Növénytermesztés

Szaporodni is tudnának a giliszták a Marson?

Agrofórum Online

Vulkáni sziklatörmelék és sertéstrágya keverékéből hozták létre a marsit utánzó talajt, amiben megszületett az első két földigiliszta.

Ne cifrázzuk: a Mars még Ray Bradbury Marsbéli krónikák című könyvében sem valami vonzó vidék, és Ridley Scott sem buzdított ottani nyaralásra a Mentőexpedíció-filmben. A nyolcvan éves mester ugyanakkor betette a bogarat a tudósok fülébe, akik mindenáron kertészkedni akarnak. Marsi talajban, persze.

Most viszont megvan az első jó hír: megszületett az első két földigiliszta a marsi talajt utánzó anyagban – olvasható a Syngetna Blog legújabb bejegyzésében. Szükségtelen ismertetnünk, mennyire hálásak lehetünk a gilisztának, hiszen nélkülük nagyon nem ilyen lenne az élet a bolygónkon. Talán e sorok írója és olvasói sem születtek volna meg.

Beszéljünk tehát a talajról. A holland Wageningen egyetem a NASA által, vulkáni sziklatörmelék és sertéstrágya keverékéből létrehozott talajt használta a kísérlethez. A talajba felnőtt gilisztákat tettek, és egyszer csak megjelentek az újszülöttek is, amitől a tudósok egészen lázba jöttek.

Ha szaporodni tud a giliszta ilyen körülmények között, ahelyett, hogy elpusztulna, az azt jelenti, hogy bizonyos idő múltán a Vörös Bolygó talaját is termővé lehetne tenni. Már csak a kozmikus sugárzással és a vízhiánnyal kellene megküzdeni. Mindenesetre a talajszint alatt sok mindenre nyílik esély.

(blog.syngetna.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.

Lényeges a talaj széntartalmának növelése

2018. november 19. 09:33

A talajokat folyamatosan pusztítja és tönkreteszi a gyors ütemű építkezés, az infrastruktúra-fejlesztés és a bányászat. A talaj szervesszén-tartalma csökken, ami növeli a további globális felmelegedést.

Támrendszeres uborka termesztés I. - Talajszerkezet

2020. május 15. 04:36

Nem csak közhely, amit egyébként a legtöbb zöldségfélével kapcsolatban a szakkönyvek megjegyeznek, az uborka esetében különösen igaz: igényes a talaj minősége iránt, csak jó szerkezetű talajon szabad termeszteni.

Telepítsünk sövényt!

2019. június 7. 05:36

Hogyan kezdjünk neki egy térelválasztó vagy a kíváncsi szemek elől jótékonyan takaró, természetes sövényfal létrehozásához? Milyen növényfajok/fajták közül választhatunk? Hogyan ültessük el a növényeket? Mire kell feltétlen odafigyelnünk a növények gondozásánál?