3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Növénytermesztés

Szennyvízből öntözővíz? Így vennék fel a harcot az aszállyal Németországban

Agrofórum Online

Egy törvénytervezet szerint meg akarják könnyíteni a tisztított kommunális szennyvíz kijuttatását a szántóföldekre. A gazdálkodók, kertészek és vízügyi szakemberek szigorú biztonsági előírásokat követelnek a kockázatok minimalizálása érdekében.

A jövőben könnyebb lesz Németországban a tisztított kommunális szennyvizet a szántóföldekre és gyepekre kijuttatni. Erről rendelkezik egy törvénytervezet, amelyet Steffi Lemke szövetségi környezetvédelmi miniszter terjesztett elő.

Az egyre fokozódó aszályveszély ellenére a gazdák, a kertészek és a vízügyi ágazat is kritikus a döntéssel szemben. A vízszolgáltatók ráadásul követelik a kijuttatás tilalmát a vízvédelmi területeken.

Szigorú biztonsági intézkedésekre és jogharmonizációra van szükség

Németországnak azonban először a vízkészletekre vonatkozó törvényt hozzá kell igazítania a tisztított kommunális szennyvíz mezőgazdasági öntözésre történő újrafelhasználásának minimumkövetelményeiről szóló uniós rendelethez. Az uniós rendelet 2023. június vége óta közvetlenül alkalmazandó az EU-tagállamokban. Meghatározza azokat a keretfeltételeket, amelyek mellett az uniós országok mezőgazdasági öntözéshez újrahasznosíthatják a vizet.

A Német Gazdaszövetség a kommunális szennyvíz kezelésére vonatkozó szigorú előírások mellett foglal állást. A törvénytervezetről szóló nyilatkozatában a tisztított szennyvíz felhasználásával kapcsolatos lehetséges egészségügyi és környezeti kockázatokra hivatkozik.

Beruházás nélkül nem fog menni, kérdés, ki fizeti a költségeket

Az éghajlatváltozás és az öntözővíz iránti növekvő vízigény miatt azonban a gazdaszövetség elkerülhetetlennek tartja az újrahasznosított víz használatát. Ennek előfeltétele, hogy a mezőgazdasági felhasználásra szánt tisztított vízzel szemben támasztott minőségi követelményeket a tagállamok harmonizálják egymással. Ez eddig nem történt meg.

Ahhoz, hogy több tisztított vizet lehessen használni, infrastrukturális beruházásokra is szükség van. A gazdaszövetség úgy véli, hogy vezetékeket kell kiépíteni a víznek a tisztítótelepről a végfelhasználóhoz történő szállításához, és a mezőgazdasági utakat is bővíteni kell a nehéz tehergépjárművek számára. A szövetség követeli, hogy ennek költségeit az állam viselje.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Miért sárgulhat a könnyezőpálma levele?

2023. január 18. 04:36

Szeretnék választ kapni arra a kérdésre Önöktől, hogy miért sárgulhat a monsterám levele?

Így védekezhetünk a talajmenti fagyok ellen

2024. október 16. 06:40

A talajmenti fagyok elkerülésére számos hatékony megoldás létezik, amelyeket érdemes figyelembe venni a kertészkedés során.

Európa egyik legnagyobb center öntözőgépe Magyarországon bizonyít

2021. március 31. 08:08

„Megnyomok 5 gombot és 18 óra múlva 180 hektár területen kaptak pontosan annyi csapadékot a növényeim, ami a fejlődésükhöz ideális vagy épp a műtrágya hatásfokát csúcsra járatja. Nem kell ott lennem, a rendszer emberi erő nélkül folyamatosan dolgozik.”

Hogyan gondozzuk a japán rózsát?

2024. augusztus 1. 12:10

Hajlamosak gyorsan terjedni, sűrű bozótot alkothatnak. Terjedési képességük miatt egyes területeken invazívnak számítanak.