21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Növényvédelem

Használjunk T fákat a szántóföldi rágcsálóirtáshoz!

Agrofórum Online

Bár az érdemi munkát nem a T fa végzi, az eszköz vegyszermentes és egyszerű. Használói, a ragadozó madarak pedig halálbiztosan ritkítják a rágcsálóállományt.

Videónkban Hertelendy Péter növényorvos véleményezi azokat a bizonyos T fákat. Sokan élnek ezzel az egyszerű, az egyes ragadozó madárfajok vadásztevékenységét támogató eszközzel, míg mások marginálisnak tekintik a jelentőségét.

Nincs mellékhatás

Szakértőnk az eszköz hasznossága mellett áll ki. Sokan azt hiszik, hogy a T fákat a biotermesztőknek találták ki, pedig bárki kipróbálhatja, ahogy a mechanikai növényvédő eszközök is sikeresen vethetők be konvencionális termesztés esetén is.

A T fának hátrányai nincsenek, kizárólag előnyei. Ezek a kártékony rágcsálók gyérítésén túl a vegyszermentesség – akár biónak is nevezhetjük az eszközt –; a rendkívül alacsony költség; az egyszerűség; és nem utolsósorban beszélni kell a természetvédelmi szempontról is, hogy a védett madaraknak leszállóhelyet és táplálékot biztosítunk.

Fontos hangsúlyozni azt is, hogy mivel növényvédő szert nem használunk, bár manapság már a rágcsálóirtó szerekre is létezik egérnél is, patkánynál is rezisztencia, ez ebben az esetben nem alakulhat ki. Sőt az egerészölyv vagy a baglyok és a többi ragadozó madár esetében értelmetlen is a felvetés.

Tegyen vele próbát, és írja meg nekünk az eredményt!

A T fa összeállítása gyakorlatilag gyerekjáték: két lécet kell összecsavarozni – és ennyi. A videónkban bemutatott területen egyértelmű jelei mutatkoztak, hogy a madarak az eszközt használják. Jelen esetben bagolyköpetek voltak fa körül.

A T fát ráadásul „költöztetni” is lehet, a már megtisztított területről oda, ahol az egér- vagy pocokjárás nyomait látjuk. A „szárnyas fejvadászok”, ahogy Hertelendy Péter fogalmaz, boldogan költöznek a fával együtt, és ritkítják a rágcsálókat az új területen is a gazdasági kártételi küszöbérték alá.

Amennyiben Ön is használ T fát, kérjük, írja meg a videónk mellett kommentben, mit tapasztalt. Minden eredménynek nagyon örülünk.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A szója gyomirtása

2018. december 28. 03:36

A hosszú tenyészidő miatt szükség van a preemergens kezelés után állománykezelés alkalmazására is, különösen akkor indokolt, ha a preemergens kezelések „gyengeségeit”, ki kell egészíteni.

UPL alma technológiai ajánlat – 2021

2021. március 30. 17:01

Kihívásokkal teli 2020-as év áll a gyümölcstermesztők mögött és feltehetően a 2021 is tartogat meglepetéseket.

Komoly károkat okozhatnak az almásokban az aknázómolyok?

2018. szeptember 13. 04:00

I. Katalin kérdése: A képen látható tüneteket találtam almafám levelein, mi okozza ezt és mit tehetek ellene?

Integrált növényvédelem a házikertben – a gyakorlat

2019. július 11. 09:20

Milyen eszközökkel és hogyan valósítható meg az integrált növényvédelem a házikertben? Milyen gyakorlati példáival találkozhatunk nap, mint nap?