A genetikailag módosított (GM) szervezetek, hála a szigorú európai uniós szabályozásnak, eddig kis mértékben kerültek be a közösségi takarmányozási folyamatokba, azonban ez hamarosan változni fog, mint az az allaboutfeed.com portálon olvasható. A jelenség mögött egyrészt az ukrán-orosz háború állhat. De mi is az eddigi ,,egyenleg”?
2022. március 31-én az Európai Bizottság engedélyezte három, különböző növénykultúra genetikailag módosított változatának (szója, olajrepce, valamint gyapot) importját, és ezek élelmezési valamint takarmányozási célú hasznosítását. A Bizottság emellett további tíz évre meghosszabbította egy másik GM gyapotfajta engedélyezését az EU-ban. Az ilyen termékek szigorú jelölési és követhetőségi követelményeknek kell, hogy megfeleljenek.
Május 25-től két újabb, GM minősítésű kukorica- illetve szójahibrid lépheti át az európai uniós határokat. Már 2021 augusztusában hét, ugyanilyen minősítésű különböző növényfaj, illetve annak változatai léphettek be a közösségbe (három hibridkukorica, egy olajrepce, két szójafajta, gyapot), valamint három további kultúrnövényfaj engedélye kapott hosszabbítást.
Az allaboutfeed kérdésére az EB azt nyilatkozta, hogy jelenleg 283 olyan GMO szervezet engedélyezett az EU területén, amelyeket az európai takarmányozási illetve élelmiszeripari termékekben összetevőként használhatunk, ugyanakkor termesztésre csupán egy GM kukoricafajta kapott engedélyt, amely 2008 óta van jelen Európában.
Egy, az EB által megnevezett 2016-os kereskedelmi dokumentáció alapján kiderült, hogy az importált 36 millió tonna szója mintegy 85%-a (30 millió t) GM minősítésű volt. A GM gyapotmag behozatalának mértéke hosszú ideje változatlan: megközelítőleg 6000 t, illetve 3000 t magőrleményt importálunk, és a márciusi engedélyhosszabbítás nem gyakorol különösebb hatást az eddigi import mértékére.
2022 februárjában a Crop Life Europe állásfoglalása szerint a GM növények behozatala, illetve termesztése hozzájárulhat a eus fenntarthatósági törekvések megvalósításához, valamint a hozzáférhető és biztonságos élelmiszer-teremeléshez. Ugyanakkor továbbra is nagy igény mutatkozik a nem GM termékek iránt is, így különösen nagy odafigyelést igényel az ilyen termékek termékláncának felügyelete a termeléstől egészen a végfelhasználóig.