Növényvédelem

Biogazdálkodók számára fejlesztettek ki „illatos” növényvédelmi megoldást

MTI

Biogazdálkodók számára fejlesztett uniós támogatással kártevő rovarokkal szemben alkalmazható növényvédelmi megoldást a szegedi Chili Produkt Kft. - tájékoztatta a vállalkozás az MTI-t.

Minderről a vállalkozás tájékoztatta az MTI-t. Hangsúlyozták, hogy a fenntartható módon előállított, valamint biotermékekre egyre nagyobb az igény. A biogazdálkodók kis dózisban használnak vegyi anyagokat tartalmazó permetszereket, növényi lemosókat – például réz-szulfát hatóanyagú szereket –, de ezek összetevői nem minősülnek sem fenntartható módon előállított anyagoknak, sem „bionak”, a természetes alapú szerek hatékonysága pedig gyakran elmarad a kívánatostól.

A Chili Produkt Kft. ezért olyan megoldást fejlesztett, mellyel az egyes rovarkártevők által okozott kár jelentősen csökkenthető vagy akár teljesen elkerülhető. A vállalkozás az emberre ártalmatlan – sőt az élelmiszerekben fogyasztott – alapanyagokból illóolaj-keveréket készít, amelyek a kritikus időszakban (például az almamoly rajzásakor vagy peterakásakor) elrejtik a célnövényt az elsősorban szagok alapján tájékozódó rovarok elől.

A megfelelő – a többi közt a tapadást biztosító – segédanyagokkal ellátott keverékekből vízzel hígítva a végfelhasználók állíthatják elő a haszonnövényekre kijuttatható bio permetszert.

A 2009-ben alapított Chili Produkt Kft. fűszerpaprika őrlemények, fűszerek és zöldség szárítmányok, fűszerkeverékek, élelmiszeripari alapanyagok gyártásával és nagykereskedelmével foglalkozik. A cég a késztermékek mellett egyedi, komplex keverékeket fejleszt, vevői hazai és külföldi élelmiszergyártók mellett gasztronómiai vállalkozások.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a közvetve és közvetlenül magyar magánszemélyek tulajdonában álló, 44 alkalmazottat foglalkoztató Chili Produkt Kft. értékesítésből származó nettó árbevétele tavaly 2,5 milliárd forint volt, ami 48 százalékkal haladta meg a 2021-est. A vállalkozás 2021-ben 228, tavaly 180 millió forint adózott eredmény ért el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Újdonság a Syngenta kínálatában - nemcsak véd, többletet is ad a kalászosnak

2019. január 24. 09:54

Több éves kutató- és fejlesztőmunka eredményeként a kalászos gabona területén 2019-től elérhető a gazdálkodók számára az Elatus Era. A készítmény a rozsda, a szeptória, a foltbetegségek és a fuzárium ellen is sikerrel vethető be, emellett markáns zöldítő-termésnövelő hatással is rendelkezik.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.

Külföldi nyaralás és növényegészségügy I.

2023. július 22. 13:40

Érdemes tisztában lenni a növényegészségügyi előírásokkal, ha külföldi utazást tervezünk olyan emberként, aki nem tudja még nyaralás alatt sem levenni a szemét a szebbnél szebb növényekről és termésekről. Mit kell tudnunk ezekről az előírásokról és a növényegészségügyről? Miért fontos szigorúan betartanunk mindezeket?

Hogyan védekezhetünk a som levélfoltossága ellen?

2019. október 19. 06:38

G. Jakab kérdése: Som bokrokon már nyáron megjelentek, és az utóbbi hetekben súlyosan elterjedtek a foltos levelek. Mi okozza ezt a betegséget, lehet-e védekezni ellene?