Növénytermesztés

Mit kell tudnunk a vernalizációról, és miért baj, ha elmarad?

Agrofórum Online

Számos őszi gabonafélénél hosszabb hideg időszaknak való kitettségre van szükség a virágzás megindulásához, ami biztosítja, hogy a legkedvezőbb időszakban, tehát a tél elmúltával történjen meg a reproduktív fejlődés és a magképzés.

Tehát a fagyhatás rendkívül fontos az őszi gabonafélék számára: ha nincs fagy, a növényben nem tud elindulni ez a nagyon speciális folyamat.

Károsítja a fagy a szántóföldi növényeket?

A kérdésre a válasz: attól függ, hogy mikor éri őket. Hideg nélkül ugyanis nincs termés – a vernalizáció erre az egyszerű képletre redukálható.

Két tényezőnek kell együttesen jelen lennie ahhoz, hogy az őszi vetésű növények termést hozzanak: egyrészt a fagypont alatti hőmérsékletnek, másrészt a rövid nappalokról a hosszú nappalokra való átállásnak. A növény ekkor vált át a vegetatív növekedésről generatívra, azaz elkezd megnyúlni.

A szikleveles és a 3 leveles stádium között ráadásul hosszabb ideig kell fagypont körüli hőmérsékletnek uralkodnia. Ha ez a hideginger nem következik be, a növény nem tud megfelelően kihajtani.

Mennyi ideig kell tartania a fagynak?

Ősszel, amint rövidülnek a nappalok, a növény olyan anyagokat termel, amelyek lelassítják a hajtásfejlődést. Így a növény megakadályozza a tél előtti hosszanti növekedést, és így védi meg magát télen. A hosszabb ideig tartó alacsony hőmérséklet hatására ezek a kihajtást gátló anyagok lebomlanak. Ekkor a növény újra növekedni kezd.

Az őszi búza mximum 0 és 8 fok közötti hőmérsékletet igényel. A magas vernalizációs igényű fajtáknak körülbelül 50 nap hidegre van szükségük, az alacsonyabb igényű fajtáknak csak 40 napra. Amint ez a vernalizációs igény teljesül, és a nappalok hossza is nőni kezd, a búza elkezd hajtani.

Ha enyhe a tél, kisebb lesz a termés

Nagyon enyhe tél esetén a búza később, intenzív vernalizáció esetén pedig korábban kezdi el a hajtásnövekedést. De nem ez a legnagyobb baj. A vernalizáció intenzitása befolyásolja a terméshozamot azzal, hogy az oldalhajtásokon fejlődő kalászokon mennyi kalászka képződik.

A tartós hideget igénylő fajták akkor vannak tehát előnyben, ha igazán fagyos az idő: nemcsak hamarabb képeznek kalászt, de több emeletet is fejlődik rajtuk, ami egyben azt jelenti, hogy az oldalhajtásokon kalászonként több lesz a mag.

Ha azonban az időjárás túl enyhe marad, ezek a fajták csak később kezdenek el hajtásokat hozni. Ugyanakkor a nappalok hossza is számít: a hosszabbodó nappal hosszanti növekedésre készteti a növényt. Ennek következtében az oldalhajtásokon kevesebb lesz a kalász és benne a kalászka, és nehezen is fordulnak termőre. Ez különösen igaz a későn fejlődő oldalhajtásokra, amelyek sérülékenyebbek, nagyobb valószínűséggel szenvednek a szárazságtól és a hőségtől is.

Mit tegyünk, ha megcsúszunk a vetéssel?

Azt egyelőre senki sem tudja megmondani a vetés időpontjában, hogy milyen lesz a tél, mennyire lesz hideg. De ha mégis nagyon enyhe telet sejtünk, vagy csak egyszerűen megcsúszunk az őszi gabonafélék vagy a repce vetésével, akkor valószínűleg a szükséges vernalizáció is elmarad.

Ebben az esetben vagy meg kell várni a tavaszt, és tavaszi vetésű gabonaféléket kell vetni, vagy olyan gabonaféléket válasszunk, amelyek alkalmasak az őszi vetésre, mint például a járóbúza.  A járóbúzák jellemzője, hogy nincs vernalizációs igényük a termésképző elemek differenciálódásához, ezért normál, megkésett őszi, de akár téli vagy éppen igen kora tavaszi vetésekben is sikerrel alkalmazhatóak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Több hetes mélypontra érhettek a terményárak

2023. április 27. 06:36

Amerikában határozott árcsökkenést hozott a szerdai kereskedési nap, míg az európai záráskor még inkább az eladók domináltak.

Először igazolták, hogy génszerkesztéssel módosított haszonnövény is azonosítható PCR alapú módszerekkel

2020. szeptember 18. 13:45

A GMO-mentes élelmiszerekért dolgozó civil szervezetek csoportja és egy élelmiszerkereskedelmi vállalat jelentette be a világon az első olyan molekuláris (qPCR) módszer kifejlesztését és közzétételét, amely alkalmas génszerkesztéssel létrehozott haszonnövény kimutatására.

Az árvakelések növényvédelmi jelentősége

2022. augusztus 24. 11:32

Mindenképpen célszerű megakadályozni, hogy az árvakelések - még ha ebben az évben a szokásosnál kisebb mértékben jelentek is meg - kórokozók és vírusvektor kártevők rezervoárjává alakuljanak.

Carnadine – új, folyékony rovarölő permetezőszer repcében és almában (videó)

2023. április 12. 14:24

A szokásosnál 25%-kal több acetamiprid hatóanyag hektáronként.