A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat idén ősszel három helyszínen, Szarvason, Dombóváron és Debrecenben mutatta be legújabb megoldásait, ahol az érdeklődők a 2024-es növényvédelmi technológiák és fajtaválasztás kapcsán kaphattak értékes információkat. A Portfólió Farm rendezvénysorozat idén is bővelkedett újdonságokban, és a talajvédelem fontosságáról is hallhattunk szakértői meglátásokat - egyenesen a talajszelvényből. Ezen kívül betekintést nyerhettünk a dróntechnológia vállalati életben betöltött szerepébe is.
A termékpaletta legújabb fejlesztéseiről és a vállalat célkitűzéseiről Sergii Kharinnal, a Corteva Agriscience magyarországi ügyvezető igazgatójával beszélgettem.
Milyen szemlélet jellemzi a vállalat fenntartható működését?
SK: A Cortevánál a fenntarthatóság nem választható, hanem a stratégiába beépülve, a működésünk középpontjában áll, és meghatározza, hogy kik vagyunk. A Corteva arra törekszik, hogy vezető szerepet töltsön be az innovatív, fenntartható megoldások terén a gazdálkodók számára világszerte, ma és holnap. Az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaihoz igazodva határoztuk meg 2030-as fenntarthatósági stratégiánkat. Terveink szerint 2025-re a Corteva újonnan kifejlesztett megoldásainak 100%-a megfelel majd a fenntarthatósági kritériumainknak.
A Corteva az egyik leginnovatívabb mezőgazdasági vállalat. Milyen újdonságokat emelne ki idén?
SK: A vállalat 2023-ban több mint 1,3 milliárd dollárt költ kutatás-fejlesztésre, és 2025-re az éves nettó árbevétel nyolc százalékára növeli a kutatás-fejlesztési beruházásait. Magyarországon a Corteva saját integrált kutató-fejlesztő állomással rendelkezik Szegeden, ahol összetett növénytermesztési kutatási tevékenység zajlik. Ennek részét képezik bizonyos növénynemesítési alapkutatások is, amelyek esetében a hibridek szülővonalait is nemesítik. Kevesen tudják, de az Európa-szerte legnagyobb területen termesztett 10 Pioneer® kukoricahibridből 7 esetében a szülővonalak közül egyet, esetleg kettőt, de akár magát a hibridet is hazánkban nemesítették.
Magyarországon több mint 100 helyszínen végzünk kísérleteket, hogy a hibridek teljesítményét a gazdálkodók földjeire jellemző talaj- és időjárási körülmények között teszteljük. A Pioneer® nemesítésnek köszönhetően egy új generáció kerül a termékpalettánkra. A debreceni Portfólió Farm rendezvényen négy újabb kukoricahibridet és öt újabb napraforgóhibridet mutattunk be. A Corteva portfóliójába tartozó hibridek mindegyikénél célunk olyan fajták nemesítése, amelyek a helyi adottságoknak megfelelően maximalizálják a terméspotenciált. Emellett a termésbiztonság is cél, és a növényvédő szerek kutatása és fejlesztése ennek megfelelően történik. A vállalat hatalmas erőfeszítéseket fektet a hatóanyag-kutatás fejlesztésébe, hogy segítsen a gazdáknak megelőzni a betegségekkel és kártevőkkel szembeni ellenálló képesség csökkenését. A szegedi K+F állomás növényvédelmi kísérleteiben központi helyet foglal el a gyomirtó szerek fejlesztése, de kollégáink új hatásmechanizmusú, széles hatásspektrumú rovar- és gombaölő szerek fejlesztésén is dolgoznak.
Milyen növényvédő szereket tudna említeni az újdonságok köréből?
SK: Legújabb termékünk a Principal® Forte gyomirtó szer a Principal® termékcsaládból, amely terveink szerint a következő évben kerül forgalomba Magyarországon. A mai igényeknek megfelelően megváltoztattuk a termék hatóanyag-összetételét, hogy az egyes egynyári egyszikű, de akár évelő egyszikű gyomnövények ellen is a legmagasabb szintű hatékonyságot biztosítsuk. Annak érdekében, hogy a kukorica tágabb fenológiai stádiumában rugalmasan alkalmazható legyen, a készítmény széfener komponenst is tartalmaz, amely a növény biztonságát támogatja.
