Növénytermesztés

Magvas gondolatok Batidán

Agrofórum Online

A Hódagro Zrt. Pihenőparkjában fogadták a Gabonakutató Nonprofit Kft. munkatársai az egyre nagyobb számban érkező látogatókat, akik – legalábbis a messzebbről jöttek – meglepve tapasztalták, hogy milyen igényesen kialakított pihenőpark adott otthont a rendezvénynek a Hódmezővásárhely – batidai Kovács-tanyán, június 8-án.

– Miért ide került a rendezvény? – kérdeztük a szervezőktől.
– Ennek több oka is van, – hangzott a válasz.
– Ahogy a fajtáink egyre népszerűbbek, lassan kinőttük Szegedet, ilyen nagyszámú látogatót már nem tudnánk a Ságvári telepen fogadni. A kísérletbe állított fajták száma is nőtt és a bemutató parcellák mérete is, így a gazdák jobban meg tudják tekinteni a fajtákat – testközelből. Nem kell egymás sarkában topogni és legalább a résztvevők többsége nem egymással beszélget, mondván úgysem fér a parcellákhoz, hanem a figyelmet az előadóra, aki ezúttal Dr. Cseuz László főosztályvezető volt, illetve a fajtákra fordíthatták.

A rendezvényt Dr. Bóna Lajos a GK Nonprofit Kft. ügyvezető igazgató nyitotta meg, üdvözölve a több száz fős gazdatársadalmat, akik megtisztelték jelenlétükkel a rendezvényt.

A vendéglátó – szoros értelemben véve is – Szabó Lajos a Hódagro Zrt. elnök-vezérigazgatója volt, aki köszöntőjében bemutatta a több mint négyezer hektáron holding rendszerben működő Zrt.-t. A cégcsoportban a növénytermesztés mellett jelentős helyet foglal el az állattenyésztés, amely hús és tejelő szarvasmarha állományból áll, egy baromfi ágazattal kiegészülve.

Elmondta, hogy van egy közös pályázatuk a GK Nonprofit Kft.-vel Innovatív technológiák a gabonatermesztésben címmel. Ennek keretében technológiai fejlesztés, minőségi fajták kiválasztása, ajánlati lista összeállítása, a takarmányozás korszerűsítése a GMO szója kiváltása képezik a fejlesztési feladatokat.

A jelenlegi rendezvény is a pályázathoz kapcsolódik.

Prof. Gyuricza Csaba NAIK mb. főigazgatója készült ugyan előadással a rendezvényre, de mivel „elvezényelték” csak levélben volt módja üdvözölni a jelenlévőket.

Szépe Ferenc az FM Mezőgazdasági Főosztályának vezetője – műsoron kívüli – rövid hozzászólásában üdvözölte a jelenlévőket. Kihangsúlyozta, hogy minden ilyen rendezvény azért fontos, mert a kölcsönös információcsere eredményeként mindenki tanul a másiktól, a gazdák a nemesítőktől és fordítva; a nemesítők a gazdáktól.

Ezután oklevelek átadására került sor. Cirok fajtáért Dr. Rajki Erzsébet, búza fajtákért Papp Mária és kukoricafajták elismeréseként Dr. Szél Sándor vehetett át oklevelet Szépe Ferenc főosztályvezetőtől.

Vancsura József a GOSZ elnöke, a tőle megszokott vehemenciával beszélt a gabonapiac áldatlan helyzetéről és a kedvezőtlen nemzetközi környezetről, nevezetesen az orosz és ukrán búzák árlenyomó hatásáról.

– Mit tehetünk? – tette fel a kérdést, amelyre öt pontban adta meg a lehetséges válaszokat?

  • Fémzárolt vetőmaghasználat, amelyet a támogatások feltételeként kellene szabni,
  • szűkíteni a fajtaválasztékot,
  • egységes minőségű, nagy tömegű árualap előállítását,
  • korszerű termesztési technológia alkalmazását,
  • tápanyag-gazdálkodás korszerűsítését.

Végül kitért az öntözésre is. Legalább 800 ezer ha területet kellene öntöznünk, hogy versenyképesek tudjunk maradni a nemzetközi piacokon.

Virágné Pintér Gabriella bemutatta, hogy 30 év alatt mennyivel növekedett, illetve nem növekedett országosan a búza termésátlaga. Igen szerény átlagban mindössze 7 kg/év növekedést értünk el.

Ezt követően ismertette, a kutatóintézet fajtaajánlatait, kezdve a búzán, majd folytatva az egyéb kalászosokkal és a két új hibridrepce bemutatásával.

Csontos Attila a Júlia Malom Kft. ügyvezető igazgatója, úgy is, mint a családi vállalkozás egyik tulajdonosa, Malom és Sütőipari elvárások a búzatermesztésben címmel tartott előadást.

Elmondta, hogy a malom százszázalékos kihasználással dolgozik. Kitért a minőségi elvárásokra, majd említést tett arról, is, hogy Németországban létezik egy tájegységenkénti minőségi búza térkép, ami nálunk jelenleg hiányzik.


Következett a szántóföldi bemutató és részletes fajtaajánlat, majd néhány cég ismertette a beállított technológiai kísérleteket.

Néhány szarvasmarha áldozatul esett a rendezvénynek. A bográcsokból áradó ínycsiklandozó illatok becsalogatták a gazdákat a harmincfokos melegből az árnyat adó nádtetők alá.

A bemutatóról részletesebb beszámolót a majd az augusztusi lapszámunkban olvashatnak.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online, Fotó – Dr. Demes György)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Burgonyaellátási nehézségekre kell felkészülnünk

2024. július 3. 10:40

A 20. hét óta folyamatosan esik Nyugat-Európában, így eléggé megkéstek a vetések, sok helyen még a tervezett mennyiség felét sem ültették el.

Nem mindegy, hogy milyen talajművelési rendszert alkalmazunk

2022. július 16. 11:47

Hogyan lehet hatékony a fenntarthatóság? - többek között erre a kérdésre próbáltak választ adni a KITE szakemberei a Green Deal kapcsán is.

MARTONVÁSÁRI ORSZÁGOS KALÁSZOS FAJTABEMUTATÓ

2020. május 25. 08:14

Tisztelettel meghívjuk Önt és Munkatársait a 2020. június 10. és 12. között tartandó, a rendkívüli helyzetre való tekintettel a szokásostól eltérő rendezvényünkre.

Szakmai nap Martonvásáron – három felvonásban

Nekikeseredett az idő. Azért ez a Medárd csak nem hagyja magát. Ha egyszer esik, akkor bizony esik. Szinte nem múlik el nap június 8-dika óta, hogy valahol az országban özönvízzel, jégesővel, szélviharokkal ne keserítené az egyre szélsőségesebb időjárás a lakosság, meg persze a gazdák életét.