21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Növénytermesztés

Fehérjenövények jövője az EU-ban

Agrofórum Online

A COPA&COGECA (Európai Gazdálkodók (COPA) és Európai Termelőszövetkezetek (COGECA) Egyesülete), a FEFAC (Európai Takarmánygyártók Szövetsége) és az EUROSEEDS (a páneurópai növénynemesítési és vetőmagtermelési ágazat uniós szintű szervezete) az európai zöld megállapodás, a termelőtől az asztalig, valamint a biodiverzitás stratégiban foglaltak értelmében felkérik az Európai Bizottságot arra, hogy vállaljon vezető szerepet a növényi alapú fehérjék előállításának előremozdításában.

A növényi alapú fehérje elengedhetetlen összetevője az állati takarmányozásnak, és a változó humán étkezési szokások eredményeképpen egyre nagyobb arányban kerül az emberi étrendbe is. 2013 óta az európai uniós hüvelyes termékek előállítása nagy mértékben fokozódott, köszönhetően annak, hogy a flexitarianizmus, vegetarianizmus és a veganizmus egyre bővülő követőtáborral bírnak.

Az EU évtizedek óta import útján fedezi a magas fehérjetartalmú élelmiszerek iránti igényt, amely egyre kifejezettebben jelentkezik. Kétségtelen, hogy az Uniónak lépéseket kell tennie az uniós források gyarapítása, és a külhoni függőségek csökkentése érdekében. Mint azt az allabotfeed.net takarmányozási portálon olvasható, a helyzet sürgős orvoslást igényel.

A cél a versenyképes, a keresleti oldalt teljes egészében európai forrásból fedező fehérjenövény-előállítási stratégia megvalósítása, amely tartalmazza a termelők támogatását a klimatikus, gazdasági, valamint technológiai kihívásokhoz való alkalmazkodásban, valamint abban, hogy minőségi és mennyiségi értelemben megfelelő árut állíthassanak elő. A célok elérése érdekében pedig konzisztens európai szakpolitika megvalósítására van szükség, de egy biztos, a célok elérésére nincsen egyszerű recept.

Célkitűzések

  • A KAP (Közös Agrárpolitika) segítségével növelni a fehérjenövények vetésterületét (de nem kizárólag a szójáét).
  • Lehetővé kell tenni az európai fehérjeforrások előteremtését, melyek a globális piaci kínálat szempontjából is versenyképesek.
  • A „termőföldtől az asztalig” stratégia és a KAP célkitűzései közötti egyensúly megteremtése hatékony tervek kidolgozásával a beruházások, innováció és a kutatás hosszú távú támogatása érdekében az egész értékláncban.
  • A fenntarthatóbb termelést lehetővé tevő kutatási beruházások támogatása egy külön erre a célra kialakított stratégia segítségével.
  • A növények igényeihez illeszkedő, laboratóriumi vizsgálatokon alapuló tápanyag-gazdálkodási stratégia kidolgozása, precíziós mezőgazdasági technológiák alkalmazása.
  • A betegségekkel, kártevőkkel, klimatikus hatásokkal szemben ellenállóbb növények nemesítésének támogatása.
  • Egy uniós szinten harmonizált nyilvántartási rendszer fenntartása, amely információkat szolgáltat az egyes növények, illetve azok fehérjetartalmával kapcsolatban.
  • A növények nitrogénfelvételi képességének javítása.

A fenn említett szervezetek szerint nincs könnyű megoldás az EU fehérjegazdag forrásainak bővítésére. A növénynemesítés, a termesztés-, illetve feldolgozási technológiák fejlődése ellenére Európa rövid, illetve közép távon valószínűleg nem lesz képes teljes önellátásra, különösen az egyes nemesítési technológiák, növényvédő szerek és műtrágyák korlátozott hozzáférhetősége miatt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Kipróbált megoldások a kukorica gyomirtására

2019. február 13. 10:20

A kukorica gyomirtásának szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány, gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

Minden, amit a termelő szeretne - Rugalmas megoldás, széles hatásspektrum, kedvező hektárköltség kukoricában

2019. május 17. 09:06

Néhány évtizeddel ezelőtt nem volt kérdés, hogy mikor végezzenek gyomirtást a kukoricában. A leggyakrabban alkalmazott technológia a kukorica preemergens gyomirtása volt, amivel arra a tenyészidőszakra – az évelő gyomokat leszámítva – nagyjából meg is lehetett oldani a problémát. De ahogy mondják, „azóta már sok víz lefolyt a Dunán” – rengeteg változás következett be a felhasználható hatóanyagok, termékek körében, éghajlatban, gyomflórában. Ehhez pedig a termelőknek, a szakembereknek is alkalmazkodniuk kellett.

Élettani problémák a repcében

2023. április 20. 05:38

Érdemes a szántóföldi szemlézések alkalmával nemcsak a kártevők jelenlétét és mennyiségét figyelemmel kísérni, hanem a növények mindenkori élettani állapotát is figyeljük meg!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: erőteljes az árpatáblákon a gabonalisztharmat fertőzés

2022. november 7. 09:33

November első dekádjában tovább tart a gyakran borús, ködös időjárás. A jelentősebb csapadékot hozó időjárási frontok eddig elkerülték a Kárpát-medencét, inkább csak kisebb eső hullott, így a talaj felső rétege csak a ködszitálástól nedvesedik át. A nappali és éjszakai hőmérséklet között alig néhány fok az eltérés. A jelenlegi hőmérséklet kedvez a már kikelt kalászos gabonának és az őszi káposztarepcének a növekedésben, de a még nemrég elvetett búza kelését lelassította. Néhány gabona és repce kórokozó és kártevő fejlődése és terjedése a hűvösebb idő ellenére most is megfigyelhető.