Növénytermesztés
Növénytermesztés

Gyorsjelentés a VSZT Küldött Közgyűléséről

Gyorsjelentés a VSZT Küldött Közgyűléséről

Agrofórum Online

Többek között határozatot hoztak a jelenlévők – szavazatra jogosultak – az Alapszabály módosításáról.

Dr. Marton L. Csaba köszöntőjét követően a közgyűlés formális napirendi pontjaival folytatódott a program, többek között határozatot hoztak a jelenlévők – szavazatra jogosultak – az Alapszabály módosításáról, majd Takács Géza elnöki beszámolója következett.

Éppen hatvan éve, hogy 1955-ben egy amerikai küldöttség járt Martonvásáron, ahol Rajki Sándor akkori igazgató bemutatta az első martonvásári kukorica hibridet – kezdte köszöntőjét Marton L. Csaba. Majd – így folytatta – egy Amerikában tett viszontlátogatás eredményeként a következő évben megépült Erdőháton az első hibridkukorica-feldolgozó üzem, így már 1957-ben először vethettek magyar nemesítésű hibrid kukoricát a gazdák. Ezzel arra akartam utalni, hogy a nemesítés és a vetőmag szakma egymástól elválaszthatatlanok.

*

Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) elnöke részletesen beszámolt a szövetség munkájáról. „A küldött közgyűlés egyúttal a vetőmag szakma nagy múlttal rendelkező, meghatározó szakembereinek találkozója is” – mondta. „A pár évvel ezelőtt elindított kezdeményezésünket szeretnénk tovább folytatni, hogy a fiatal generáció számára példát mutató, de a napi operatív munkában már részt nem vevő szakemberek találkozhassanak, és egyben az ágazat legfontosabb híreiről tájékozódhassanak.”

Első felvetésként az elmúlt évet elemezte: Milyen volt az elmúlt év? – címmel. A meteorológiai adatok egyértelműen igazolják a globális felmelegedést, amely hatással lesz a növénynemesítésre és a vetőmag szakmára is.

Második téma a szakigazgatási szervekkel való együttműködés. Az együttműködés jó, és szerencsés, hogy a Megyei Kormányhivatalokban a vetőmag-felügyelet önálló osztályként megmaradt és működik. Eredményes volt a Fajtaoltalmi Nonprofit Kft.-vel való együttműködés, amelynek eredményeként több mint 1 milliárd Ft bevétel került vissza a növénynemesítőkhöz.

A neonikotinoidok kérdésében nem sikerült kedvezményt kiharcolni. A VSZT szekciói jól működnek, kiemelten a Zöldség és Kalászos Szekció. Az ESTA programban aktívan vett részt a VSZT. Ez a program egy a csávázásra, a csávázott vetőmag használatára vonatkozó minőségbiztosítási rendszer. Magyarországon ESTA minősítést kapott a Syngenta vetőmagüzeme (Mezőtúr) és a Monsanto vetőmagüzeme (Nagyigmánd).

A kukorica és őszi búza posztregisztrációs kísérletek fontosak és népszerűek. A NÉBIH-el együtt működve a fémzárolt vetőmag-használat érdekében hatékony együttműködés volt. Megújult a honlap, amely átláthatóbb és jobban kezelhető. 2015. október 22-én aláírásra került az Nemzetközi Vetőmag Szövetség (ISF) és a VSZT között megállapodás a 2017-ben Budapesten rendezendő ISF Kongresszusról.

A következő időszak teendőit hat pontban foglalta össze.
Kiemelt feladat: részvétel az ISF 2017. évi konferencia budapesti megszervezésében.
1. A VSZT szakmaközi szervezetként való elismerését követően markánsabban képviselni a kialakított vetőmag szövetségi stratégia céljait.
2. A már megkezdett programok hatékony folytatása (ESTA projekt, fémzárolt vetőmag használatának népszerűsítése, posztregisztrációs kísérletek hamis vetőmag elleni kampány, deflektor program, stb.).
3. A keleti kapcsolatok további erősítése (Biskeki Egyezmény).
4. Az új kommunikációs stratégia folytatása.
5. Az ágazat elismertségének fokozása.
6. A tagság aktivizálása, mozgósítása, bevonása a munkákba.

