Növényvédelem

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

Agrofórum Online

A mezei pockoknak évente 5-6, de akár 10 generációja is kifejlődhet. Ráadásul szinte minden növényi részt elfogyasztanak, a gyökerektől a termésekig vagy akár a fiatal fák kérgéig.

Jól belátható a helyzet

Az egyelőre alacsony vegetáció segítségünkre van, hiszen most jól látható, hogy mi a helyzet a pockokkal. Érdemes ellenőrizni a repcét és azokat a pillanatnyilag művelés alatt nem álló földeket, amelyeken az előző kultúra gabonaféle vagy repce volt. Ezeken ugyanis a pockok járatait, amelyek a talajszint alatt 30 centivel húzódnak, nem tette tönkre a forgatásos talajművelés, így a rágcsálók zavartalanul folytathatták áldásosnak semmiképpen sem nevezhető tevékenységüket.

Ugyanígy érdemes végignézni a szántóföldek szélét, árkokat, a réteket és legelőket is. A jellemzően pocokkal fertőzött szegélyeken és árkokban a növényzetet tél előtt rövidre kell vágni, ami minimálisra csökkenti a pockok számára a fedezéket. Ugyanez vonatkozik a legelőkre is.

A T alakú rudak a természetes pocokirtás közvetett eszközei

Ha nincsenek természetes ülőrudak, például fák, célszerű ülőrudakat felállítani a ragadozó madarak számára. A ragadozómadarak nem túl válogatósak az ülőhely kiválasztásakor. Elég egy 2,5-4 méter hosszú, 5-10 centiméter átmérőjű rúd, amelynek a tetején egy 20-40 centiméter széles és 3-5 centiméter átmérőjű keresztrúd van. A stabilitás érdekében a karót körülbelül 40-50 cm mélyre kell a talajba beásni. Minél magasabb a karó, annál messzebbre látnak róla a madarak.

Ha sok a pocok, kártevőirtó termékeket kell használni

Ha a megelőző intézkedések ellenére a pockok még mindig nagy számban fordulnak elő, akkor érdemes a területeken vegyszeres védekezést végezni. Magyarországon vannak a pockok ellen engedélyezett hatóanyagok, ezeket azonban lehetőleg a járatokban elrejtve szabad elhelyezni, mert más nem célállatokra is veszélyt jelenthetnek. Használatuk esetében távolítsuk el a T fákat is annak érdekében, hogy a ragadozó madarak ne kerüljenek veszélybe azzal, hogy mérgezett pockot fognak és ezzel maguk is mérgezés áldozatává válnak.

A Nébih honlapja szerint a Magyarországon mezei pocok elleni védekezésre engedélyezett készítmények: az Arvalin LR (40 g/kg cink-foszfid), az Arvalin 2,5 (25 g/kg cink-foszfid), a Ratron GL (8 g/kg cink-foszfid), a Ratron GW (25 g/kg cink-foszfid), a Ratron ST (8 g/kg cink-foszfid), valamint a Delu és Detia Carb (800 g/kg kalcium-karbid). Ezek lakott járatok nyílásába helyezve alkalmazhatóak, és a rágcsáló okozta kártételt kellő mértékben csökkentik.

A szabadforgalmú Delu és Detia Carb kizárólag riasztó hatással rendelkezik, egész évben használhatóak.

Szükséghelyzeti felhasználásra alkalmazható a Pocok Tox MAX (75 mg/kg klórfacinon) és a Rodent Stop (75 mg/kg klórfacinon). E rágcsálóirtók szántóföldi kultúrákban, kertészeti kultúrákban, gyep területeken és ruderálián alkalmazhatóak. Kisebb járatszám esetén járatkezeléssel, 25 db lakott járat/100 m2 feletti fertőzés esetén felületkezeléssel, növényorvos felügyeletével használhatóak. A hatóanyagok kombinálásával a rezisztencia kialakulása is megelőzhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Hogyan szabaduljunk meg a takácsatka ellen?

2023. augusztus 28. 15:10

A takácsatkák sok kertész számára okoznak bosszúságot. A pöttyös, összecsavarodott levelek, esetenként torz virágok, és a jellegzetes szövedék mind árulkodó jelek: hívatlan vendégek érkeztek a kertbe!

Itt a bizonyíték, hogy a rózsaillóolaj hatékony a kártevők ellen

2024. április 1. 16:10

Japán kutatók a gyakorlatban is bizonyították, hogy a rózsa illóolaja aktiválja a paradicsom védekezőgénjeit, másrészt vonzza a ragadozókat, amelyek a növény kártevőit fogyasztják.

Mitől ráncosodik a Nemtudom szilva? Tudjuk!

2023. szeptember 15. 12:10

A Felső-Tiszavidék kedvelt gyümölcse a lekvár és a Szatmári pálinka kiváló alapanyagául is szolgáló Nemtudom szilva. Ellenálló fajta, mégis ráncosodhat. De miért?

Carnadine – új, folyékony rovarölő permetezőszer repcében és almában (videó)

2023. április 12. 14:24

A szokásosnál 25%-kal több acetamiprid hatóanyag hektáronként.