Növénytermesztés

Szennyvízből öntözővíz? Így vennék fel a harcot az aszállyal Németországban

Agrofórum Online

Egy törvénytervezet szerint meg akarják könnyíteni a tisztított kommunális szennyvíz kijuttatását a szántóföldekre. A gazdálkodók, kertészek és vízügyi szakemberek szigorú biztonsági előírásokat követelnek a kockázatok minimalizálása érdekében.

A jövőben könnyebb lesz Németországban a tisztított kommunális szennyvizet a szántóföldekre és gyepekre kijuttatni. Erről rendelkezik egy törvénytervezet, amelyet Steffi Lemke szövetségi környezetvédelmi miniszter terjesztett elő.

Az egyre fokozódó aszályveszély ellenére a gazdák, a kertészek és a vízügyi ágazat is kritikus a döntéssel szemben. A vízszolgáltatók ráadásul követelik a kijuttatás tilalmát a vízvédelmi területeken.

Szigorú biztonsági intézkedésekre és jogharmonizációra van szükség

Németországnak azonban először a vízkészletekre vonatkozó törvényt hozzá kell igazítania a tisztított kommunális szennyvíz mezőgazdasági öntözésre történő újrafelhasználásának minimumkövetelményeiről szóló uniós rendelethez. Az uniós rendelet 2023. június vége óta közvetlenül alkalmazandó az EU-tagállamokban. Meghatározza azokat a keretfeltételeket, amelyek mellett az uniós országok mezőgazdasági öntözéshez újrahasznosíthatják a vizet.

A Német Gazdaszövetség a kommunális szennyvíz kezelésére vonatkozó szigorú előírások mellett foglal állást. A törvénytervezetről szóló nyilatkozatában a tisztított szennyvíz felhasználásával kapcsolatos lehetséges egészségügyi és környezeti kockázatokra hivatkozik.

Beruházás nélkül nem fog menni, kérdés, ki fizeti a költségeket

Az éghajlatváltozás és az öntözővíz iránti növekvő vízigény miatt azonban a gazdaszövetség elkerülhetetlennek tartja az újrahasznosított víz használatát. Ennek előfeltétele, hogy a mezőgazdasági felhasználásra szánt tisztított vízzel szemben támasztott minőségi követelményeket a tagállamok harmonizálják egymással. Ez eddig nem történt meg.

Ahhoz, hogy több tisztított vizet lehessen használni, infrastrukturális beruházásokra is szükség van. A gazdaszövetség úgy véli, hogy vezetékeket kell kiépíteni a víznek a tisztítótelepről a végfelhasználóhoz történő szállításához, és a mezőgazdasági utakat is bővíteni kell a nehéz tehergépjárművek számára. A szövetség követeli, hogy ennek költségeit az állam viselje.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hol terveznek költségcsökkentést a gazdálkodók 2025-ben?

2025. január 20. 10:10

Az árrés és a bevételek egyre kisebbek, muszáj a kiadásokat megfogni, a költségeket csökkenteni. Melyik ujjába harap a termelő?

Hogyan tervezzük a vetést, ha nem bízunk az időjárásban?

2025. január 17. 15:40

Hogyan minimalizálható a termesztési kockázat, ha kiszámíthatatlan az időjárás? Két megfontolandó felvetés, ami segíti a hozambiztonságot.

Fokozható a kapcsolat a talajmikrobák és a gyökerek között

2025. január 17. 09:40

Hogy mi ennek a jelentősége? „Csupán” annyi, hogy kevesebb műtrágyára lesz szükségük a kultúrnövényeknek, amelyek stressztűrő képessége is nő.

A növényi kommunikáció ősnyelve az epigenetika

2025. január 11. 12:10

Az epigenetikai módosulások azonosítása lehetővé teszi olyan növények szelekcióját, amelyek fokozottan képesek „érzékelni” a közeli környezetet.

A válság nemcsak kihívást, lehetőséget is hoz a magyar termelőknek

2022. szeptember 12. 09:45

Ahogy a teljes magyar agrárszektor, úgy a paprikatermesztők számára is komoly kihívásokat hozott az elmúlt egy év.

Betiltják a kiskerti eper- és burgonyatermesztést? Drasztikus lépésen gondolkodik Németország

2023. július 19. 10:10

A vízigényes eper- és burgonyatermesztés részleges korlátozásának tervéről röppentek fel híresztelések Alsó-Szászországban. Valóban pazarolják a vizet a háztáji termesztők?

Kényes, de meghálálja a törődést a burgonya

2019. április 27. 05:36

A sikeres növénytermesztés minden esetben a jól megfontolt fajtaválasztással indul. Nincs ez másképp a burgonyánál sem.

Dézsás fenyő a lakásban, és ahogy életben tudjuk tartani

2022. december 17. 05:37

Ha dézsás fenyő mellett döntöttünk karácsonykor, akkor az utána felelősséggel is jár. Nem csak annyi a dolgunk, mint egy vágott fenyőnél. De mi a titok, hogy valóban kiültethető állapotban maradjon tavaszig a dézsás fenyőfánk?