Növénytermesztés

Évi 58 ezer euró támogatásról mond le egy biogazdálkodó

Agrofórum Online

A bajor rádióban jelent meg egy riport, amely egy olyan biogazdálkodót mutat be, aki nem pályázik és nem vesz fel agrártámogatást. Osztott-szorzott, és arra jutott, hogy a rugalmasság, hogy nem kell az előírások szerinti határidőket betartania, többet ér számára.

A termelő elmondta, hogy mi a probléma a határidőkkel, és milyen kötöttségektől szabadul meg a biogazdaságában, ha nem tartja be őket.

Határidők betartása – többet visz, mint amennyit hoz

Ha támogatásra akarna pályázni, a gazdának télen zöldítenie kell a földjét. A kapásnövényekben ezután csak február 15-től dolgozhatna. Ez az ő gazdaságában azonban már túl késői időpont lenne – magyarázza a gazda. Ha mégis betartaná a határidőt, annak súlyos következményei lennének: többször kellene a területen végigmennie a talajművelés során, megnövekedne a gyomnyomás és ez a terméshozamra is hatással lenne.

A műtrágyarendelet rá is vonatkozik

A műtrágyarendelet a jogszabályok része, és akkor is érvényes, ha nem történik mezőgazdasági alkalmazás. A termelő hangsúlyozta a rádiónak, hogy a rendeletnek is megvan a maga célja. Ő a folyékony trágya kiszórása előtt és után is felszántja a szántóföldjeit, hogy a szerves trágya a lehető legjobb hatást érje el.

Ha mindenki egyszerre kaszál, mi lesz a védendő rovarokkal?

A gazdálkodó elmondta, hogy Bajorországban magas támogatásokhoz lehet hozzájutni, ha június 15-ig nem kaszálják le a földjeiket. Ez azonban azzal a következménnyel jár, hogy ebben az időszakban szinte minden termelő ugyanabban az időpontban kaszálja le a földjét. Ezzel az előírás éppen szembemegy a saját céljával, hiszen a rovarok élettere hirtelen megszűnik, és arra sem lesz lehetőségük, hogy máshová vándoroljanak.

Ráadásul az állatoknak termesztett takarmány betakarításakor különösen fontos a rugalmasság, hogy a lehető legjobb minőségű szénát és szilázst tudják előállítani. A biogazdálkodók mindig arra törekednek, hogy állataikat elsősorban saját maguk által megtermelt, jó minőségű takarmánnyal lássák el. Ha viszont június 15-ig mindenképpen várni kell, megtörténhet, hogy a takarmánynövények már nem lesznek a betakarításhoz ideális állapotban.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Három folyó ölelésében: Panyolium Manufaktúra

2023. július 16. 09:40

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy térség, ahol három folyó ölelésében bőséges termést adtak az ártéri dzsungelgyümölcsösök. Nemtudom szilva, cigánymeggy, vilmoskörte, milotai dió adták a zamatosabbnál zamatosabb ízű gyümölcsöt, csakhogy hiába. Azt ugyanis értékesíteni évről-évre nehezebben tudták az itt élők, köztük Móruczék is. Látta ezt István, a család legifjabb tagja, és úgy döntött, hogy lesz, ahogy lesz, de ő ezen változtatni fog. Jó szerencséjére társra is lelt a hatalmas feladathoz, aki a nagyvárost hátra hagyva költözött ide, Panyolára.

A biogazdálkodás környezeti előnyei és hátrányai

2023. február 15. 08:03

A tudósok azon vitatkoznak, hogy a biogazdálkodás alacsonyabb betakarított mennyiségét ellensúlyozni kell-e az ökológiai gazdálkodás környezeti előnyeivel.

Mérföldkő az ökológiai pályázat kibővítése

2019. május 29. 08:58

Az ökológiai gazdálkodás ma világszerte a legdinamikusabban fejlődő mezőgazdasági ágazat, köszönhetően az újabb pályázati kiírásnak és a kedvező Agrárminisztériumi döntésnek is. Azonban még így is gyorsabb a fogyasztók bioélelmiszerek iránti igénye, mint az ökoterületek növekedési üteme. Tavaly írtak ki egy új ökológiai pályázatot, amelynek keretéből több hazai gazdálkodó plusz forrást nyert.

„Mérgek helyett gépek….?”

2022. február 3. 11:55

Ez a hatásvadász rövid mondat, jól hangzó szlogen képes volt magába sűríteni azokat a gondolatokat és ellentmondásokat, amelyek az elmúlt 20-30 évben a határtalan „zöldség” kiterjedésében a növényorvoslás elmúlását jelentik. A sűrítmény messze túlmutat a növényvédelmi szakma jövőjén, hiszen legfeljebb nem lesz. Kinek hiányozna néhány ezer, látszólag rétegtudással rendelkező szakember. Azonban, ha mélyére nézünk a dolognak, a hagyományos, a konvencionális gazdálkodás nélkülük nehezen lenne elképzelhető (bár ebben az országban a mezőgazdálkodáshoz és a focihoz mindenki ért).