Növénytermesztés

Precíziós talajjavítás – gondolkodjunk rendszerben!

Agrofórum Online

A talaj minden mezőgazdasági termelés alapja. Az utóbbi években a talajállapot azonban egyre csak romlik. Az OrganicLife Kft. fókusza a talajjavításon belül egy speciális körre, az aminosavakra fókuszál, amelyek sokféle funkciót láthatnak el a növénytermesztés.

Zalai Mihály, az OrganicLife Kft. kutatási igazgatója tartott előadást a PREGA konferencián.

A talajélet nemcsak azért fontos, mert nagyobb eredményeket lehet produkálni a termelésben, hanem mert tápanyagokat képes az így kialakult mikroorganizmus-tömeg felszabadítani a növények számára, illetve a talajszerkezet javításán keresztül egyéb gazdaságossági tényezők is javulhatnak általa. 

Szerencsére bővelkedünk olyan területekben, ahol a talajok jó szerkezetűek, jó tápanyag-ellátottságúak és megfelelő talajélet áll bennük rendelkezésre. De sajnos ezek a területek is egyre nagyobb arányban, különböző mértékben ugyan, de javításra szorulnak. Ezeket a hiányos területeket szükséges felmérni és talajélet-térképet kialakítani. 

Ha szigorúan véve a talajjavítás a célunk, akkor az aminosav tartalmú készítményeket önmagukban is kijuttathatjuk. Hogyha szeretnénk az aminosavaknak, illetve a mikroorganizmusoknak a szinergista hatását is élvezni, akkor ezt párosíthatjuk különböző baktérium készítményekkel. Mindemellett célszerű lombon keresztül ható kondicionálót is alkalmazni, melynek segítségével a gyökéren keresztüli táplálást lehet erősíteni. 

Amikor valaki egy új rendszer kialakításában gondolkodik, akkor mindig a korábbi rendszerek tapasztalataiból kell kiindulni. Itt is az a kérdés, hogyan tudunk kapcsolódni a jelenlegi tápanyag-utánpótlási gyakorlathoz. 

Először is nem szabad azt mondanunk, hogy ez egy műtrágya ellenes rendszer, a talajok kellőképpen ellátottak tápanyagokkal, éppen ezért a tápanyagnak a hasznosulását, feltáródását kell elősegíteni. 

Továbbá fontos hangsúlyozni, hogy nem baktériumtrágya ellenes az aminosavak használata. Ezek az anyagok ugyanis nagyon jól együtt tudnak működni. 

A rendszerbe való illeszthetőségnek egy fontos kérdése, hogy kell-e új eszköz, kell-e új gépet, technológiát bevezetni a gazdaságba? Milyen invesztícióval jár egy-egy ilyen rendszernek az alkalmazása?

A rendszerbe való illeszthetőség nagyon könnyű. A legegyszerűbb, legpraktikusabb dolog, ha vetés előtt, magágy-előkészítés előtt a felszínre juttatjuk. De bármilyen más talajmunkához is köthető, illetve az öntözés vagy a permetező drónos kijuttatás is potenciális lehetőség. 

A technológia biológiai, kémiai háttere régóta ismert. 2017-ben elkezdődtek a hazai kísérletek is ezekkel az anyagokkal, és azóta több ezer hektáron érvényesül ennek a rendszernek a pozitív hatása. 

Természetesen kiemelt jelentősége van a kijuttatás differenciálhatóságának. Elsősorban a területnek, a talajnak a térképezése lesz fontos, hiszen minden egyes tábla, minden egyes terület, sőt a táblán belüli zónák is különböző adottságúak és különböző igényűek. Térképezésnél nem csak a fizikai és kémiai elemzések, hanem a biológiai elemzések is elkészülnek, és ezeket az eredményeket felhasználva lehet kialakítani a talajélet-térképeinket. 

A talajéletnek közvetve a növényvédelemre is van hatása, ez a talajból fertőző, vagy a talajban telelő kórokozók esetében a legdirektebb. 

Felmerül a kérdés, hogy ezzel a rendszerrel tudok-e megfelelő mennyiségben, gazdaságosan termelni. Ezt a cég számos gazdával való együttműködése már bebizonyította. 

(Fotó: 3345557/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Változó tőszám, precíziós kukoricavetés, fenntartható gazdálkodás – Syngenta Digitális Agronómiai Csapat

2021. február 26. 10:09

A világ vezető agrárvállalataként a Syngenta már évtizedek óta élen jár az innovatív technológiák és professzionális megoldások területén. Kiemelten fontos számunkra, hogy a termelői igényeket legmagasabb szinten szolgálhassuk ki a fokozódó piaci elvárásoknak megfelelve.

Bővül a precíziós gazdálkodási csoport az AXIÁL Kft.-nél

2020. december 18. 06:39

A minél rugalmasabb és gyorsabb munkavégzésért a precíziós gazdálkodási csoport létszáma évről évre növekszik, tevékenységi köre pedig folyamatosan bővül.

Fenntarthatóság az élelmiszerláncban – Ha április, akkor Digitális Agrártájoló!

2023. március 30. 15:24

Az agrárium fenntarthatósági kérdései lesznek a középpontban április 13-án.

Könnyen kezelhető drón, professzionális képességekkel

2023. március 2. 14:24

A precíziós mezőgazdaság legfőbb elveinek megfelelően inputanyagainkat mindig a megfelelő időben és a megfelelő helyre célszerű kijuttatni.