Növénytermesztés

Évente egy „Balatont” kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

Agrofórum Online

Tele van a tarisznyánk megfelelő vízgazdálkodási tervekkel, ideje lenne tehát megvalósítani őket, mielőtt a mezőgazdasági termelés végképp lehetetlenné válik Magyarországon.

A fenntarthatósággal a középpontban szervezett konferenciát (Sustainable World) a Portfolio Budapesten, szeptember elején. Ezen tartott a mezőgazdasághoz kapcsolódó előadást Csernus Dóra, az Egyensúly Intézet klíma- és környezetpolitikai igazgatója, amit a Magyar Hang szemlézett.

Elhangzott, hogy a határain belül megújuló vízkészlet tekintetében Magyarország csak Máltát előzi meg az Európai Unió országai közül. Nem igaz tehát, hogy vízben gazdag ország vagyunk, beszédes szám, hogy a vízkészletünknek mindössze 6 százaléka keletkezik a határainkon belül.

Mindezzel együtt nagyon keserű, hogy a mezőgazdasági használatú földjeinknek alig bő 2 százalékát, mindössze 100 ezer hektárt öntözünk. Ennek negatív hatását nemcsak a 2022-es, történelmi léptékű aszályt hozó évben éreztük meg, de a mostanihoz hasonló, kevésbé pusztító, mégis extrém forrósággal és hosszantartó csapadékmentességgel szolgáló évjáratokban is.

Elpazaroljuk a tavaszi vízbőséget

A szakemberek szerint a problémákat kezelni képes vízgazdálkodási terveknek bővében vagyunk, ideje lenne tehát megvalósítani őket. Elsődleges volna, hogy a szomszédos országokból érkező vizekből minél többet megtartsunk.

Csakhogy mi épp az ellenkezőjét tesszük, évente egy balatonnyi, 1,8 köbkilométernyi vizet engedünk ki az országból

– mutatott rá Csernus Dóra.

A szakember szerint a folyószabályozások során kiegyenesített medrekben a fölöslegesnek ítélt vizek, melyek egy része belvízként jelenik meg a földeken, gyorsan végigszáguld az országon.

A tavaszi vízbőség után néhány héttel már nyoma sincs az áradásnak, a nyári aszály idején pedig csak sekély erecskeként csordogál a víz a csupasz mederben. Ilyenkor a folyók a partmenti tájak alól is kiszívják a vizet.

Süllyedő talajvízszint

További előadásokból kiderült, hogy miközben a magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, addig az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte. Mindebbe komolyan belejátszott a kutak rendezetlen helyzete, jellemző, hogy ezeknek még a pontos számát sem tudjuk.

Az öntözés természetesen hatalmas terheket ró a hazai vízkészletre, de a klímaváltozás hatásai miatt egyre nagyobb az igény is rá, nélküle lassan nem lehet eredményes termesztést folytatni. Kormányzati célként megfogalmazott, hogy 2030-ra 350 ezer hektárra növeljük az öntözött területek nagyságát, ám szakértők szerint ez a jelenlegi vízgazdálkodás viszonyai között nem megoldható.

Amikor egy hektár területet öntözünk felszín alatti vízből, akkor a kutatások szerint körülötte 5 hektárt szárítunk ki

– jegyezte meg Csernus Dóra.

Megoldás lehetne például a kevésbé vízigényes növények termesztése, ehhez azonban meg kellene változtatni a gazdák gondolkodásmódját is, hogy merjenek változtatni a korábban bevált, de már kevesebb eredményt hozó vetésszerkezeten.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Meghosszabbították az öntözésfejlesztési pályázati felhívásokat

2022. október 24. 11:14

A beruházásokat támogató kiírás átfogóan biztosít fejlesztési forrást minden, az öntözéshez kapcsolódó tevékenységhez, így többek között tározóterek, új vízkivételi művek kialakításához, új öntözőgépek és csővezetékek telepítéséhez és az elavult öntözőrendszerek elemeinek cseréjéhez.

Extrém szárazságra kell számítanunk

2022. július 5. 17:32

A jövő ökoszisztémáit az éghajlatváltozás hatására kialakuló szárazság fogja meghatározni.

Idáig már közel 550 aszálykárt jelentettek be

2019. április 5. 07:33

A kárbejelentések elsősorban az őszi vetésű szántóföldi növényeket érintik, a legnagyobb kár az őszi káposztarepcét érte, 1100 kárbejelentés 11 ezer hektárra, ezt követi az őszi búza 710 kárbejelentéssel 7500 hektárra, majd az őszi árpa 200 kárbejelentéssel 1400 hektárra.

Bizonytalan jövőre készülnek a terménykereskedők

2025. március 22. 11:10

A búzának sikerült a felszínen maradnia, míg többi termény ára csökkent a hét végére, igaz a heti teljesítmény így is plusz mindenhol.