Növényvédelem

Birkás Márta: A szántás nem hatásos a mezei pockok ellen

Agrofórum Online

A felszántott fészket a mezei pocok gyorsan újraépíti, sőt, a „puha szántást” és a mélyen laza állapotot nyújtó lazítást is kifejezetten kedveli a faj.

Az utóbbi időben sok helyen olvashattuk, hogy a szántás hatékony módszer a mezei pocok ellen, ám a kutatások azt igazolják, hogy a forgatásos talajművelés sem segít a helyzeten. Erről Dr. Birkás Márta, a Szent István Egyetem tanszékvezetője tájékoztatta az Agrofórum Online-t.

Dr. Birkás Márta portálunknak elmondta: a fészket a mezei pocok gyorsan újraépíti, sőt, a „puha szántást” és a mélyen laza állapotot nyújtó lazítást is kifejezetten kedveli a faj.

„Ezt a nyári tartamkísérletben tapasztaltak is igazolják. Ugyanakkor az elmunkált szántás vagy lazítás a tömörebb állapot miatt a pocok számára kevésbé volt kedvező” – tájékoztatta portálunkat a professzorasszony.

Hozzátette: a gazdák elmondása szerint nyáron csak a lyukakat elárasztó eső volt hatásos, ám az is csak ideiglenesen. Amint szikkadni kezdett a talaj, máshonnan újra betelepültek. Az igazi megoldást a teljes körű, fasorokra, bolygatatlan területekre is kiterjedő kémiai vagy biológiai védekezés jelentené, hiszen e nélkül a mezei pocok gyorsan visszatér a művelt táblákra. A nagyobb hatás érdekében minden, a pocoknak életteret adó területet fel kellene szántani a zavarás érdekében (fasorokat, gyepeket, árokpartokat, stb.), amely természetesen lehetetlen.

Az ölyvek mellett egyébként a gólyák is ritkították a mezei pocok állományát, azok ugyanakkor szeptember elején elhagyták az országot. „Szerencsére sok az ölyv, de milliárdnyi pocoknál mégis kevés”.

„A károsodott gazdálkodók a pocok populáció összeomlását várják 2013 nyara óta. A 2014. május óta hullott 400-800 mm csapadék nem volt elég ehhez. Egyes helyeken gyérülést tapasztalnak, máshol, mint például Hatvan térségében, szaporodás következett be” – hangsúlyozta a tanszékvezető.

(Gribek Dániel – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Tippek a szakszerű otthoni növényvédelmi permetezésekhez

2022. március 24. 04:36

Sajnos sok esetben nem lehet kivédeni a károsítók elleni védekezést a házikertünkben, hacsak nem szeretnénk, hogy egész évi munkánk kárba menjen. A következő cikk egyfajta mankót kíván adni a kezdő kertészek részére ahhoz, hogy vajon mire kell mindenképpen figyelnünk a kisebb területek permetezésekor.

Kertbarátok figyelem: őszi teendők a kertben

2023. október 20. 12:10

Lassan véget ér a növényvédősök munkája! Sokan a tárolási betegségek elleni zárópermetezésnél és a vesszők, rügyek lombtrágyás tápfeltöltésénél használták utoljára a permetezőgépet. De azért még ne téliesítsék a gépüket, lehet, hogy még fel kell venni… Ajánlás Zsigó György növényorvos tollából.

Növényvédelmi alapfogalmak és kategóriák

2020. február 19. 08:16

A növényvédő szerek olyan készítmények, amelyek egy vagy több hatóanyagot tartalmaznak. Ezek a hatóanyagok lehetnek természetes eredetű, illetve kémiai, biológiai vagy biotechnológiai úton előállított anyagok, valamint élő szervezetek.

Komoly károkat okozhatnak az almásokban az aknázómolyok?

2018. szeptember 13. 04:00

I. Katalin kérdése: A képen látható tüneteket találtam almafám levelein, mi okozza ezt és mit tehetek ellene?