A szántóföldi bemutatóinkon a napraforgóban bemutattuk a Viballa™ gyomirtó szert, mely a termésbiztonság támogatása, valamint – a hazánkban egyik legjelentősebb allergizáló hatású gyomnövény – az ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) ellen folytatott küzdelem szempontjából is jelentős szerepet tölt be. A növény közel egymillió parlagfűre érzékeny személy panaszaiért tehető felelőssé.
Az egyes gyomnövényekkel szembeni védekezés sikerességét a gyom haszonnövénnyel való rokonsága akadályozza. Jelen esetben mindkét faj az Őszirózsafélék (Asteraceae) családjába sorolható rendszertanilag. A közös családba tartozó növényfajok hasonló érzékenységet mutatnak az egyes gyomirtószer-hatóanyagokkal szemben. A Viballa™ fokozott szelektivitásának köszönhetően azonban a napraforgó gyomirtásának problémája is megoldható.
Eljött az ősz, túl vagyunk a repce vetésén is. Milyen újdonságot kínálnak e tekintetben?
SK: A Pioneer® nemesítésű őszi káposztarepce hibridek legújabb generációját a NextGen titulus is jelzi. A PT314 és a PT315 Pioneer® repcehibridek olyan mértékű fejlődést mutatnak a termésmennyiség és -minőség, az olajtartalom, a területre adaptálható technológia vonatkozásában, hogy ezek hibridek kiemelt fontossággal bírnak vállalatunk életében ugyanis jelentős mérföldkőnek tekinthetőek. Idén ősszel számos gazdálkodó a már említett hibrideket vetette. Ezek termésbiztonsága érdekében az őszi gyomirtásra még nagyobb hangsúlyt szükséges fektetni, hiszen az egyre melegebb őszi időjárás a melegigényes gyomok számára is kedvező életfeltételeket kínál. A gyomok később fagynak el, ezáltal víz-, terület- és tápanyag-konkurenciát jelenthetnek. Közös érdek, hogy egy jó kondíciójú állomány indulhasson a télbe és ennek megvalósításához többek között a Belkar™ és Runway™ gyomirtó szerek is segítségül hívhatóak.
Hogy látja az őszi kalászosok gyomirtásának lehetőségét?
Az őszi vetésű kalászos gabonák szempontjából a helyzet hasonló. Az őszi gyomirtási problémák szintén hasonlóan jelentkeznek. Egyszikű gyomok közül kiemelendő a kalászosok gyomirtásának gerincét képező nagy széltippan (Apera spica-venti) elleni védekezés. Ebben a tekintetben a Bizon™ gyomirtó szerünket javasoljuk.
A vállalat továbbra is azon dolgozik, hogy megfeleljen a termelők és a társadalom növekvő fenntarthatósági igényeinek, és olyan megoldásokat kínáljon a gazdálkodóknak, amelyek megfelelnek ezeknek az elvárásoknak és fenntarthatósági kritériumoknak, valamint hosszú távú profitabilitást, egészséges és tápláló élelmiszereket biztosítanak, és hozzájárulnak a gazdaság fenntartható fejlődéséhez.
Újdonságok a Corteva kínálatában 2024-re
Közeleg a 2024, és a 2022-es év emléke még élénken él a gazdálkodókban, hiszen a történelmi léptékű aszály kihívás elé állította a gazdatársadalom nagy részét. Jó hír azonban: azok a növények, amelyek ilyen körülmények között életben maradtak, és termésérlelésre is képesek voltak: bizonyítottak.
Sólyom János, a Corteva vetőmag termékmenedzsere szerint visszatekintve a 2022-es évre, különösen a kelet-magyarországi gazdálkodók régióira gondolva, a rendkívüli aszály nemcsak a gazdálkodók területeit, hanem a saját fejlesztői kísérleteket is kedvezőtlenül befolyásolta. Ilyen körülmények között nehézkes volt megítélni egy hibridjelöltről, hogy hazai termesztésre mennyire alkalmas. Azonban az a hibrid, vagy hibridjelölt, amely ilyen körülmények között is megfelelő termést produkált, igazán nagy potenciált hordoz a száraz viszonyok esetében való termesztés tekintetében.
A hazánkban termesztésben lévő szemes hibridek tenyészidő alapján jellemzően 300-500 FAO szám közé sorolhatók. A FAO 300 és 400 közötti éréscsoportból két hibrid emelkedett ki. A P9398, P9944 hibridek a termésstabilitás tekintetében a legígéretesebbek. Előbbire jellemző, kedvező tulajdonság továbbá a szárerősség: megdőlésre nem hajlamos, és jól tűri a magas tőszám okozta stresszt. A P9944 390 FAO számával azon termelők számára jelenthet jó megoldást, akik minél magasabbra tennék az elérhető termésszintet, és minimalizálni kívánják a szárítási költségeket.
