Növénytermesztés

Innovatív növényvédelmi megoldások a kalászosokban

Corteva Agriscience – Sajtóközlemény

A növénytermesztés technológiájának tervezésénél sokszor felmerül a megfelelő inputanyagok kiválasztásának kérdése.

Magyarországon az elmúlt ősz a kalászos gabonák vetésterületének növekedését hozta. Mindezzel együtt megnőtt ezen növénykultúráknak a termesztését befolyásoló tényezők súlya is, a vetésterület növekedésével a termést veszélyeztető tényezők károkozása is nagyobb lehet.

Ha csak a növénybetegségeket vizsgáljuk, egy járvány kialakulásához három tényező szükséges;

  • a betegségekre fogékony növény,
  • a fertőző anyag jelenléte
  • és a fertőzést elősegítő környezeti tényezők.

Ez utóbbi a kalászos növények esetében a mérsékelten meleg, nedves, csapadékos időjárást jelenti. Mivel a fogékony kultúrnövény területe megnőtt az országban és a 2023-as eddigi időjárás alapján az tapasztalható, hogy a kalászos gombabetegségek számára általános kedvező körülmények fennállnak, a fertőző gócokat is könnyű megtalálni a gabonatáblákon, ezért a magyar gazdáknak az idei év során nagyobb valószínűséggel kell szembesülniük a gabonaféléket érintő gombás betegségekkel. Kiemelten fontos ezért a megfelelő növényvédő szer korai kiválasztása és technológiai kijuttatásának megtervezése.

A kalászos gabonáknál a lombozat épsége teremti meg a termésképzés alapját. A gabonabetegségek nagy része a talaj felszínétől a levélemeletek fejlődésével, fokozatosan halad a további levélszintekre. Ha ezt a felfelé haladó fertőzési folyamatot megállítjuk egy korai gombaölő szeres kezeléssel, akkor elejét vehetjük a kezelés után fejlődő levélszintek megfertőződésének. Az őszi búzában a zászlóslevél zavartalan működése adja a termés mintegy 70 százalékát. Ezért nagyon fontos az őszi búza esetében – mely a legnagyobb területen termelt kalászos gabona Magyarországon –, hogy a zászlóslevél ép és fertőzésmentes maradjon. Ha a lombozatot sikerül megvédeni, ami a termés mennyiségre gyakorol pozitív hatást, ezután ugyanilyen fontos a kalászvédelemre figyelni, amely elsősorban a minőséget fogja kedvezően befolyásolni.

A gabonaárak 2022 őszétől kezdődő folyamatos csökkenése a gazdálkodókat a hozamok és a minőségi paraméterek maximalizálására kell ösztönözze a jövedelemtermelő képesség fenntartása érdekében. Tovább bonyolítja a helyzetet a sok esetben magas áron vásárolt inputanyagok felhasználási kényszere. Ilyen helyzetben célszerű a körültekintő választás, a lehetőségek fokozott mérlegelése.

Az inputanyagok megválasztásánál érdemes számításba venni a teljesítmény kategóriák közötti különbségeket.  A gombaölő szerek esetében például a legnagyobb teljesítményű kategóriába tartozó készítmények átlag feletti paraméterei a lombozat, a kalász épségét, valamint a terméshozam mennyiségét magasabb szinten képesek produkálni, mint más lehetőségek. A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdaság vállalat egyik legújabb innovatív terméke a Queen™ gombaölő szer képes meghaladni akár más prémium kategóriás gombaölő szerek hatástartamát is. A termék új típusú hatóanyaga az Inatreq™, mely a pikolinamid hatóanyagcsoport első tagja és egyedi hatáshelye révén képes a más hatóanyagokra toleráns, vagy rezisztens kórokozók elpusztítására is, széles hatásspektruma lehetővé teszi a legfontosabb gabonabetegségek elleni hatékony védelmet. Alkalmazása a gombafertőzések elleni védelem rendkívül gyors kialakulását eredményezi.

A Queen™ teljesítményét jól érzékelteti a 2019 és 2022 között végzett 58 engedélyezési kísérlet összesített eredménye, miszerint a kezeletlen területhez képest 900 kg terméstöbbletet lehetett realizálni. Ez az eredmény a Queen™ használatának mintegy 3-szoros megtérülését jelenti, a beavatkozás összköltségeihez viszonyítva. A kísérletek, gyakorlati tapasztalatok bizonyítják a Queen™ eredményességét, értéknövelő hatását és azt, hogy igenis érdemes az innovatív, prémium termékekbe fektetni. Az idei évben kiemelten fontos, hogy a termelők olyan növényvédelmi megoldásokat válasszanak, amelyekkel növelni tudják terméshozamukat és minimalizálhatják veszteségeiket. A Corteva a jövőben is nagy hangsúlyt fektet a kutatás-fejlesztés területére, hogy a leginnovatívabb termékeket adja a magyar termelők kezébe, így segítve őket bevételeik maximalizálásában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Szabaduljon meg már ősszel a gabonagyomoktól!

2023. szeptember 23. 13:10

A korán vetett búza- és árpafajták és az elnyúló őszi vegetációs időszak új problémákat generál. Mutatjuk a megoldást.

A növényvédelemben tényleg a vegyszer a legfontosabb?

2018. szeptember 6. 08:31

A növényvédelem nem a permetezéseknél kezdődik. Ez egy sokkal bonyolultabb folyamat.

Szélesatka – Polyphagotarsonemus latus

2019. január 19. 07:36

Egy 2014-ben tapasztalt méhpusztulás után az elhullott rovarok testéből acetamiprid és tebukonazol hatóanyag-maradék volt kimutatható. Ennek alapján merült fel a gyanú, hogy e két, méhekre nem veszélyes hatóanyag együttes kijuttatása okozhatta a pusztulást. A cikk szerzője arra volt kiváncsi, hogy a rovarölő acetamiprid és a gombaölő tebukonazol együttes kijuttatása okoz-e mortalitást, és ha igen, akkor annak mértéke mekkora a házi méhen.

Időszerű növényvédelmi teendők közterületeken márciusban

2024. március 1. 07:40

A virágzó aranyfa, a pünkösdirózsa friss levelei és a kipattant rózsa a tavasz megérkezését jelzik. Az elmúlt évek igazolják a meteorológusok előrejelzéseit, miszerint a Kárpát-medencében aszályos, forró nyarakra, enyhe telekre és fagyos tavaszokra számíthatunk a következő években.