Növényvédelem

A kalászfuzáriózis megelőzéséről

Corteva Agriscience – Sajtóközlemény

Európában a kalászos kultúrákat egyre nagyobb mértékben szennyezik egyes gombafajok által termelt káros mikotoxinok, amelyek betegséget okozhatnak az állatokban és emberekben egyaránt. A különböző gombás fertőzések nem csak a terméshozamot csökkenthetik, de jelentős élelmiszerbiztonságot veszélyeztető hatásuk is van. A mikotoxinok közül az Európai Unió területén a legelterjedtebbek a fuzárium toxinok, melyeket a Fusarium fajok termelnek. A fertőzött növényből a toxinokat eltávolítani nem lehet, ezért a hangsúly a megelőző védelmen van.

A mikotoxinoknak komoly a humán- és állategészségügyi kockázata, többek között rákkeltő és hormonrendszert zavaró hatásúak. Ezért az Európai Bizottság a gabonafélékben és gabonaalapú termékekben előforduló fuzárium toxinok felső határértékeit bizottsági rendeletben állapította meg és szabályozza az ellenőrzésére szolgáló mintavételi és vizsgálati módszerekre vonatkozó rendelkezéseket is.

Magyarországon a kalászfuzáriózist elsősorban a Fusarium graminearum, illetve a Fusarium culmorum okozza. A különböző fajok környezeti igénye eltérő. Egyes kórokozók fertőzési optimuma 20-25 °C, míg mások az alacsonyabb, 15-20 °C-ot kedvelik. Ez jelentősen megnehezíti a hatékony védelmet, hiszen az évjárathatás eredményeként változhat az adott területen megjelenő meghatározó faj.

A toxinokat maradéktalanul eltávolítani nem lehet a fertőzött gabonákból. Ezért a gabonatermesztőknek és az élelmiszerellátási lánc minden szereplőjének kiemelt figyelmet kell fordítani az integrált védelem és megelőzés fontosságára, melyhez számos növényvédelmi, agrotechnikai vagy tárolástechnikai megoldás nyújt hatékony segítséget. A NÉBIH Gabonaalapú élelmiszerek fuzáriumtoxin szennyezettségének csökkentési lehetőségei című tanulmányában felhívja az élelmiszerellátás alapját biztosító termelők figyelmét a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlatra (GAP, Good Agricultural Practice), a fuzárium toxinokkal történő szennyezés megelőzése érdekében.

A célzott kezelést mindenképpen kikalászolást követően kell időzíteni. Kalászfuzáriózis megelőzésére legjobb a virágzás kezdetén elvégezni a gombaölő szeres kezelést, mivel a növények a virágzás alatt a legfogékonyabbak a betegségre. A kezelések során biztosítani kell a kalászok egyenletes permetlé fedését.

A kalász védelmét célzó permetezés hazánkban az őszi búza növényvédelmi technológiájának állandó, nem mellőzhető eleme. Ilyenkor olyan szert érdemes használni, amely véd a kalászfuzáriózis mellett a virágzás időszakában támadó egyéb fertőző betegségek ellen is és képes a lombozat felsőbb részeit is védeni a lehetséges gombabetegségektől, mint például a vörös rozsda, a szeptóriás levélfoltosság, vagy a lisztharmat. A széles gombaölő szer kínálatból kiemelhetjük a proquinazidot, mely egy quinazolin típusú gombaölő hatóanyag. A proquinazid gázosodó képességével el tud jutni a rejtett növényi részekre is, ahol kifejti hatását. Hatékonyan gátolja a spórák csírázását és a fertőzés létrejöttét, valamint a növény betegségellenálló képességét növeli. A triazolok közé tartozó protiokonazol felszívódó hatású hatóanyag, a növényen belül csúcsirányba képes mozogni, az ergoszterolnak, a gombák sejtmembrán alkotóelemének szintézisét blokkolja, ezáltal a gombafonalak növekedését és a spórák csírázását gátolja.

A Corteva Agriscience nemzetközi, mezőgazdasági vállalat új generációs gabona gombaölő szereinek tagja a Verben™, mely proquinazidot és protiokonazolt tartalmaz. Összetétele és továbbfejlesztett formulációja megbízható segítséget nyújt a veszélyes kórokozók elleni hatékony védelemhez.

A fuzáriummal szembeni védekezés nagy kihívást jelent a magyar gazdák számára. A Corteva elkötelezett, hogy olyan megoldásokat adjon a gazdálkodók kezébe, melyekkel hatékonyan felvehetik a harcot a kalászosok gombafertőzései ellen, hogy a megtermelt gabona egészségének megőrzésével hozzájáruljanak az élelmiszerbiztonság védelméhez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Új megoldás a gazdaságunkban: a búza őszi gyomirtása

2021. május 14. 10:47

Szabó Zoltánék 570 hektáros családi gazdaságában a véletlen hozta úgy, hogy össze tudják hasonlítani az őszi és a tavaszi gyomirtást, hiszen az időjárás miatt az egyik táblájukon még el tudták végezni a kezelést, a másikon viszont már nem - így az kontrollterületté válhatott.

Gyomirtás Videó

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: fertőző gombabetegségek jelenléte a gabonán

2023. április 11. 09:38

Az elmúlt hetek szélsőségesen változékony időjárása igencsak próbára tette az élőlények tűrőképességét.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

A kukoricabarkó

2019. május 26. 14:23

A kukoricabarkó az ízeltlábúak (Arthropoda) törzsébe, a rovarok (Insecta) osztályába, a bogarak (Coleoptera) rendjébe, az ormányosbogár-félék (Curculionidae) családjába, Entiminae alcsalád Tanymecus nemébe tartozik. A nevezett genus két károsító fajjal képviselteti magát a Kárpát-medencei agrárfaunában.