Növénytermesztés

Dolgok, amikkel a civilek a gazdák agyára mennek

Agrofórum Online

A nyár az aratás ideje. A gazdák számára ez az év legfontosabb szakasza, mivel szó szerint ekkor takarítják be munkájuk gyümölcsét (terményét). A földeken azonban nemcsak ők járnak, hanem a közelben vezető utakon a környéken lakók és kirándulók is. Ez rendben is van addig, amíg nem akadályozzák a mezőgazdaságból élők munkáját.

Sokan csak a földek mellett haladva kerülnek kapcsolatba a mezőgazdasággal. Legtöbbször az egymás mellett élés konfliktusoktól mentes, de előfordul az is, hogy a civilek akarva-akaratlanul bajt vagy kárt okoznak. A teljesség igénye nélkül nézzük, mi az, amivel könnyen fel lehet bosszantani a gazdákat.

Az érett termény eltulajdonítása

Sokan gondolják, hogy jut is marad is… Pedig minden ellopott dinnye vagy kukoricacső akkora kárt okoz a gazdáknak, amennyi spórolást a tolvajnak. Rajtakapás esetén a helyzet egyértelmű, a lopás bűncselekmény.

Parkolás a mezőgazdasági célú utakon

Végül is nem a főútra parkoltunk, igaz? Igaz, és mégsem igaz, mert bár ezeknek az utaknak egy része használhatók közlekedésre, megállni rajtuk és így a földmunkákat akadályozni viszont nem szabad. Ha pedig magánútról van szó, a gazdálkodó a tulajdonos saját költségén akár el is vontathatja az illegálisan parkoló járműveket.

Gabonakörök

Vannak, akik úgy gondolják, a gabonakörök a földönkívüliek tevékenységének nyomán keletkeznek vagy az ördög üzenetei. Ez a téma időről időre felmerül, de azért a legtöbben tisztában vagyunk vele, hogy vicces kedvű vagy művészi érzéket magukénak érző honfitársaink műveiről van szó. Ezek elkészítéséhez elég letaposni a gabonát vagy egy deszkával elfektetni. A gazda számára viszont nem csodálnivalót, hanem egyértelműen anyagi kárt jelentenek a gabonakörök.

Keresetlen tanácsok munka közben

A gazdálkodók szűk időkeretek között dolgoznak, amit a termény állapota és az időjárás befolyásol. Ilyenkor nem szívesen állnak le beszélgetni, főleg nem olyan fogadatlan prókátorokkal, akik az itt-ott olvasott információk birtokában képzelik magukat szakembernek, és akarnak tanácsot adni a termesztőknek. Főleg nem, ha a stílusuk nagyképű vagy kioktató.

Zöldhulladék kiszórása a termőföldre

Ez a probléma főleg a települések közelében található táblákon fordul elő. Sokan hivatkoznak arra, hogy nemcsak magukkal tesznek jót, amikor a szerves hulladékot kiteszik, hiszen az csak „trágya”. Ám ebben a formában a szemét, az csak szemét, és a szemetelés nem legális tevékenység.

Kerékpárosok és lovasok

Bár a kerékpárosokat és a lovasokat oda illőnek gondoljuk, és általában nem is okoznak bajt, azért mindig vannak konfliktusok. Egyesek nem adnak elsőbbséget az erőgépeknek, akadályozzák a gazdát, néha még zaklatják is. Természetesen ők is szabadon használhatják a vidéki utakat, de jogos kérés a gazdától, hogy ne az ő földje legyen a cél.

Kutyakaki

A kutya végterméke nem a szántóföldre való. Ugyanis a legelő állatok trágyájától eltérően veszélyes lehet a tehenekre, juhokra, lovakra, kecskékre, mivel a paraziták ezeket az állatokat is megfertőzhetik. A galandférgek a szarvasmarháknál halva szülést, vetélést okozhatnak, ahogy a Neospora caninum parazita is.

Munkaidő

Ha a gabona beérik, és az időjárás is megfelelő, a gazdának dolgoznia kell, mindegy, hogy hétköznap vagy hétvégén, nappal vagy éjjel. Emiatt a lakott területek közelében kialakulhatnak konfliktusok. Érdemes előre megbeszélni a helyzetet, és a közelben lakóknak szólni, hogy mire számíthatnak, és mennyi ideig.

Szemét

Erről a témáról hosszan tudnánk beszélni… Az eldobott banánhéjtól a cigarettacsikkeken, autógumikon, hűtőszekrényen át az építési törmelékig és a veszélyes hulladékig nincs olyan, háztartásban keletkező szemét, ami fel ne tűnt volna valahol, valakinek a földjén. Nem csak a látvány borzasztó, ezeknek a hulladékoknak a jelentős része a mi időszámításunkon belül gyakorlatilag sosem bomlik le. Az eltakarítás költsége viszont a gazdálkodóra hárul. Persze a szemetelés büntetendő – ha sikerül rajtakapni az illetőt.

Szelfik

Emlékszünk az idén tavaszi esetre, amikor egyesek a 2A főúton rohantak át, hogy a másik oldalon virító mákföldben fényképezkedjenek? Nemcsak veszélyes, amit műveltek, de kárt okoztak a gazdálkodó munkájában. De ugyanez megtörténik a mézontófű esetében vagy például a repceföldeken. A fejlődő kultúrákban egyébként sem szabad csak úgy sétálgatni, egy szelfi kedvéért kitaposni a termést viszont bűncselekmény. Vetés és betakarítás között senkinek nincs joga az ott-tartózkodásra. Rajtakapás esetén ezért a gazdának kártérítés jár.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Bővítse takarmánybázisát őszi vetésű gabonafélékkel!

2022. augusztus 26. 13:29

A tömegtakarmányt fogyasztó állatállományok esetében különösen nagy jelentősége van a termésbiztonságnak, ezért célszerűnek látszik több növényfajra alapozni az ellátásukat.

Hozza ki a hibridkalászosokból a maximumot!

2021. július 2. 12:48

A szántóföldi növénytermesztésre a folyton változó és egyre változatosabb termelési körülmények, továbbá a hektikus piaci árak jellemzők. Ebben a bizonytalan környezetben hibridek használatával tehetjük hatékonyabbá kalászostermesztésünket, hiszen a hibrideket a fajtáknál lényegesen nagyobb termésbiztonság jellemzi.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Hogyan vegyünk általában talajmintát?

2023. február 15. 05:36

A talajmintavétel célja általában az adott területre jellemző átlagminta felvétele, mely a talajtulajdonságok és a tápanyagtartalom meghatározására alkalmas.