Növénytermesztés

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

Agrofórum Online

A mai, erősen gépesített módszerekhez képest a búzatermesztés 200 éve fizikailag sokkal megterhelőbb és időigényesebb volt, mint manapság. De milyen munkafolyamatok történtek, mire a búzát végre el tudták tárolni?

A talaj előkészítése és a vetés

A talaj előkészítése a vetéshez általában az előző év őszén kezdődött. A talajművelés fontos része volt a szántás, amelyet ló vagy ökör által húzott fa- vagy vasekével végeztek. Ezek sokkal kevésbé voltak hatékonyak, mint a modern gépek, de lehetővé tették a földművesek számára a talaj feltörését és a vetésre való előkészítését. Ezután a talajt boronával tovább törték és egyengették. Ezt gyakran egyszerű fa- vagy vaskaróval végezték, amelyet szintén állatok húztak.

Magát a vetést általában kézzel végezték. A gazdák a búzamagokat egyenletesen szórták szét a talajon. Ez a technika nagy szakértelmet és tapasztalatot igényelt- A vetés után a földet gyakran újra boronálták, hogy a magokat enyhén beborítsák a földdel, és megvédjék őket a madaraktól és más állatoktól.

Növényápolás

A vegetációs időszak alatt a búzaföldek folyamatos foglalkozást igényeltek. Az egyik legnagyobb kihívást a gyomirtás jelentette, mivel a gyomok túlnőttek a fiatal búzanövényeken, és elhasználták a fontos tápanyagokat és a vizet. A gyomirtást kézzel, kapákkal és gyomkésekkel végezték, ami nagyon munkaigényes tevékenység volt. A gazdáknak rendszeresen végig kellett járniuk a földeket, és eltávolítaniuk a gyomokat, hogy a búzanövényeknek elegendő helyük legyen a növekedéshez.

A kártevők és betegségek szintén veszélyt jelentettek a termésre. A gazdáknak azonban csak kevés eszközük volt e veszélyek elhárítására. Gyakran támaszkodtak olyan hagyományos módszerekre, mint a kártevők elriasztására szolgáló kísérőnövények ültetése vagy hamu és mész kiszórása a talaj javítása és a kártevők ellen.

Betakarítás

A betakarítás a búzatermesztés egyik legmunkaigényesebb fázisa volt. Késő nyáron kezdődött, amikor a búza megérett. Az aratást szinte kizárólag kézzel, sarló és kasza segítségével végezték. A parasztok lekaszálták a búzát, és kévékbe kötötték. Ezeket a kévéket aztán száradni hagyták. Néhány napos száradás után a kévéket szekerekre rakodták, és elvitték kicsépelni. A cséplés, azaz a szemek elválasztása a száraktól és a héjtól, különösen nehéz feladat volt. A munkások ritmikusan verték a kévéket, hogy a szemeket szétválasszák. Ez nemcsak fizikailag megerőltető, hanem időigényes tevékenység is volt.

Tisztítás és tárolás

Miután a búzát kicsépelték, a szemeket meg kellett tisztítani, hogy eltávolítsák a pelyvát, a szennyeződéseket és a gyommagvakat. Ezt általában rostálással végezték.

A búzaszemeket ezután zsákokba töltötték, és száraz, jól szellőző helyen tárolták a penészesedés megelőzése érdekében. Sok gazdálkodónak voltak erre a célra speciális magtárai vagy pajtái. A jó tárolás kulcsfontosságú volt a búza minőségének megőrzése és a kártevők vagy a nedvesség okozta veszteségek elkerülése érdekében.

A technológiai fejlődés és hatása

A 19. század folyamán a technológiai fejlődés fokozatosan kezdte megváltoztatni a mezőgazdaságot. A mechanikus cséplőgépek bevezetése az 1830-as és 1840-es években sokkal egyszerűbbé és hatékonyabbá tette a cséplési folyamatot. A gépeket kezdetben lovak hajtották, majd később gőzgépek váltották fel őket, amelyek lehetővé tették a termelékenység jelentős mértékű növekedését.

A jobb ekék és más mezőgazdasági eszközök kifejlesztése szintén hozzájárult a talajművelés és a vetés javításához. Ezek az újítások azonban társadalmi változásokat is eredményeztek, mivel kevesebb munkaerőt igényeltek, és így sok mezőgazdasági munkás életét változtatták meg.  

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hol terveznek költségcsökkentést a gazdálkodók 2025-ben?

2025. január 20. 10:10

Az árrés és a bevételek egyre kisebbek, muszáj a kiadásokat megfogni, a költségeket csökkenteni. Melyik ujjába harap a termelő?

Hogyan tervezzük a vetést, ha nem bízunk az időjárásban?

2025. január 17. 15:40

Hogyan minimalizálható a termesztési kockázat, ha kiszámíthatatlan az időjárás? Két megfontolandó felvetés, ami segíti a hozambiztonságot.

Fokozható a kapcsolat a talajmikrobák és a gyökerek között

2025. január 17. 09:40

Hogy mi ennek a jelentősége? „Csupán” annyi, hogy kevesebb műtrágyára lesz szükségük a kultúrnövényeknek, amelyek stressztűrő képessége is nő.

A növényi kommunikáció ősnyelve az epigenetika

2025. január 11. 12:10

Az epigenetikai módosulások azonosítása lehetővé teszi olyan növények szelekcióját, amelyek fokozottan képesek „érzékelni” a közeli környezetet.

Európában egyértelműen Németország számít a burgonya otthonának

2021. augusztus 21. 12:01

Németországhoz tartozik az Európai Unió burgonyabetakarításának több mint 21 százaléka.

KSH: a hazai ellátás a kedvezőtlen kalászos termésadatok ellenére is biztosított

2022. október 6. 14:36

A Központi Statisztikai Hivatal idén is – mint minden évben – felmérte a kalászos gabonák terméseredményeit, és az adatok pontosan rámutatnak az éghajlatváltozás okozta kihívásokra. Az előző évhez hasonlóan a 2022-es évet is a csapadékhiány és a nyár folyamán többször jelentkező hőhullámok jellemezték, aminek következtében a kalászos gabonák terméseredményeiben jelentős visszaesés következett be, ugyanakkor a hazai ellátás a kedvezőtlen kalászos termésadatok ellenére is megfelelően biztosított.

Ha tökéletes szárzúzást szeretnél, akkor válaszd az OROS CORNADO kukoricabetakarító adaptert

2020. június 24. 15:05

Bemutatkozik az OROS CORNADO kukorica vágóasztal szárzúzó rendszere.

Ukrajna 2023-as betakarítása 41,7 millió tonnánál tart

2023. október 1. 13:10

Ukrajna, a világ legnagyobb gabonatermelője, eddig 41,7 millió tonna gabonát és olajos magvakat takarított be a 2023-as gazdálkodási szezonban.