Növénytermesztés

Mit kell tudnunk a vernalizációról, és miért baj, ha elmarad?

Agrofórum Online

Számos őszi gabonafélénél hosszabb hideg időszaknak való kitettségre van szükség a virágzás megindulásához, ami biztosítja, hogy a legkedvezőbb időszakban, tehát a tél elmúltával történjen meg a reproduktív fejlődés és a magképzés.

Tehát a fagyhatás rendkívül fontos az őszi gabonafélék számára: ha nincs fagy, a növényben nem tud elindulni ez a nagyon speciális folyamat.

Károsítja a fagy a szántóföldi növényeket?

A kérdésre a válasz: attól függ, hogy mikor éri őket. Hideg nélkül ugyanis nincs termés – a vernalizáció erre az egyszerű képletre redukálható.

Két tényezőnek kell együttesen jelen lennie ahhoz, hogy az őszi vetésű növények termést hozzanak: egyrészt a fagypont alatti hőmérsékletnek, másrészt a rövid nappalokról a hosszú nappalokra való átállásnak. A növény ekkor vált át a vegetatív növekedésről generatívra, azaz elkezd megnyúlni.

A szikleveles és a 3 leveles stádium között ráadásul hosszabb ideig kell fagypont körüli hőmérsékletnek uralkodnia. Ha ez a hideginger nem következik be, a növény nem tud megfelelően kihajtani.

Mennyi ideig kell tartania a fagynak?

Ősszel, amint rövidülnek a nappalok, a növény olyan anyagokat termel, amelyek lelassítják a hajtásfejlődést. Így a növény megakadályozza a tél előtti hosszanti növekedést, és így védi meg magát télen. A hosszabb ideig tartó alacsony hőmérséklet hatására ezek a kihajtást gátló anyagok lebomlanak. Ekkor a növény újra növekedni kezd.

Az őszi búza mximum 0 és 8 fok közötti hőmérsékletet igényel. A magas vernalizációs igényű fajtáknak körülbelül 50 nap hidegre van szükségük, az alacsonyabb igényű fajtáknak csak 40 napra. Amint ez a vernalizációs igény teljesül, és a nappalok hossza is nőni kezd, a búza elkezd hajtani.

Ha enyhe a tél, kisebb lesz a termés

Nagyon enyhe tél esetén a búza később, intenzív vernalizáció esetén pedig korábban kezdi el a hajtásnövekedést. De nem ez a legnagyobb baj. A vernalizáció intenzitása befolyásolja a terméshozamot azzal, hogy az oldalhajtásokon fejlődő kalászokon mennyi kalászka képződik.

A tartós hideget igénylő fajták akkor vannak tehát előnyben, ha igazán fagyos az idő: nemcsak hamarabb képeznek kalászt, de több emeletet is fejlődik rajtuk, ami egyben azt jelenti, hogy az oldalhajtásokon kalászonként több lesz a mag.

Ha azonban az időjárás túl enyhe marad, ezek a fajták csak később kezdenek el hajtásokat hozni. Ugyanakkor a nappalok hossza is számít: a hosszabbodó nappal hosszanti növekedésre készteti a növényt. Ennek következtében az oldalhajtásokon kevesebb lesz a kalász és benne a kalászka, és nehezen is fordulnak termőre. Ez különösen igaz a későn fejlődő oldalhajtásokra, amelyek sérülékenyebbek, nagyobb valószínűséggel szenvednek a szárazságtól és a hőségtől is.

Mit tegyünk, ha megcsúszunk a vetéssel?

Azt egyelőre senki sem tudja megmondani a vetés időpontjában, hogy milyen lesz a tél, mennyire lesz hideg. De ha mégis nagyon enyhe telet sejtünk, vagy csak egyszerűen megcsúszunk az őszi gabonafélék vagy a repce vetésével, akkor valószínűleg a szükséges vernalizáció is elmarad.

Ebben az esetben vagy meg kell várni a tavaszt, és tavaszi vetésű gabonaféléket kell vetni, vagy olyan gabonaféléket válasszunk, amelyek alkalmasak az őszi vetésre, mint például a járóbúza.  A járóbúzák jellemzője, hogy nincs vernalizációs igényük a termésképző elemek differenciálódásához, ezért normál, megkésett őszi, de akár téli vagy éppen igen kora tavaszi vetésekben is sikerrel alkalmazhatóak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Még megvédhető a napraforgó, elkerülhető a burgonyavész

2018. május 30. 07:19

A hetek óta tartó nyárias időjárás hatására minden növény fejlődése a megszokottnál jóval előrébb tart.

Kicsik a kalászok, vontatott a kukorica fejlődése

2019. május 2. 11:47

Május elején szomorú statisztikát lehet összeállítani az első négy hónap csapadékhiányáról.

Két és fél éves mélypontról drágult a kukorica

2023. július 7. 23:16

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A RAPOOL új repcéi 2020-ban

2020. július 2. 15:29

Kiemelkedő olajtartalmú, kompakt, tarlórépa sárgaságvírusának és fómának ellenálló hibridek a portfólióban.