A londoni Royal Holloway Egyetem tudósai által folytatott nagyszabású, ötéves, egész Európára kiterjedő kutatási program megerősítette, hogy a mezőgazdaságban általánosan használt növényvédő szerek még mindig jelentősen károsítják a poszméheket, mivel a kolóniák gyengébben növekednek és kevesebb utódot hoznak létre.
A jelentés a PoshBee elnevezésű európai projektből származik, amelyet Mark Brown professzor, a Royal Holloway Biológiai Tudományok Tanszékének munkatársa vezetett. A jelentés egy olyan kulcsfontosságú időszakban készült, amely során az Európai Parlament nemrégiben a növényvédő szerek használatának csökkentése ellen szavazott, a Zöld Megállapodás éghajlatvédelmi törvény részeként, amelynek célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának 55%-os csökkentése az EU-ban 2030-ig.
A tanulmányt nyolc európai ország 106 pontján hajtották végre, a terepmunkát az Egyesült Királyságban Dr. Deepa Senapathi és Simon Potts professzor vezette a Readingi Egyetemről. A tanulmány kimutatta, hogy a megszigorított növényvédőszer-szabályozás ellenére még sok tennivaló van a vadon élő poszméhek egészségének megőrzése érdekében.
Csökken a kolóniák teljesítménye
A Nature című folyóiratban közzétett eredményekből kiderül, hogy a világ legszigorúbb kockázatelemzési eljárása ellenére a jóváhagyott növényvédő szerek használata az európai mezőgazdasági területeken – beleértve az Egyesült Királyságot is – még mindig negatívan hat a nem célzott szervezetekre, így a méhekre is. Ez jelentősen csökkenti a poszméhek kolóniáinak teljesítményét: a vadon élő és a gazdaságban kulcsfontosságú beporzó méhekét.
A jelentés hangsúlyozza, hogy fenntarthatósági célokat kell kitűzni a növényvédőszer-használat és -kockázat csökkentése érdekében. Ezek a biológiai sokféleségről szóló egyezmény COP 15 találkozóján kiemelt kritikus kihívások, és az európai „Farm to Fork” (Termőföldtől az asztalig) stratégia alapvető részét képezik, amely előreláthatólag a méhek és potenciálisan a beporzási tevékenységük szempontjából is előnyös lesz.
A Royal Holloway professzora, Mark Brown a következőket mondta:
„A COP28 hamarosan kezdődik, és a kutatásunk rávilágít arra, hogy még sok a tennivaló a jóváhagyott növényvédő szerek beporzókra gyakorolt hatásainak enyhítése terén, nem csak az Egyesült Királyságban, hanem egész Európában.
E munka nagyságrendje jelentős előrelépést jelent az mezőgazdasági vegyszerek beporzók egészségére gyakorolt hatásával kapcsolatos ismereteinkben, de most kell cselekednünk. Ha a mezőgazdasági területeken világszerte erőteljesen és kormányzati támogatással az integrált növényvédelem irányába mozdulnánk el, ami a növényvédőszer-használat csökkentését eredményezné, az drámaian javítaná a vadon élő beporzók egészségét és a szélesebb értelemben vett biológiai sokféleséget.
A poszméhek és más állatok nem ismerik a nemzetközi határokat, ezért védelmük érdekében hasonló nemzetközi megközelítést kell alkalmaznunk, hogy biztosítsuk beporzó kolóniáik túlélését, a természet virágzását, és ezzel együtt a táplálékláncot is, amelyre mindannyian támaszkodunk.”
(Fotó: MolnarSzabolcsErdely/Pixabay)