Növényvédelem

Birkás Márta: A szántás nem hatásos a mezei pockok ellen

Agrofórum Online

A felszántott fészket a mezei pocok gyorsan újraépíti, sőt, a „puha szántást” és a mélyen laza állapotot nyújtó lazítást is kifejezetten kedveli a faj.

Az utóbbi időben sok helyen olvashattuk, hogy a szántás hatékony módszer a mezei pocok ellen, ám a kutatások azt igazolják, hogy a forgatásos talajművelés sem segít a helyzeten. Erről Dr. Birkás Márta, a Szent István Egyetem tanszékvezetője tájékoztatta az Agrofórum Online-t.

Dr. Birkás Márta portálunknak elmondta: a fészket a mezei pocok gyorsan újraépíti, sőt, a „puha szántást” és a mélyen laza állapotot nyújtó lazítást is kifejezetten kedveli a faj.

„Ezt a nyári tartamkísérletben tapasztaltak is igazolják. Ugyanakkor az elmunkált szántás vagy lazítás a tömörebb állapot miatt a pocok számára kevésbé volt kedvező” – tájékoztatta portálunkat a professzorasszony.

Hozzátette: a gazdák elmondása szerint nyáron csak a lyukakat elárasztó eső volt hatásos, ám az is csak ideiglenesen. Amint szikkadni kezdett a talaj, máshonnan újra betelepültek. Az igazi megoldást a teljes körű, fasorokra, bolygatatlan területekre is kiterjedő kémiai vagy biológiai védekezés jelentené, hiszen e nélkül a mezei pocok gyorsan visszatér a művelt táblákra. A nagyobb hatás érdekében minden, a pocoknak életteret adó területet fel kellene szántani a zavarás érdekében (fasorokat, gyepeket, árokpartokat, stb.), amely természetesen lehetetlen.

Az ölyvek mellett egyébként a gólyák is ritkították a mezei pocok állományát, azok ugyanakkor szeptember elején elhagyták az országot. „Szerencsére sok az ölyv, de milliárdnyi pocoknál mégis kevés”.

„A károsodott gazdálkodók a pocok populáció összeomlását várják 2013 nyara óta. A 2014. május óta hullott 400-800 mm csapadék nem volt elég ehhez. Egyes helyeken gyérülést tapasztalnak, máshol, mint például Hatvan térségében, szaporodás következett be” – hangsúlyozta a tanszékvezető.

(Gribek Dániel – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Lassan nyugalomba vonulnak a poloskák – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. november 2. 12:40

November első napjaira gyökeresen megváltozott a kárpát-medencei időjárás. Az egymást váltó délnyugat-északkelet irányú időjárási frontok több hullámban nedves levegőt és csapadékot szállítottak. A front mentén bőséges eső hullott, de a dél-alföldi tájegységek ismét kevesebbet kaptak. A hőmérséklet visszaesett ugyan, de még így is meghaladja a sokévi átlagot, éjszakánként pedig elkerülnek bennünket a fagyok.

Káros a fán élő taplógomba?

2022. október 27. 04:37

Káros a fán élő taplógomba? A gomba kivágásával megszabadulhatunk tőle?

A szántóföld, mely beszél Önhöz!

2018. november 5. 11:59

LEMKEN meteorológiai állomás a növényvédelem optimális időzítéséért.

Inváziós kártevők: az amerikai lepkekabóca

2018. november 6. 05:36

Az amerikai lepkekabóca Magyarországon általánosan előforduló rovarfaj. A sorozatunk következő részében e kártevő biológiájával az ellen való védekezési módokkal ismerkedhetnek meg Olvasóink. A kémiai növényvédelemben részesített ültetvényekben más kártevők ellen használt inszekticidek célzott kezelés nélkül megakadályozzák a kártétel kialakulását, viszont a zöldfelületeken az amerikai lepkekabóca évről évre visszatérő gondot jelent.