Növényvédelmi előrejelzés

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai október második hetében

Agrofórum Online

Az alábbi táblázatokban, valamint grafikonokon a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő országos előrejelző csapdahálózatok adatait láthatják, melyek segítségével az ország több pontján is nyomon követhetők a legjelentősebb gyümölcskártevők.

Az előrejelzési eszközök leolvasását hetente végzik, a fogási számok jól mutatják a kártevő molyok és legyek megjelenését, valamint felszaporodásukat.

A mérési adatok és a megfigyelések alapján növényvédelmi felhívások is napvilágot látnak, melyben az aktuális növényvédelmi teendőkről és a védekezések lehetőségeiről kaphatnak tájékoztatást.

Ezekben csak III. kategóriás, mindenki által megvásárolható növényvédő szereket ajánl Zsigó György növényorvos.

A legpontosabban a saját kertjükben kifüggesztett feromon és színcsapdák használatával dönthetnek a növényvédelmi teendőkről.

A rajzási tendenciák nyomon követhetősége érdekében a 2023-as év első félévének adatait tartalmazó táblázatokat is közzé tesszük, melyeket itt találhatnak.

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai (2023 második félév)

Jelölések:  ki – kihelyezve, + kapszulák cseréje,   N – nem lehetett leolvasni (a következő adat halmozott érték), M – megsemmisült

(A csapdákat Reider Imréné, Csillag Anita, Pipei György, Mészáros László, Csordás Csaba, Bodó János és Gálóczhi-Tömösváry Róbert kezelik. Az adatok összesítését Hári Katalin, a MATE Növényvédelmi Intézetének tanára végzi. Az előrejelző hálózatban REGRON és Csalomon típusú csapdákat használnak, a táblázatokat pedig Zsigó György növényorvos engedélyével tettük közzé.)

Gyümölcsmolyok napi csapdázási adatai webkamerás csapdával

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Árvakelések, tarlók kezelésének növényvédelmi összefüggései

2023. augusztus 22. 05:40

Árvakelések a tarlókon mindig is voltak és lesznek is, akármilyen precíz betakarítógépekkel is végezzük el a termény betakarítását. De miért is problémás az árvakelések jelenléte? Miért baj az, ha nyáron „zöld a határ”?

Napraforgó-peronoszpóra. Miért most?

2022. augusztus 27. 05:32

A fenti cím első részét olvasva sokaknak juthat az eszébe a kérdés, miért éppen most, a vegetációs időszak végén beszéljünk egy gombabetegségről? Praktikus okok állnak a háttérben.

Az étkezési paprika növényvédelme - kártevők a paprikatermesztésben (2/2.)

2019. március 29. 05:37

Az elmúlt években számos növényvédelmi problémával küzdöttek a termesztők, amelyet csak fokozott, hogy egyre kevesebb hatóanyag áll rendelkezésre a védekezés során.

A gyomrezisztencia helyzete a világban

2018. szeptember 27. 11:10

A szerzők a párizsi gyomrezisztencia konferencián jártak, az ott látottakról, hallottakról számolnak be. Az előadások a rezisztens gyomfajokról, az általuk okozott károkról, a megelőzés lehetőségeiről szóltak és bemutatták a legújabb diagnosztikai módszereket.