Bár az érdemi munkát nem a T fa végzi, az eszköz vegyszermentes és egyszerű. Használói, a ragadozó madarak pedig halálbiztosan ritkítják a rágcsálóállományt.
Videónkban Hertelendy Péter növényorvos véleményezi azokat a bizonyos T fákat. Sokan élnek ezzel az egyszerű, az egyes ragadozó madárfajok vadásztevékenységét támogató eszközzel, míg mások marginálisnak tekintik a jelentőségét.
Nincs mellékhatás
Szakértőnk az eszköz hasznossága mellett áll ki. Sokan azt hiszik, hogy a T fákat a biotermesztőknek találták ki, pedig bárki kipróbálhatja, ahogy a mechanikai növényvédő eszközök is sikeresen vethetők be konvencionális termesztés esetén is.
A T fának hátrányai nincsenek, kizárólag előnyei. Ezek a kártékony rágcsálók gyérítésén túl a vegyszermentesség – akár biónak is nevezhetjük az eszközt –; a rendkívül alacsony költség; az egyszerűség; és nem utolsósorban beszélni kell a természetvédelmi szempontról is, hogy a védett madaraknak leszállóhelyet és táplálékot biztosítunk.
Fontos hangsúlyozni azt is, hogy mivel növényvédő szert nem használunk, bár manapság már a rágcsálóirtó szerekre is létezik egérnél is, patkánynál is rezisztencia, ez ebben az esetben nem alakulhat ki. Sőt az egerészölyv vagy a baglyok és a többi ragadozó madár esetében értelmetlen is a felvetés.
Tegyen vele próbát, és írja meg nekünk az eredményt!
A T fa összeállítása gyakorlatilag gyerekjáték: két lécet kell összecsavarozni – és ennyi. A videónkban bemutatott területen egyértelmű jelei mutatkoztak, hogy a madarak az eszközt használják. Jelen esetben bagolyköpetek voltak fa körül.
A T fát ráadásul „költöztetni” is lehet, a már megtisztított területről oda, ahol az egér- vagy pocokjárás nyomait látjuk. A „szárnyas fejvadászok”, ahogy Hertelendy Péter fogalmaz, boldogan költöznek a fával együtt, és ritkítják a rágcsálókat az új területen is a gazdasági kártételi küszöbérték alá.
Amennyiben Ön is használ T fát, kérjük, írja meg a videónk mellett kommentben, mit tapasztalt. Minden eredménynek nagyon örülünk.
Fotó: Pixabay