*

Dr. Feldman Zsolt helyettes államtitkár a vetőmagágazatot érintő aktuális kérdésekről beszélt.
• A szaporító anyag termőterület alapján Magyarország a hetedik legnagyobb az EU-ban.
• Hazánk a világ ötödik legnagyobb vetőmagtermelője és exportőre.
• 2014-ben mintegy 127 ezer hektáron folyt előállítás, az előállított vetőmag mennyisége nagyságrendileg elérte a 294 ezer tonnát.

A továbbiakban a termeléshez kötött támogatásokról beszélt, a jogosultság feltételeiről, illetve az igényelt területekről és a felhasználható összegekről. Az eddig beérkezett igények közel 300 ezer hektárra terjedtek ki. A rendelkezésre álló támogatási keret 2020-ig a fenti növények vonatkozásában összesen: 83.441 milliárd Ft.

A vízfelhasználás hatékonyságát javító öntözéses gazdálkodás fejlesztése is alapjaiban érinti a vetőmagágazatot. „Kapcsolatunkat jelentősen érinti a NAK-NÉBIH együttműködés, amely hatékony innovációt valósít meg a különböző növényfajok fajtáinak bemutatásával a NÉBIH Fajtakísérleti állomásain”.

*

További részletek az Agrofórum decemberi lapszámában olvashatók!

*

A rendezvény végén Takács Géza elnök úr beszámolt egy nem mindennapi sáskajárásról is, de erről majd legközelebb a honlapunkon…

(Dr. Bódis László – Agrofórum-Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rejtélyes növényegészségügyi probléma támadja a csicseriborsót

2024. május 5. 10:10

A furcsa tünetek a levélcsúcs klorózistól és hervadástól egészen a növény teljes elhalásáig terjednek a csicseriborsónál.

Elavult, ezért érdemes lenne a nitrát rendeletet felülvizsgálni

2024. május 2. 11:10

A jó mezőgazdasági adottságú nitrátérzékeny területeken számos esetben már az engedélyezett maximális értékeknél jóval nagyobb mennyiségű a növények nitrogénfelvétele.

Magas hozam, aszálytűrés: világszerte nő a megtermelt cirok mennyisége

2024. május 1. 12:10

Gyors ütemben nő a cirok mennyisége és termőterülete a világon. Ennek oka, hogy a cirok jól tűri a szárazságot és magas a hozama.

Csípősebb a mustár? A talajmikrobák hatása is lehet

2024. április 29. 16:10

Kutatók azt vizsgálták, hogy a talajmikroba-összetételnek van-e hatása a termény ízére. A vizsgálat nem egyszerű, de lehet összefüggés.

A Corteva hibrid repcéi segítik a bioüzemanyag-gyártást

2023. szeptember 16. 06:40

A repce bioüzemanyag-iparban történő felhasználása képes enyhíteni a fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatos szén-dioxid-kibocsátási és energiabiztonsági kihívásokat.

Az idei demó kísérletekben is bizonyítottak a SAATEN-UNION kukoricái

2021. december 11. 05:36

A SAATEN-UNION területi képviselői és partnerei segítségével a fejlesztési kísérleteken túl az ország több pontján úgynevezett demó kísérletekben is részt vesz.

Vetőmagüzemet épít a Gabonakutató Nonprofit Kft. Kiszomboron

2020. február 19. 09:02

A beruházás nagyobb mennyiségű és magasabb minőségi követelményeknek megfelelő megrendelés teljesítését teszi lehetővé, megerősíti a vállalkozás szerepét a hazai vetőmag-előállításban.

SAATEN-UNION-hibridkalászosok 2020-ban: hantosi állománymustra (VIDEÓ!)

2020. augusztus 1. 10:33

Nem árulunk zsákbamacskát: egyenként, gyakorlati körülmények között mutatjuk be a hantosi területen növő HySEED-hibridkalászosainkat, amelyek fejlődését Ön is közvetlenül szemügyre veheti.