A hosszabb tenyészidejű hibridek közül kiemelendő a P0260, valamint a P0450 kukorica hibrid. A P0260 470-es FAO számmal, viszonylag alacsony zöldtömeggel, és kiváló termésstabilitással jellemezhető – melyet jól bizonyítanak a tavalyi eredmények. A P0450 FAO száma magasabb, és ennek zöldtömege még alacsonyabb (egy korai, FAO 300-as kukoricáéhoz hasonlít) mint az előbbiekben említettek.
Kiemelendő továbbá a két éréscsoport határán elhelyezkedő P9960 hibrid, mely a 2020-as NÉBIH regisztrációs kísérletekben kiválóan bizonyította alkalmasságát a hazai viszonyok között.
Napraforgó tekintetében komplexebb kép rajzolódik ki, mint a kukorica esetében, hiszen a különböző hasznosítási irányok, és gyomirtási technológiák egyaránt befolyásolják a döntéshozatalt.
A herbicidtolerancia az Express® toleráns, illetve Clearfield® technológiában alkalmazható hibridek körét jelenti. A nemesítő feladata figyelembe venni az összes lehetséges hasznosítási irányt, tehát rendkívül komplex portfóliót szükséges összeállítani a gazdálkodók számára. Ez linolsavas vagymagas olajsav-tartalmú, nem herbicidtoleráns, vagy éppen ellenkezőleg, herbicidtoleráns hibridek körét is jelenti, lefedendő a gazdálkodói igényeket.
A magas olajtartalom szinte az összes hibrid esetében alapvetés. Emellett a magas olajsavas szegmensben a nemesítés során cél a minél magasabb olajsav-tartalmú hibridek előállítása, hiszen ennek jelentős értékesíthetőségi aspektusa is van termelői oldalon.
A 2024-es év izgalmasnak ígérkezik a Corteva életében, hiszen viszonylag sok új hibridet kínál.
Az Express® toleráns hibridkörrel kezdve megemlíthető a 2023-ban bevezetett , P64LE168 mellé érkező, hosszabb tenyészidejű P64LE185. Ehhez a linolsavas, valamint Express® toleráns, igen magas termésszinttel, és kiugró s olajtartalommal jellemezhető hibridhez kiváló betegségtolerancia is párosul. Pioneer® Protector® Szádor minősítéssel rendelkezik, ami lehetővé teszi vetését a szádorfertőzéssel veszélyeztetett területeken is.
Express® toleráns, magas olajsavtartalmú szegmensben is rendelkezünk tapasztalatokkal: nem véletlenül tekinthetők kiemelkedő hibrideknek a P64HE133 és a P64HE144. Emellett a P64HE244 bővíti a palettát, amely magas olajsavtartalmű hibrid, és szintén elnyerte a Pioneer® Protector® Szádor minősítést. Agronómiai tulajdonságai tekintetében kedvező az alacsony növénymagasság.
Ugyanebben a szegmensben a legnagyobb genetikai potenciállal jelenleg az Express® toleráns P64HE188 jellemezhető.
De mi van a talpunk alatt?
A talajadottságok ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelő döntéseket hozhassunk a termőtalaj-haszonnövény, valamint tápanyag-utánpótlás viszonyrendszer tekintetében. A talajélet, talajvédelem is jelentősen kapcsolható a témakörhöz, melyekről Dr. Sándor Zsoltot, a Debreceni Egyetem adjunktusát kérdeztem, aki elmondta: a gazdálkodók tájékoztatására, talajtani ismereteik bővítésére egy talajszelvényt tártak fel, amelynél szakértői segítséggel hívták fel a gazdálkodók figyelmét a talaj sajátosságainak jelentőségére. A talaj a jó termés alapja, a tudatos, okszerűen kivitelezett talajművelés, talaj- és tápanyag-gazdálkodás mikéntje pedig a sikeres termelés záloga. A talajadottságok ismeretében és a tudatos döntéshozások útján megfelelő termésalapot teremthetünk növényeink számára.
Hogyan látja a talajközpontúbb talajművelési szemlélet terjedésének lehetőségeit?
