Növényvédelem

A sikeres repcetermesztés titka

Agrofórum Online

Önnek is gondot okoz őszi káposztarepcéjében a tavasszal megjelenő repcefénybogár?

Önnek is gondot okoz őszi káposztarepcéjében a tavasszal megjelenő repcefénybogár?

A kártevő a zöldbimbóba történő berágással direkt negatív hatást gyakorol a növényenkénti becőszám alakulására, amivel súlyosan csökkentheti a termést. Akkor hagyja el a telelőhelyét, amikor a levegő átlaghőmérséklete eléri a 9oC-ot, ami a tavaszi felmelegedéssel Magyarországon is hamarosan bekövetkezik. Ezt követően megkezdődik a hirtelen, intenzív és folyamatos betelepülése a repce területekre. Érdemes figyelni a védekezési határértéket, ami 3-5 rovar/növény, melyhez segítséget nyújthat a DuPont kártevő monitoring szolgáltatása.
A repcefénybogár megjelenése és a kihelyezett csapdák fogási eredményei valamint az elmúlt évben végzett rezisztencia vizsgálatok eredményei nyomon követhetők a DuPont Evalio® AgroSystems rendszerében.

Az indoxakarb hatóanyagú DuPont Avaunt® rovarölő szer megbízható megoldást nyújt a repcefénybogarak támadása ellen. Új hatásmódja révén a piretroid rezisztens fénybogár populáció is szabályozható a hasznos rovarok megkímélésével. Az Avaunt® segít erősebb növényállományt kialakítani, ezzel megóvni a termést.

Javasolt növényvédelmi technológia:
Repcében, olajretekben, mustárban a védekezést repcefénybogár ellen a kártevő táblára történő betelepedési időszakában, az imágó létszám figyelemmel kísérése mellett javasolt elvégezni. Az Avaunt®-ot még azelőtt kell kijuttatni, mielőtt a bogarak elérik a gazdasági kártételi határértéket illetve még nem kezdenek el aktívan táplálkozni.
Kijuttatása kizárólag zöldbimbós állapotban javasolt. Virágzó repceállományban a készítmény kijuttatása tilos!
Dózisa: 170-250 ml/ha.
A repcefénybogarak táplálkozása az Avaunt®-tal történő permetezés hatására azonnal leáll. 1-4 napon belül azután elpusztulnak, hogy érintkeztek a rovarölő szerrel vagy a táplálékkal felvették az indoxakarb hatóanyagot. Ezidő alatt ugyan még láthatóak, mozognak, de már nem táplálkoznak a növényen. A DuPont Avaunt® rovarölő szer igen hosszú, akár 8-10 napos tartamhatással is rendelkezik, így a zöldbimbós állapotban történő kijuttatás után azokra a bogarakra is hat, amelyek a kijuttatáskor nincsenek jelen a kezelt területen, de később berepülnek.

Mindezt 2016-tól immár versenyképes áron, megújult, 5 literes kiszerelésben kínálja a DuPont Növényvédelmi Üzletága. Árakról és termék-elérhetőségről kérjük érdeklődjön kereskedő partnereinél.

——————————————————-
Avaunt® rovarölő szer a repcében
– egyedülálló hatásmódú
– gyors táplálkozás leállást okoz
– hosszú tartamhatású (10-12 nap)
– rezisztenciatörő
– helyileg felszívódó – pajzsként véd
– UV-, csapadék- és hőmérséklet álló
– termésre pozitív hatású
– kedvező ár-érték arányú
——————————————————-

Kora tavasszal a repce gombaölő szeres kezelése is aktuálissá válik. A repce szükségletének függvényében a kezelés optimális ideje a gazdálkodó céljaitól is függ. Ha a gombaölő hatáson túl élettani hatás elérése is cél (pl. növekedés szabályozás), akkor az első szárnövekedési időszakban javasolt a beavatkozás az erőteljes és egészséges repceállomány kifejlődéséhez. Ha a szklerotínia elleni védekezés a fő cél, akkor a zöldbimbós állapotban szükségszerű a védekezés.

Ehhez ajánljuk figyelmébe a DuPont Acanto® Plus gombaölő szert, melyet valamely fenti időszakában alkalmazva kihasználhatja a gombaölő szer és/vagy szárnövekedés szabályozó nyújtotta lehetőségeket.
Amennyiben a repce gombaölős védekezést az Avaunt®  kijuttatási időpontjához igazítaná, akkor a rovarölő szerrel egy menetben megvalósíthatja a fungicides védekezést is.
A döntés az Ön kezében van, az Acanto® Plus használata repcében egy szezonban egyszer megengedett.
Az Avaunt® és az Acanto® Plus bevezetésük óta több engedélyezett kultúrában is megbízhatóan teljesítik a velük szemben támasztott elvárásokat. A repcében folytatott hatékonysági eredmények is azt igazolják, hogy számítani lehet a DuPont technológiára a repcetermés védelmében.

A DuPont növényvédő szerek felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termékek csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait!

(DuPont)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica csövét károsító betegségek (2/1.)

2019. június 8. 04:36

A kukorica a legnagyobb területen termesztett, egyben legfontosabb takarmánynövényünk, bár az elmúlt években változást mutat a felhasználás szerkezete. Az élelmiszeripari hasznosítása fokozatosan nő, jelenleg mintegy 2,7 millió tonna, ezzel ellentétben takarmányként egyre kevesebbet (2,3 millió tonna) használunk fel. A hazai piacra szánt kukoricánál a deoxinivalenol (DON), és az aflatoxin mennyiségét kell tanúsítvánnyal igazolni, míg az exportra szánt tételeknél akár 4-5 féle toxinra is kérhetnek vizsgálatot.

Hatékony növényvédelmi kezelés repce-fénybogarak ellen

2020. május 7. 10:11

Amikor a sárgatálas előrejelzés indokolttá teszi és virágzatonként 1-3 repce-fénybogarat észlelünk, a jól időzített, zöldbimbós állapotban történő permetezés kiemelten fontos.

Inváziós kártevők: az ázsiai lombfacincér

2019. január 26. 08:36

Az Inváziós kártevők sorozatban e hónapban az ázsiai lombfacincér és a citruscincér földrajzi elterjedésével, életmódjával és tápnövénykörével ismerkedhetnek meg. E rovarok egyelőre még nem jelentek meg hazánkban, de érkezésükre számítanunk kell.

Vihar utáni károk enyhítése a veteményben

2021. július 14. 05:48

Minden kerttulajdonosnak nagy nehézség, amikor egy viharos idő után kármentenie kell a kiskertben. Hogy mit lehet tenni és mivel segíthetjük növényeink regenerálódását, erről kérdeztük Varga Szabolcs agrármérnököt, növényvédelmi szakmérnököt, akinek bevett gyakorlata van már saját gazdaságában, szabadföldön a problémák megoldására.