Növénytermesztés

Polly, a világ első „beporzó” robotja

Agrofórum Online

Albert Einstein állítólag egyszer azt mondta, hogy ha kihalnának a méhek, az emberiség mindössze négy évvel élné túl őket. A finnek azonban úgy tűnik, megelőzik a világot, mert míg az USA-ban két év alatt elpusztult a méhkolóniák 44%-a, addig ők munkába állították Polly-t, a világ első beporzásra programozott robotját, amely képes arra, hogy helyettesítse a méheket.

A mesterséges intelligenciával foglalkozó Arugga AI Farming mérföldkőhöz érkezett azzal, hogy az Agrifutura 4,6 hektáros üvegházát a világ első olyan létesítményévé alakította át, amely teljes mértékben a robotizált beporzási technológiát alkalmazza.

A Polly-t kezdetben egyetlen hektáron vetettük be tavaly télen. A beporzás minőségének azonnali javulása szemmel látható volt. A folyamatos pozitív eredményeken felbátorodva negyedévente növeltük a Polly szerepét, amely végül felváltotta a hagyományos méh általi beporzást

– jelentette ki Sebastian Anttila, a finn Agrifutura üvegházi vállalat vezérigazgatója. Polly az Arugga AI által kifejlesztett robot, amely sikeresen utánozza a méhek által végzett beporzást.

Nagyobb terméshozam és nagyobb hatékonyság
A vállalat ambiciózus célokat tűzött ki a különböző évszakokra és évekre vonatkozóan, mondta Sebastian.
A Pollyval 10%-os termésnövekedést értünk el a korábbi, méhekre való utaltságunkhoz képest. A Finnországban uralkodó egyedi körülmények között – hosszabbak a sötét időszakok és mesterséges világításra van szükség – a méhek gyakran nem teljesítenek megfelelően, és állandó irányítást igényelnek. A Polly megváltoztatta ezt a helyzetet. 

Az Arugga üzletfejlesztési alelnöke, Eytan Heller hozzátette:
Az Agrifutura csapata a Polly gyors bevezetésével nemcsak a beporzás minőségét javította, hanem a logisztikát is racionalizálta. Csapatunk igyekszik fokozni a beporzási sebességet és elsőrangú technikai támogatást nyújtani, ami egyaránt kulcsfontosságú a folyamatos növekedés szempontjából. 

A robotok kétségtelenül az üvegházi termesztés jövőjének tekinthetők – folytatta Sebastian. Korábban is sikeres kísérleteket végeztünk az Arugga kártevő-felismerő technológiájával, és azt tervezzük, hogy a jövő év elején bevezetjük a növénytelepítő robotjaikat.

A munkaerőhiány kezelése, a hozamok növelése és a felügyeleti képességek javítása központi szerepet játszik küldetésünkben. Célunk, hogy ügyfeleinknek sokoldalú robotikai megoldást kínáljunk a jövedelmezőbb működés érdekében. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Drasztikusan növekszik a mezőgazdasági robotok piaca

2020. március 13. 09:02

A legnagyobb növekedést az önvezető traktorok piacán és a mezőgazdasági drónok szegmensében várja a kutatás. Utóbbiak ma már nemcsak a földterület monitorozására, hanem konkrét beavatkozásokra, például növényvédő szerek kijuttatására is alkalmasak.

120 millióba kerül majd a Kuhn autonóm etetőkocsija, amely tartogat pár meglepetést

2024. július 29. 15:10

A gép autonóm módon, kezelő beavatkozása nélkül végzi az előre beprogramozott feladatsort: lemarja a silófalat, mixeli a takarmányt, végül pedig kiosztja a jószágok elé.

A munkaerőhiány miatt autonóm megoldások jöhetnek az agráriumban is

2021. július 7. 04:37

A munkaerőhiánnyal kapcsolatos aggodalmak a termelők körében megnövelték az automatizálás és a robotika szükségességét.

Megjelent Kína első mesterséges intelligenciával rendelkező 5G mezőgazdasági robotja

2022. november 4. 09:27

Kína első mesterséges intelligenciával rendelkező mezőgazdasági robotja hivatalosan is megkezdte az éjjel-nappal tartó felügyeletet a Kínai-Izraeli Bemutatófarm intelligens zöldség- és gyümölcsházában.