Növényvédelem

Az USA-ban súlyos károkat okozott a fehérpenész a zöldbabban

Agrofórum Online

Tavaly Amerikában a csapadékos, hűvös időjárás következtében kedvező körülmények alakultak ki a fehérpenész terjedéséhez.

Tavaly Amerikában a csapadékos, hűvös időjárás következtében kedvező körülmények alakultak ki a fehérpenész terjedéséhez. Hatalmas károkat szenvedtek – mind a termés mennyiségében, mind minőségében – a zöldségtermesztők közül a zöldbabbal foglalkozók Pennsylvaniában és a környező államokban.

A fehérpenész mind a szántóföldi, mind a kertészeti kultúrákban igen gyakran előforduló betegség. A gomba fennmaradásához, terjedéséhez az is hozzájárul, hogy a termesztett növények mellett számos gyomfaj a gazdanövénykörébe tartozik. A Sclerotinia sclerotiorum több mint 400 növényfajt képes megfertőzni. Az áttelelő szkleróciumok fertőzőképességüket akár évekig is megőrizhetik. Ha a talaj felső rétegében kialakulnak a kedvező környezeti körülmények, spórákat kezdenek termelni, melyek a levegőből a gazdanövényre jutnak. A kezdeti tünetek a zöldbab szárán és a hüvelyein figyelhetők meg.

Először vízzel átitatott foltok jelennek meg, majd kialakul a gomba sűrű, fehér micélium bevonata. Itt újra létrejöhetnek a szkleróciumok, melyek a talajba kerülve biztosítják a kórokozó fennmaradását.
A Sclerotinia sclerotiorum elleni költséghatékony védekezés a tábla helyes megválasztásával kezdődik. Az olyan termőterületeken, ahol nagyobb a betegség előfordulásának a valószínűsége hosszabb vetésforgókat kell kialakítani, olyanokat, melyekben nagyobb arányban fordulnak elő a kalászosok és a kukorica. E növények alkalmazásával megszakítható a Sclerotinia életciklusa, a talajban csökken a szkleróciumok száma.

A talajművelés és a Sclerotinia fennmaradása közti kapcsolat vizsgálati eredményeiről számos tanulmányból lehet tájékozódni, azonban általános érvényű tanácsokat nehéz ezek alapján megfogalmazni. A pennsylvania-i vizsgálatok azt a feltételezést támasztják alá, hogy a talaj felszínén vagy ahhoz közel található szkleróciumok lebomlása rövidebb idő alatt zajlik le, forgatásos talajműveléssel ugyanakkor mélyen eltemetődnek e gombaképletek, ami a spóratermelésüket teszi lehetetlenné, azonban a következő évi szántással a felszínre kerülhetnek és elindíthatják a fertőzést. A csökkentett talajművelés (reduced tillage) következtében a felszínen lévő tarlómaradvány fizikai akadályt jelenthet a szklerócium számára a talajba jutáshoz (viszont a talaj nedvességtartalma növekszik a mulcsréteg jelenléte miatt).

A fehérpenész elleni biológiai védekezésre a Coniothyrium minitans nevű mikoparazita alkalmazható. A kórokozótól teljes mértékben nem képes megtisztítani a területet, azonban a fertőzési nyomást számottevően csökkenti a szkleróciumok pusztításával.

Az első fungicides kezelésre a zöldbab 10-20 %-os virágzásában, a másodikra az ezt követő 7-10 nap múlva kell hogy sor kerüljön olvasható a http://extension.psu.edu címen a világhálón.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Gyümölcsfák: mi a teendő szüret után?

2022. október 25. 04:36

A legtöbb tévhit abból keletkezik a kiskerttulajdonosok fejében, hogy leterem a sok gyümölcs, és ott már lehúzzuk a rolót, nincs több teendőnk a gyümölcsfákkal. De persze a valóság ennél sokkal izgalmasabb és teendőkben dúsabb.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: károsít az almamoly és a lisztharmat

2022. június 29. 10:12

A rovarkártevőknek kedvez ez az időjárás, egyedül az általános levéltetű fertőzöttség csökkent minimálisra.

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

2020. május 14. 12:16

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.

Sztigminás betegség támadta meg a kajszifát?

2022. június 27. 04:38

A barackfánkkal kapcsolatban kérném a segítséget, a mellékelt képeken látható a kajszibarack állapota. Szeretném kérdezni, hogy fogyaszthatók-e a termések, illetve, hogy milyen megelőzést lehetne tenni jövőre? Sztigminás betegségnek tűnik elsőre, de szeretném a véleményüket kérni!