SZS: Van egy gazdálkodói réteg, amely rendkívül érdeklődő. Az igazság az, hogy az a réteg, amely érdeklődik, már többnyire gyakorolja is a talajközpontú talajművelést. A többi gazdálkodót pedig – úgy vélem – az a feladatunk, hogy meggyőzzük. Igen apró lépésekkel haladunk, és talán ez a feladatom nekem is, hogy felhívjam a figyelmet a talaj biológiai aktivitására, és annak fenntartási lehetőségeire. A talaj egy élő környezet, egy életközösség, feltételesen megújuló természeti erőforrás, amelyet minden esetben meg kell őriznünk a jövő számára. Az átállás úgy gondolom, hogy sok időt fog igénybe venni, és úgy gondolom, hogy nem első sorban a talajélet, hanem a vízmegőrzés az, amely miatt várható lesz a talajforgatás mérséklése a gyakorlatban.
A magyarországi talajok állapotát, és a regeneráció lehetőségeit hogyan ítéli meg?
Ha a talajélet szemszögéből próbáljuk megközelíteni a problémát, akkor nem túl sikeres a törekvés. Szerencsére azonban a mezőgazdaság eszmél, és a termőtalajok megóvásának irányába tart. A jelenlegi talajállapotot tekintve véleményem szerint akár fél évszázadot is igénybe vehet az, hogy megfelelő módon helyre állítsuk termőtalajainkat. De, minél több különálló táblán sikerül, annál nagyobb sikert érünk el idővel nagyobb kiterjedésű területeken is.
A ,,lent” után a ,,fent” is egyre szervesebben kapcsolódik a Corteva életéhez
Napjaink jelentős kérdése a drónos permetezés lehetősége, illetve a technológiával kapcsolatos ismeretek terjesztése, a jogi és képzési környezet, a kijuttatható növényvédő szerek körének meghatározása, fejlesztése. Hogy milyen pontokon fonódik össze az ABZ Drone vállalat tevékenysége a Corteváéval, arról Filler Zsófia növényorvos, az ABZ Drone Kft. értékesítési igazgatója beszélt.
FZS: A Corteva Agriscience rendkívül innovatív cég, és elsőként tárta ki kapuit a dróntechnológiában rejlő megoldások előtt is. Ennek köszönhetően a vállalat munkatársai az ABZ Drone Kft. drónpilóta képzésein is részt vettek, ezen kívül eszközeink is jelen vannak a vállalati térben.
Fontos kérdés a drónos permetezés kapcsán az ilyen technológiával felhasználható szerek köre. Ennek kapcsán is együttműködünk a Cortevával, hiszen számos GEP kísérletet végeztünk közösen.
A felhasznált készítmények engedélyokiratát a közeljövőben bővítik majd drónnal kijuttatható kategóriával. A kísérletek – laboratóriumi eredményekkel alátámasztva – eddig hatékonynak bizonyultak, így várható, hogy a felhasznált készítmények köre a jövőben kijuttatható lesz drónnal is, és bővítik a vállalati portfóliót.
A másik fontos cél tájékoztatni a gazdálkodókat a technológia fontosságáról, hiszen az egyre nagyobb jelentőséggel bír mind a monitoring, mind a permetezés tekintetében. A költségmegtérülés tekintetében akár egy differenciált anyag-kijuttatási térkép készítésére, akár a permeteződrónok előnyeire gondolva (taposási kár elkerülése, alacsonyabb üzemanyagköltség, foltkezelések lehetősége), ha-ként akár 15 000 Ft-os különbség is előállhat a szántóföldi eszközök felhasználásával szemben.
A drónpilótaképzés kapcsán mekkora az érdeklődés?
A drónpilótaképzés kapcsán mekkora az érdeklődés?
FZS: A jogszabályban előírt mindkét képzést indítjuk. Az egyik a pilóta nélküli légi jármű irányítói igazolvány megszerzésére felkészítő tanfolyam, a másik a növényvédelmi drónpilóta képzés, melyek immár négy helyszínen indulnak hazánkban. Az általunk forgalmazott eszközök rendelkeznek az előírt típusminősítéssel, valamint a jogszabályban előírt speciális engedély beszerzésében is számos ügyfelünknek segítettünk már. Az előzőekben soroltakra hivatkozva úgy gondolom, hogy nem kérdés: előbb vagy utóbb minden gazdaságban egy vagy két drón létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen lesz.
Express® az FMC bejegyzett védjegye.
Az egyedi Clearfield® logó és Clearfield® márkanév a BASF bejegyzett védjegyei.
©BASF 2016. Minden jog fenntartva.