Növénytermesztés

Megdrágult a termőföld, a forgalom csökkent

Agrofórum Online

Nagyot ugrott tavaly a termőföld ára: csaknem 13 százalékkal drágultak a szántók, a gyümölcsösökért pedig közel harmadával kértek többet a tulajdonosok.

Nagyot ugrott tavaly a termőföld ára: csaknem 13 százalékkal drágultak a szántók, a gyümölcsösökért pedig közel harmadával kértek többet a tulajdonosok – írja a Magyar Idők. A forgalom csökkent, az új földforgalmi szabályozás bevezetése előtti években mért szint töredékére esett vissza az adásvételek száma.

Bár az utóbbi években folyamatosan drágult hazánkban a termőföld, az árak tavaly a korábbiaknál is nagyobb mértékben emelkedtek. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint 2015-ben a mezőgazdasági termőföldárak – az előző két év 8,2, majd 15 százalékos növekedése után – átlagosan 14 százalékkal voltak magasabbak az előző évinél.

Ezen belül a legnagyobb drágulást egyértelműen a gyümölcsösöknél mérte a statisztika: az ültetvények értéke csaknem harmadával nőtt egy év alatt. A szántók esetében az áremelkedés üteme lassult egy kicsit, a 2014-es 16 százalékos drágulás után tavaly 13 százalékkal nőttek az árak. Így egy hektár szántóföld átlagára 2015-ben 1 003 200 forint volt.

A szántóföldek átlagára 2015-ben már a megyék több mint felében megközelítette, vagy meg is haladta az egymillió forintot. A termőföldek árában országszerte jelentős eltérések mutatkoznak. A legmagasabb árat 1,331 millió forintot Békés megyében kell fizetni egy hektárért. Ezt követi Győr-Moson-Sopron és Hajdú-Bihar megye, ott átlagosan 1,3 millió forint körül mozognak az árak. A sereghajtó Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád megye, ahol egy hektár szántó értéke 631 600, illetve 652 900 forint.

Az árak emelkedése mellett a forgalom csökkenése is folytatódott. A KSH szerint 2015-ben közel az előző évi felére csökkent az értékesített mezőgazdasági termőföldek területe. A csökkenés 2013 óta tart, az ezt megelőző évek átlagos szintjéhez képest tavaly harmadannyi mezőgazdasági terület cserélt gazdát. A visszaesés mögött minden bizonnyal a 2014-ban életbe lépett új földforgalmi törvény szigorú intézkedései állnak.

A legtöbb parcellát Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyében értékesítették, az előbbiben 8300, az utóbbiban 6000 hektárt adtak el a tulajdonosok. Ezzel szemben Tolna, Nógrád és Baranya megyében csupán 500 hektárnál kevesebb terület került forgalomba.

Az adatok azt mutatják, hogy a földbérleti díjak is emelkedtek tavaly, egy hektár szántó éves bérleti díja 45 700 forint volt, ami hét százalékkal magasabb a tavaly előtti átlagnál.

A legmagasabb áron, hektáronként 71 ezer forintért szőlőst bérelhettek a gazdálkodók, ezt követte 52 400 forinttal a gyümölcsösök bérleti díja, a szántókért hektáronként átlagosan havi 45 700 forintot kértek a tulajdonosok, míg az erdő esetében 25 700, a gyepnél pedig 22 700 forint volt az átlagos bérleti díj összege.

A statisztikai hivatal tájékoztatása szerint 2010 és 2015 között minden művelési ág esetében több mint másfélszeresére emelkedtek a földbérleti díjak.

(Magyar Idők)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

Az újraéledő termőföld a KAP 2020 tükrében

2020. február 6. 11:47

Ennek a munkának az a célja, hogy a gazdák, növénytermesztők érdekeit és a környezettudatos gazdálkodást szem előtt tartva, az új információk, technológiai ismeretek, kutatási anyagok mindenki számára elérhetővé és használhatóvá váljanak, ezzel segítve a termelő agrár szektor tevékenységeit.

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

2019. május 24. 07:36

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.

Fontos a termőföld termőképességének megtartása

2018. október 31. 07:46

Nem véletlen az, hogy Nyugat-Európában 30-40 százalékkal magasabb termésátlagot tudnak elérni egyes termelők, és ez nemcsak az alkalmazott műtrágya mennyiségén múlik, hanem a talaj termőképességének megőrzésén.

Máris módosítják a Területi Monitoring Rendszert? Sok magyar gazda örülne neki

2023. szeptember 8. 08:10

Javaslatcsomagot állított össze a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az egységes kérelmek műholdas ellenőrzéssel érintett Területi Monitoring Rendszer (TMR) működésével kapcsolatban. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendszer számos esetben hibás eredményeket produkál, így a gazdálkodók indokolatlan esetben is meg nem felelésről szóló végzést kapnak a Magyar Államkincstártól.