Növénytermesztés

Határszemle – Erózió, termésátlagok, árak (TERKA információ)

Agrofórum Online

A nyomtatott sajtónkat lapozgató szakemberek már tudják, hogy mi fán terem a TERKA, amelyik mostantól kiszorult az Agrofórumból, mert csak úgy tud naprakész lenni, hogy ezután itt, a honlapon jelenik meg.

A nyomtatott sajtónkat lapozgató szakemberek már tudják, hogy mi fán terem a TERKA, amelyik mostantól kiszorult az Agrofórumból, mert csak úgy tud naprakész lenni, hogy ezután itt, a honlapon jelenik meg.

A TERKA, vagyis a TERmény KerekAasztal egy 18 éve szerveződött gazdaközösség, amelyik havi rendszerességgel találkozik, mindig másutt – valamelyik tag vendéglátását élvezve –, hogy kicserélje termelési, kereskedelmi tapasztalatait. Legutóbb a hónap elején, Tevelen (Tolna megyében) tartottuk a „Határszemlét” – ez volt az újságban a rovat címe – és az információcserét.

A határszemlén megnéztük a KITE technológiájával beállított erózió elleni védekezés módszerét. Az eredményességről nem tudunk beszámolni, mert eddig nem volt olyan özönvízszerű esőzés, – másmilyen is csak módjával – amelyik levitte volna a domboldalról a termőtalajt. A látvány ennek ellenére meggyőző volt.

A technológia lényege, hogy a lejtő rétegvonalai mentén, ahol a lejtés mértéke a 10%-ot meghaladja, valamilyen sűrűsoros vetést alkalmazunk, általában füvesített sávok formájában. Ugyanezt alkalmazzák a táblaszéleken, és a vízfolyásoknak jobban kitett vízelvezetőknél is. Ezzel csökkenthető az erózió mértéke, a tápanyag és növényvédőszer lefolyása, ugyanakkor növelhető a talaj vízelnyelő képessége is.

– De ez egyúttal terület kiesést is jelent – vetették közbe néhányan.
– Természetesen – volt a KITE szakemberének válasza, – viszont beszámít a „zöldítésbe”. Aki többet szeretne tudni a témáról, lapozza fel az Agrofórum júniusi lapszámát (86-89. oldal) ahol Dr. Demes György kollégánk részletesen beszámol az itt, Tevelen május 7-én tartott bemutatóról, amelynek keretében a KITE szakemberei részletesen ismertették az erózió elleni védekezés technológiáját. (Az említett cikk IDE kattintva is megtekinthető >>>)

A szemle során néhány búzatábla is utunkba akadt, sőt, még egy saját célra történő vetőmag-szaporítás is, ahol a Csillag, a Karéj, a Nádor és a Géniusz fajtákat tekintettük meg, amelyeket vendéglátónk, Guth István a Teveli Mg. Zrt. vezérigazgatója mutatott be. (A terméseredményekről majd szeptemberben fogunk beszámolni).

Azért néhány eredménnyel így sem szeretnénk adósok maradni.

Az őszi árpát már mindenütt betakarították, a legalacsonyabb termésátlag: 5,5 t/ha volt, a legmagasabb: 10,1 t/ha. Az átlag 6,5-7,5 között volt.

A repce okozott ugyan némi csalódást, de nem akkorát, mint ahogy azt előre gondolni lehetett: 2,6-4,4 t/ha termésátlagokról számoltak be a kollégák. Átlagban nagyjából 3,2-3,5 tonnát teljesített a repce.

Ha ezek után a gazdák egy része túlzónak tartja az eredményeket, kérem, vegyék figyelembe, hogy a TERKA tagjai igényes, magas technológiai szinten gazdálkodó, és kiemelkedett szaktudással rendelkező agrármérnökök.
Érdemes tanulni Tőlük – magam is ezt teszem.

Az árakról. Nem lenne szerencsés, ha a fenti termésátlagokat látva a kereskedők fantáziája az árak lenyomásának irányába indulna el. Sajnos, országos viszonylatban nem ezek a jellemző termésátlagok.
Árpáért 42-44.000 Ft-ot adnának a kereskedők, a repce ára mintegy 115-118.000 Ft. A napraforgó ára is valahol itt áll meg. A búza árával még kivárnak a kereskedők, de úgy tűnik, 55.000 Ft/tonna lesz.
Ezeket a számokat tekintsék irányadónak, amelyekből, ha tehetik, ne engedjenek.

(Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

A dél-amerikai szárazság miatt növekednek az aggodalmak

2022. december 21. 09:21

A szójabab árjegyzése azért emelkedett szerdán, mert az argentin esőzések hiánya aggodalommal töltötte el a kereskedőket.

Idén először a repcénél is végeztek fajta-összehasonlító kísérleteket

2020. augusztus 19. 11:26

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Gabonatermesztők Országos Szövetségével (GOSZ) és a Vetőmag Szövetséggel (VSZT) együttműködve – a kukoricát és az őszi búzát követően – már az őszi káposztarepcét is bevonta a fajta-összehasonlító kísérletek körébe.

Egyre jobban közeleg az eső Amerikában

2023. június 29. 06:36

Ahogy az időjárás és az aszály miatt a piac felpörög és emelkedtek az árak, úgy a nedvességet jósoló időjárási előrejelzések vissza is hozták az árakat a piacokon.

A szójabab négy hete drágul a kínai keresleti remények miatt

2023. november 4. 09:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárta a hetet.