Növénytermesztés

Fehérjenövények jövője az EU-ban

Agrofórum Online

A COPA&COGECA (Európai Gazdálkodók (COPA) és Európai Termelőszövetkezetek (COGECA) Egyesülete), a FEFAC (Európai Takarmánygyártók Szövetsége) és az EUROSEEDS (a páneurópai növénynemesítési és vetőmagtermelési ágazat uniós szintű szervezete) az európai zöld megállapodás, a termelőtől az asztalig, valamint a biodiverzitás stratégiban foglaltak értelmében felkérik az Európai Bizottságot arra, hogy vállaljon vezető szerepet a növényi alapú fehérjék előállításának előremozdításában.

A növényi alapú fehérje elengedhetetlen összetevője az állati takarmányozásnak, és a változó humán étkezési szokások eredményeképpen egyre nagyobb arányban kerül az emberi étrendbe is. 2013 óta az európai uniós hüvelyes termékek előállítása nagy mértékben fokozódott, köszönhetően annak, hogy a flexitarianizmus, vegetarianizmus és a veganizmus egyre bővülő követőtáborral bírnak.

Az EU évtizedek óta import útján fedezi a magas fehérjetartalmú élelmiszerek iránti igényt, amely egyre kifejezettebben jelentkezik. Kétségtelen, hogy az Uniónak lépéseket kell tennie az uniós források gyarapítása, és a külhoni függőségek csökkentése érdekében. Mint azt az allabotfeed.net takarmányozási portálon olvasható, a helyzet sürgős orvoslást igényel.

A cél a versenyképes, a keresleti oldalt teljes egészében európai forrásból fedező fehérjenövény-előállítási stratégia megvalósítása, amely tartalmazza a termelők támogatását a klimatikus, gazdasági, valamint technológiai kihívásokhoz való alkalmazkodásban, valamint abban, hogy minőségi és mennyiségi értelemben megfelelő árut állíthassanak elő. A célok elérése érdekében pedig konzisztens európai szakpolitika megvalósítására van szükség, de egy biztos, a célok elérésére nincsen egyszerű recept.

Célkitűzések

  • A KAP (Közös Agrárpolitika) segítségével növelni a fehérjenövények vetésterületét (de nem kizárólag a szójáét).
  • Lehetővé kell tenni az európai fehérjeforrások előteremtését, melyek a globális piaci kínálat szempontjából is versenyképesek.
  • A „termőföldtől az asztalig” stratégia és a KAP célkitűzései közötti egyensúly megteremtése hatékony tervek kidolgozásával a beruházások, innováció és a kutatás hosszú távú támogatása érdekében az egész értékláncban.
  • A fenntarthatóbb termelést lehetővé tevő kutatási beruházások támogatása egy külön erre a célra kialakított stratégia segítségével.
  • A növények igényeihez illeszkedő, laboratóriumi vizsgálatokon alapuló tápanyag-gazdálkodási stratégia kidolgozása, precíziós mezőgazdasági technológiák alkalmazása.
  • A betegségekkel, kártevőkkel, klimatikus hatásokkal szemben ellenállóbb növények nemesítésének támogatása.
  • Egy uniós szinten harmonizált nyilvántartási rendszer fenntartása, amely információkat szolgáltat az egyes növények, illetve azok fehérjetartalmával kapcsolatban.
  • A növények nitrogénfelvételi képességének javítása.

A fenn említett szervezetek szerint nincs könnyű megoldás az EU fehérjegazdag forrásainak bővítésére. A növénynemesítés, a termesztés-, illetve feldolgozási technológiák fejlődése ellenére Európa rövid, illetve közép távon valószínűleg nem lesz képes teljes önellátásra, különösen az egyes nemesítési technológiák, növényvédő szerek és műtrágyák korlátozott hozzáférhetősége miatt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Több mint 100 ezer euró egy hektár földért

2024. október 30. 13:10

Hollandiában 2024 3. negyedévére tovább emelkedtek a termőföldárak, és meghaladják a 100 ezer eurót (400 millió forint).

Ha kevés a földterület, akkor segíthet a városi mezőgazdaság

2020. szeptember 20. 06:36

A városi farmok rendkívül fontos lépést jelenthetnek Szingapúr azon törekvése felé, hogy 2030-ig az ország élelmiszerigényének 30 százalékát helyben állítsák elő.

Brokkoli termesztési kisokos

2022. június 25. 06:36

A kertben termesztett brokkoli ízletesen zsenge hajtásai amellett, hogy rendkívül finomak, roppant egészségesek és hihetetlenül jót tesznek az embernek.

Elastiq Ultra – érvek a ragasztásos technológia mellett

2022. május 30. 13:39

Az UPL egyértelműen a ragasztásos technológia mellett teszi le a voksát, különösen olyan piaci körülmények között, ahol minden megmentett mag bevételnövekedést eredményez.

Borsó vetőmag-termesztés Biolchim-stresszcsökkentéssel

2022. július 4. 07:36

Nova, Folicist és Greenleaf Bor. Három olyan Biolchim termék, amely segített a gesztelyi borsóállománynak átvészelni az idei rendkívül száraz, stresszes évjáratot.