Növénytermesztés

Évente egy „Balatont” kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

Agrofórum Online

Tele van a tarisznyánk megfelelő vízgazdálkodási tervekkel, ideje lenne tehát megvalósítani őket, mielőtt a mezőgazdasági termelés végképp lehetetlenné válik Magyarországon.

A fenntarthatósággal a középpontban szervezett konferenciát (Sustainable World) a Portfolio Budapesten, szeptember elején. Ezen tartott a mezőgazdasághoz kapcsolódó előadást Csernus Dóra, az Egyensúly Intézet klíma- és környezetpolitikai igazgatója, amit a Magyar Hang szemlézett.

Elhangzott, hogy a határain belül megújuló vízkészlet tekintetében Magyarország csak Máltát előzi meg az Európai Unió országai közül. Nem igaz tehát, hogy vízben gazdag ország vagyunk, beszédes szám, hogy a vízkészletünknek mindössze 6 százaléka keletkezik a határainkon belül.

Mindezzel együtt nagyon keserű, hogy a mezőgazdasági használatú földjeinknek alig bő 2 százalékát, mindössze 100 ezer hektárt öntözünk. Ennek negatív hatását nemcsak a 2022-es, történelmi léptékű aszályt hozó évben éreztük meg, de a mostanihoz hasonló, kevésbé pusztító, mégis extrém forrósággal és hosszantartó csapadékmentességgel szolgáló évjáratokban is.

Elpazaroljuk a tavaszi vízbőséget

A szakemberek szerint a problémákat kezelni képes vízgazdálkodási terveknek bővében vagyunk, ideje lenne tehát megvalósítani őket. Elsődleges volna, hogy a szomszédos országokból érkező vizekből minél többet megtartsunk.

Csakhogy mi épp az ellenkezőjét tesszük, évente egy balatonnyi, 1,8 köbkilométernyi vizet engedünk ki az országból

– mutatott rá Csernus Dóra.

A szakember szerint a folyószabályozások során kiegyenesített medrekben a fölöslegesnek ítélt vizek, melyek egy része belvízként jelenik meg a földeken, gyorsan végigszáguld az országon.

A tavaszi vízbőség után néhány héttel már nyoma sincs az áradásnak, a nyári aszály idején pedig csak sekély erecskeként csordogál a víz a csupasz mederben. Ilyenkor a folyók a partmenti tájak alól is kiszívják a vizet.

Süllyedő talajvízszint

További előadásokból kiderült, hogy miközben a magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, addig az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte. Mindebbe komolyan belejátszott a kutak rendezetlen helyzete, jellemző, hogy ezeknek még a pontos számát sem tudjuk.

Az öntözés természetesen hatalmas terheket ró a hazai vízkészletre, de a klímaváltozás hatásai miatt egyre nagyobb az igény is rá, nélküle lassan nem lehet eredményes termesztést folytatni. Kormányzati célként megfogalmazott, hogy 2030-ra 350 ezer hektárra növeljük az öntözött területek nagyságát, ám szakértők szerint ez a jelenlegi vízgazdálkodás viszonyai között nem megoldható.

Amikor egy hektár területet öntözünk felszín alatti vízből, akkor a kutatások szerint körülötte 5 hektárt szárítunk ki

– jegyezte meg Csernus Dóra.

Megoldás lehetne például a kevésbé vízigényes növények termesztése, ehhez azonban meg kellene változtatni a gazdák gondolkodásmódját is, hogy merjenek változtatni a korábban bevált, de már kevesebb eredményt hozó vetésszerkezeten.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

2024. szeptember 9. 14:40

Romániában is óriási károkat szenvedtek a gazdák. A kormány biztosítással és garanciával segítené őket a jövőben.

Rekordszójatermés várható Brazíliában

2024. szeptember 4. 11:10

Remek évre van kilátásuk a brazil szójatermesztőknek, a rekordtermés egyben óriási, több mint 10 százalékos előrelépés az előző évhez képest.

Meghosszabbították az öntözésfejlesztési pályázati felhívásokat

2022. október 24. 11:14

A beruházásokat támogató kiírás átfogóan biztosít fejlesztési forrást minden, az öntözéshez kapcsolódó tevékenységhez, így többek között tározóterek, új vízkivételi művek kialakításához, új öntözőgépek és csővezetékek telepítéséhez és az elavult öntözőrendszerek elemeinek cseréjéhez.

A víz minden egyes cseppjét optimálisan kell kihasználni

2023. június 11. 06:34

A hollandiai vízrendszerre egyre nagyobb nyomás nehezedik az éghajlatváltozás, a környezetszennyezés és a növekvő vízfogyasztás miatt. Ez azt jelenti, hogy hatékonyabban kell hasznosítani a rendelkezésre álló vizet. Az AquaConnect program keretében kutatók a vízügyi ágazatban dolgozó partnerekkel együttműködve dolgoznak egy intelligens, körforgásos vízgazdálkodási rendszer kifejlesztésén.

Miért virágzik nyár végén a körtefa?

2022. szeptember 14. 04:36

Az elmúlt hetekben körtefánkon virágok jelentek meg. Láttam a környékünkön olyan, főleg fiatal fákat, melyek levetették leveleiket is. Mi okozhatja ezt a szokatlan idejű virágzást?

Kutatás a szőlő aszálytűrő képességéről

2021. október 2. 04:37

A termelők nagy része nem tartja jónak a korai vegetációfejlődés és a termésérés folyamán bekövetkező vízhiányt, azonban a szakértő vizsgálati eredményei alapján a minőség kiteljesedésének kulcsát látja benne.