Szakcikkek

Egy újabb kártevő a repcetáblákon

Agrofórum Online

A repcevetésekben az ősz sokszor a rovarkártevők elleni védekezésről szól. Több veszélyes faj is van ezek között, amelyek napok alatt képesek eltüntetni akár egy egész repcetábla lombozatát is, gondoljunk itt a bolhakártevőkre, vagy a repcedarázs álhernyójára. Ezen túl azonban van más kártevő is, amelynek kártétele ugyan nem ennyire látványos, de attól még veszélyes lehet. Ez a kártevő a kis, vagy tavaszi káposztalégy. Mi az, amit érdemes tudnunk róla?

A kis káposztalégy a hűvösebb és csapadékosabb termőtájak, vagy évjáratok repcekártevője, leginkább ezeket a viszonyokat kedveli. Hazánkban korábban inkább a nyugati, csapadékosabb, valóban repcetermesztésre alkalmas tájakon károsított, de az utóbbi években az alföldi területeken is általánossá vált kisebb-nagyobb kártétele a számára kedvező évjáratokban. A kártevőnek több nemzedéke is fejlődik egy évben, ezek összefolynak, a jelenléte szinte folyamatos. A kárt a káposztalégy lárvái, nyüvei okozzák (1. kép), amelyek a repce gyökérzetén fejlődnek. Ezekből egyidejűleg akár három-négy is károsíthat egy növényen. Ez olyan mértékű lehet, hogy a gyökérzet részben vagy egészben elhal (2. kép), amely olyannyira gyengítheti a növényt, hogy az egy hideg télen kifagyhat. Ez, az egyre enyhébbé váló téli időjárásunk miatt ritkán fordul elő, de a gyökérzet károsodása kihat a majdani termés mennyiségére. Azt, hogy a növényt mennyire gyötri meg a kártétel, függ a talaj nedvességtartalmától, a hőmérséklet alakulásától. Ha ezek a repce számára kedvezően alakulnak, a gyökérzet akár extrém kártétel esetén is részlegesen regenerálódik.

1. kép: Kis káposztalégy nyüvei a fiatal repcenövény gyökérzetén

2. kép: A kártevő és kártétele közelebbről

Milyen tüneteket kell keresnünk a repcetáblán, ha ezt a kártevőt keressük? Liluló, vörösödő, fejlődésben elmaradt, esetleg turgorukat vesztett, lankadó növényeket kell keresnünk (3. kép).

3. kép: Figyelmeztető jelek, antociános, lilás színű levelek, növekedésében elmaradt növény

Ne lepődjünk meg azon sem, ha egy-egy ilyen növény alatt termetes mocskospajort találunk, annak kártétele is hasonlóan mutatkozik meg. Amennyiben káposztalégy által károsított növényt fedezünk fel, annak a gyökérzetén, főként a karógyökéren barna elszíneződést és sebzéseket fogunk látni, amely körül általában megtaláljuk a csontszínű nyüveket (4. kép) is. Az érintett gyökérrészt sokszor egy kis összeállt „földlabda” veszi körül (5. kép), így azt el kell távolítanunk, ha a sérülést és a nyüveket keressük.

4. kép: Egy növényen akár több lárva is károsíthat egyidejűleg

5. kép: A kártétel helyét körülvevő kis „földlabda”, amely alatt a kártétel és a kártevő is megtalálható

Ami a védekezést illeti, arra akkor már nincs lehetőségünk, amikor már a nyüvek károsítanak a gyökéren. Arra megelőző módon, a vetőmag rovarölő hatóanyaggal történő csávázásával van módunk. Azonban sajnos ez sem oldja meg a problémát akkor, ha az esetleges csapadékhiány miatt a mag elfekszik a talajban és csak hetekkel a vetés után kezd csírázni és kelni. Ekkor már csökkenő hatékonysággal és védettséggel kell számolnunk. Természetesen az egyéb rovarkártevők elleni védekezés(ek) csökkentik a kifejlett egyedek számát, így a területen lerakott tojások mennyiségét.

Ha mostanában a repceföldeken járunk, és liluló, antociánosodó növényeket találunk, biztosak lehetünk abban, hogy valami történt, vagy éppen történik a talajszint alatt. A kíváncsiak ilyenkor megállnak egy percre és megkeresik az okot, vagy okokat. Ezt javaslom én is!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Eszközök és megoldások a jövedelmező repcetermesztéshez

2025. július 1. 14:10

Innovatív hibridek, precíziós vetőmagvédelem és digitális növényvédelem a sikeres repcetermesztés szolgálatában.

Korai gyümölcshullás: mikor kell beavatkozni?

2025. július 1. 13:10

A júniusi gyümölcshullás természetes folyamat, de ha túlzott mértékűvé válik, komoly terméskiesést és anyagi veszteséget okozhat.

A jó repcetermés a tápanyag-utánpótlással kezdődik

2021. július 5. 14:00

A hosszú vegetációs időszak és a hatalmas zöldtömeg miatt, a repce nagy mennyiségű tápanyagot igényel.

A repce karógyökereinek kifejlesztve - HORSCH Focus vetőgép a Vas megyei gazdaságban

2019. augusztus 14. 10:02

Költségtakarékos, precíz és a száraz időszakokban is megfelelő indulást biztosít a növényeknek. A HORSCH Focus gabonavető gép egy menetben juttatja ki a műtrágyát és a vetőmagot a repce vetésekor.

Gépészet Képgaléria Videó

UMBERTO KWS – A jövő piacvezető hibridje

2019. július 17. 06:33

Az UMBERTO KWS a magyar repcetermesztés egyik legkiforrottabb hibridje. Több éves kísérleti munka és tesztelést követően került a hazai repce piac élére.

Biztos nyitás KWS repcehibridekkel

2021. július 21. 05:36

A repcetermesztő sikerének egyik kulcsa a termésbiztonság. A jó minőségű, nagy és biztos termés eléréséhez elengedhetetlen a megfelelő hibrid kiválasztása. Fontos a termésbiztonság, mivel nem tudhatjuk, hogy a következő év milyen kihívásokat tartogat a repce számára.