A termesztés korábban főként normál édes fajtákra épült, de az utóbbi években a szuper édesek váltak népszerűbbé.
A csemegekukorica volt a fókuszban 2017. augusztus 17-én, Hajdúszoboszlón, ahol a Syngenta rendezett országos fajtabemutatót. A borongós, esős idő ellenére szép számú, több mint 120 érdeklődő érkezett a helyszínre, az Imifarm Kft. területére.
„A korábbi évekhez képest kimagasló volt ez a részvétel” – mondta Pereczes János, a Syngenta nagymagvú zöldség üzletágának vezetője. Élénk mozgás tapasztalható most ezen a területen, mindenki keresi a lehetőséget. A bemutató az országos jellege mellett egyben nemzetközi színezetet is öltött, hiszen voltak többek között lengyel, szerb és orosz vendégek is.
A helyszín kiválasztásában az is szerepet játszott, hogy a hazai csemegekukorica termesztés területének mintegy kétharmada a Hajdúságban található. A termelők mellett jelen voltak az integrátorok, a konzervgyárak és a hűtőházak képviselői is.
Az ebben az évben nagyjából 32 ezer hektáron termesztett, legfontosabb feldolgozóipari zöldségnövényünk nagy része exportra megy. A termesztés korábban főként normál édes fajtákra épült, de az utóbbi években aszuper édesek váltak népszerűbbé.
A vegetációs időszak jellemzői között elmondható, hogy a kártevők és a kórokozók – az enyhe tél ellenére – nem okoztak nagyobb problémát, a termelők jól felkészültek voltak, és általában megelőző jelleggel, hatékonyan védekeztek a kártevők ellen. A korai fajták a májusi hidegtől rövidebb csöveket teremtek, és előfordultak vihar- és jégkárok is. A vetés a belvíz miatt jelentős területeken pusztult ki, ennek ellenére a rendszeres csapadék, valamint a hőségnapok elmaradása jótékonyan hatott a termésre, aminek döntő többségét a feldolgozóipari cégek hasznosítják, konzerv és fagyasztott termék lesz belőle, amely kedvelt exportcikk. A friss piaci fogyasztás csak mintegy 5 százalékot tesz ki. A fogyasztó elsősorban a szem mérete, a színe és az íze alapján választ.
A fajtáknak a fogyasztói igények mellett a termelő elvárásainak és a feldolgozóipar számára is meg kell felelniük – ismertette Pereczes János.
A Syngenta csemegekukorica újdonságai között van középkorai szuperédes hibrid (GSS 3071), középérésű szuperédes (Tyson- GSS 15829R), és normálédes (GH 11754, GH 19993) is, amelyeket szintén meg lehetett tekinteni a nagysikerű bemutatón.
A rendezvényen a növényvédelemmel is foglalkoztak, mert a csemegekukorica amellett, hogy értékes, ugyanakkor érzékeny növény, ezért erre is megfelelő figyelmet kell fordítani. A Syngenta széles választéka áll rendelkezésre a gazdálkodók növényvédelmi problémáinak hatékony kezelésére. Ezek közül kiemelkedik a Quilt Xcel. Ez a kukoricában használható gombaölő készítmény a szármegnyúlás időszakától a virágzásig alkalmazható. Hatóanyagainak köszönhetően kimagasló preventív védelmet nyújt a növény számára, a gombaölő hatásán túl kedvezően befolyásolja a csemegekukorica élettani folyamatait.
Emellett nagyon fontos, hogy az utóbbi években egyre többször megjelenő rovarkártevők ellen is megfelelő védelmet biztosítsanak a gazdálkodók. Az Ampligo rovarölő permetezőszer csemegekukoricában is használható, amely a lepkekártevők (kukoricamoly és gyapottok bagolylepke) ellen biztosít megfelelő védelmet. A Lumax a kukorica magról kelő egy- és kétszikű gyomnövényei elleni alap-, illetve korai posztemergens kezelésre javasolt.
Összességében elmondható, hogy Magyarországon idén jó termésre lehet számítani. Jelenleg a betakarítási szezon első harmadában járunk, és az eddigi valamint a további időszak termése is jóval a múlt évi mennyiség felett várható. A szakemberek azt prognosztizálják, hogy nagyobb lesz a feldolgozóipari cégek által leszerződött mennyiségnél is.
(Nádasi Zoltán – Agrofórum Online)