Tavaly Amerikában a csapadékos, hűvös időjárás következtében kedvező körülmények alakultak ki a fehérpenész terjedéséhez.
Tavaly Amerikában a csapadékos, hűvös időjárás következtében kedvező körülmények alakultak ki a fehérpenész terjedéséhez. Hatalmas károkat szenvedtek – mind a termés mennyiségében, mind minőségében – a zöldségtermesztők közül a zöldbabbal foglalkozók Pennsylvaniában és a környező államokban.
A fehérpenész mind a szántóföldi, mind a kertészeti kultúrákban igen gyakran előforduló betegség. A gomba fennmaradásához, terjedéséhez az is hozzájárul, hogy a termesztett növények mellett számos gyomfaj a gazdanövénykörébe tartozik. A Sclerotinia sclerotiorum több mint 400 növényfajt képes megfertőzni. Az áttelelő szkleróciumok fertőzőképességüket akár évekig is megőrizhetik. Ha a talaj felső rétegében kialakulnak a kedvező környezeti körülmények, spórákat kezdenek termelni, melyek a levegőből a gazdanövényre jutnak. A kezdeti tünetek a zöldbab szárán és a hüvelyein figyelhetők meg.
Először vízzel átitatott foltok jelennek meg, majd kialakul a gomba sűrű, fehér micélium bevonata. Itt újra létrejöhetnek a szkleróciumok, melyek a talajba kerülve biztosítják a kórokozó fennmaradását.
A Sclerotinia sclerotiorum elleni költséghatékony védekezés a tábla helyes megválasztásával kezdődik. Az olyan termőterületeken, ahol nagyobb a betegség előfordulásának a valószínűsége hosszabb vetésforgókat kell kialakítani, olyanokat, melyekben nagyobb arányban fordulnak elő a kalászosok és a kukorica. E növények alkalmazásával megszakítható a Sclerotinia életciklusa, a talajban csökken a szkleróciumok száma.
A talajművelés és a Sclerotinia fennmaradása közti kapcsolat vizsgálati eredményeiről számos tanulmányból lehet tájékozódni, azonban általános érvényű tanácsokat nehéz ezek alapján megfogalmazni. A pennsylvania-i vizsgálatok azt a feltételezést támasztják alá, hogy a talaj felszínén vagy ahhoz közel található szkleróciumok lebomlása rövidebb idő alatt zajlik le, forgatásos talajműveléssel ugyanakkor mélyen eltemetődnek e gombaképletek, ami a spóratermelésüket teszi lehetetlenné, azonban a következő évi szántással a felszínre kerülhetnek és elindíthatják a fertőzést. A csökkentett talajművelés (reduced tillage) következtében a felszínen lévő tarlómaradvány fizikai akadályt jelenthet a szklerócium számára a talajba jutáshoz (viszont a talaj nedvességtartalma növekszik a mulcsréteg jelenléte miatt).
A fehérpenész elleni biológiai védekezésre a Coniothyrium minitans nevű mikoparazita alkalmazható. A kórokozótól teljes mértékben nem képes megtisztítani a területet, azonban a fertőzési nyomást számottevően csökkenti a szkleróciumok pusztításával.
Az első fungicides kezelésre a zöldbab 10-20 %-os virágzásában, a másodikra az ezt követő 7-10 nap múlva kell hogy sor kerüljön olvasható a http://extension.psu.edu címen a világhálón.
Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter