Növénytermesztés

Merre tart a ,,genetikailag módosított” Európában?

Agrofórum Online

A genetikailag módosított (GM) szervezetek, hála a szigorú európai uniós szabályozásnak, eddig kis mértékben kerültek be a közösségi takarmányozási folyamatokba, azonban ez hamarosan változni fog, mint az az allaboutfeed.com portálon olvasható. A jelenség mögött egyrészt az ukrán-orosz háború állhat. De mi is az eddigi ,,egyenleg”?

2022. március 31-én az Európai Bizottság engedélyezte három, különböző növénykultúra genetikailag módosított változatának (szója, olajrepce, valamint gyapot) importját, és ezek élelmezési valamint takarmányozási célú hasznosítását. A Bizottság emellett további tíz évre meghosszabbította egy másik GM gyapotfajta engedélyezését az EU-ban. Az ilyen termékek szigorú jelölési és követhetőségi követelményeknek kell, hogy megfeleljenek.

Május 25-től két újabb, GM minősítésű kukorica- illetve szójahibrid lépheti át az európai uniós határokat. Már 2021 augusztusában hét, ugyanilyen minősítésű különböző növényfaj, illetve annak változatai léphettek be a közösségbe (három hibridkukorica, egy olajrepce, két szójafajta, gyapot), valamint három további kultúrnövényfaj engedélye kapott hosszabbítást.

Az allaboutfeed kérdésére az EB azt nyilatkozta, hogy jelenleg 283 olyan GMO szervezet engedélyezett az EU területén, amelyeket az európai takarmányozási illetve élelmiszeripari termékekben összetevőként használhatunk, ugyanakkor termesztésre csupán egy GM kukoricafajta kapott engedélyt, amely 2008 óta van jelen Európában.

Egy, az EB által megnevezett 2016-os kereskedelmi dokumentáció alapján kiderült, hogy az importált 36 millió tonna szója mintegy 85%-a (30 millió t) GM minősítésű volt. A GM gyapotmag behozatalának mértéke hosszú ideje változatlan: megközelítőleg 6000 t, illetve 3000 t magőrleményt importálunk, és a márciusi engedélyhosszabbítás nem gyakorol különösebb hatást az eddigi import mértékére.

2022 februárjában a Crop Life Europe állásfoglalása szerint a GM növények behozatala, illetve termesztése hozzájárulhat a eus fenntarthatósági törekvések megvalósításához, valamint a hozzáférhető és biztonságos élelmiszer-teremeléshez. Ugyanakkor továbbra is nagy igény mutatkozik a nem GM termékek iránt is, így különösen nagy odafigyelést igényel az ilyen termékek termékláncának felügyelete a termeléstől egészen a végfelhasználóig.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Ősszel érkeznek a legújabb bőtermő búzák, és szójában is tovább erősít a Karintia Kft.

2018. június 21. 07:25

20 faj, 100 fajta, 300 parcella és 2500 vendég. Így harangozta be Közép-Európa legnagyobb fajtabemutatóját a magyar gazdáknak a Karintia Kft.

Növénytermesztés Képgaléria Videó

Drágul a szójabab a kínai kereslet élénkülésével

2023. november 3. 08:10

Amerikában vegyes összkép rajzolódott ki a csütörtöki terménypiaci kereskedés során, Európában inkább vevői fölényt lehetett látni. Chicagóban a búza 0,4 százalékkal, a szójabab pedig 1,1 százalékkal drágult, ám a kukorica 1,1 százalékkal, a repce pedig 0,7 százalékkal lett olcsóbb. Európában a malmi búza, a kukorica és a repce kurzusa is pluszban zárt, ám a takarmánybúza értéke csökkent.

Amerikában az eladók, Európában a vevők kerültek fölénybe

2023. május 20. 05:37

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce értéke csökkent.

Bővülő lehetőségek a rovarok felhasználhatóságában

2018. február 26. 14:29

Napjainkban egyre nő az igény a gazdasági állatok takarmányozásában az alternatív fehérjeforrások felhasználása iránt a hagyományos fehérjeforrások kiváltására.