleg szárazabb területeken) Marcelis szerint – ez a vízmennyiség akár 60 liter is lehet. Arról nem is beszélve, hogy miután ezek a rendszerek zártak, a kártevők és kórokozók betelepülésének valószínűsége is elenyésző – így a növényvédelem költségei is elhanyagolhatók, és a felhasznált tápanyagok sem kerülnek ki a környezetbe.

A technológia árnyoldala – merthogy az is van – az energiaigény magas, és a befektetési költségek igen magasra rúgnak. Jóval drágább berendezések szükségesek hozzá, mint egy hétköznapi termesztőberendezés létesítéséhez. Ugyanakkor a LED-es megvilágítási megoldások egyre olcsóbbak, és egyre szélesebb körben terjednek.

A világítótestek, miután számos színben hozzáférhetők, így a növényfajunk igényeinek megfelelően állíthatók. A vörös fénytartomány a fotoszintézist, a növényi produkciót támogatja. Ugyanakkor kizárólag vörös fény mellett a növények életfolyamatai elégtelenül zajlanak, így kék fényre is szükség van. A növénynek számos fényérzékelő receptora van, amelyek működéséhez számtalan biokémiai folyamat köthető. Fontos kutatási kérdés, hogy mennyire tér el a fiatal növények igénye a kifejlettekétől.

A befektetők nagyon élénken reagálnak a lehetőségre: a Wageningen Egyetem szerint 2021. decemberében az Infarm nevű vállalat 200 millió dolláros befektetést foganatosított az ilyen irányú fejlesztéseibe, míg 2023-ban Quatarban nyit meg egy kutatási központot.

A Plenty nevű, vertikális termelésre specializálódott cég szerint egy hektár területen képesek annyi növényt megtermelni, amit konvencionális technológiával 360 ha-on lenne lehetséges, miközben a felhasznált víz mennyisége 95%-kal kevesebb!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Séta a múltban: az Alcsúti Arborétum példája

2025. január 15. 15:10

A látogatók élményszerűen tapasztalhatják meg a történeti kertek jelenkori, valamint egykori állapotát egyaránt.

Osztrák erdészeti napok Eisenstadtban

2025. január 11. 15:10

Kevés olyan színvonalas erdészeti szakkiállítás színezi az európai palettát, mint a tavaly, immár másodszorra megrendezett Osztrák Erdészeti Napok Eisenstadtban.

Szinte lehetetlen lesz hosszú távon fenntartani az alföldi erdőket

2025. január 7. 11:40

2024 nyara hazánkban és globálisan is a legmelegebb a mérések kezdete óta. A nyári középhőmérséklet 2,7 fokkal haladta meg az 1991-2020-as átlagot.

A világ legdrágább szobanövényei

2024. december 17. 08:10

Vannak olyan szobanövények, amelyek sokkolóan magas árral rendelkeznek. Vajon miért kerülnek olyan sokba egyes növények? Melyek ezek?

A termelői árak a ráfordítási áraknál nagyobb mértékben nőttek

2020. augusztus 8. 06:36

A növényi termékek 4,1%-kal, az állatok és állati termékek 7,7%-kal drágultak 2019-ben az előző évhez képest.

Változtassuk istállótrágyává a szármaradványokat!

2022. július 8. 08:34

A Biovéd szakmai cikksorozattal kezdte el bemutatni biológiai nitrogénpótló rendszerét.

Van, ahol már a nyár közepén a karácsonyra készülnek

2022. július 25. 10:36

Stollent sütnek és mikulásvirágot termesztenek, az is jó kérdés, hogy miként boldogulnak a fenyők a szárazságban.

A száraz nyár növelte az orosz búza fehérjetartalmát

2021. augusztus 22. 07:37

A forró és száraz időjárás a nyári időszakban csökkentette a termés méretét Oroszországban a kezdeti becslésekhez képest, de egyes régiókban növelte a fehérjetartalmat.