Növényvédelem

Használjunk T fákat a szántóföldi rágcsálóirtáshoz!

Agrofórum Online

Bár az érdemi munkát nem a T fa végzi, az eszköz vegyszermentes és egyszerű. Használói, a ragadozó madarak pedig halálbiztosan ritkítják a rágcsálóállományt.

Videónkban Hertelendy Péter növényorvos véleményezi azokat a bizonyos T fákat. Sokan élnek ezzel az egyszerű, az egyes ragadozó madárfajok vadásztevékenységét támogató eszközzel, míg mások marginálisnak tekintik a jelentőségét.

Nincs mellékhatás

Szakértőnk az eszköz hasznossága mellett áll ki. Sokan azt hiszik, hogy a T fákat a biotermesztőknek találták ki, pedig bárki kipróbálhatja, ahogy a mechanikai növényvédő eszközök is sikeresen vethetők be konvencionális termesztés esetén is.

A T fának hátrányai nincsenek, kizárólag előnyei. Ezek a kártékony rágcsálók gyérítésén túl a vegyszermentesség – akár biónak is nevezhetjük az eszközt –; a rendkívül alacsony költség; az egyszerűség; és nem utolsósorban beszélni kell a természetvédelmi szempontról is, hogy a védett madaraknak leszállóhelyet és táplálékot biztosítunk.

Fontos hangsúlyozni azt is, hogy mivel növényvédő szert nem használunk, bár manapság már a rágcsálóirtó szerekre is létezik egérnél is, patkánynál is rezisztencia, ez ebben az esetben nem alakulhat ki. Sőt az egerészölyv vagy a baglyok és a többi ragadozó madár esetében értelmetlen is a felvetés.

Tegyen vele próbát, és írja meg nekünk az eredményt!

A T fa összeállítása gyakorlatilag gyerekjáték: két lécet kell összecsavarozni – és ennyi. A videónkban bemutatott területen egyértelmű jelei mutatkoztak, hogy a madarak az eszközt használják. Jelen esetben bagolyköpetek voltak fa körül.

A T fát ráadásul „költöztetni” is lehet, a már megtisztított területről oda, ahol az egér- vagy pocokjárás nyomait látjuk. A „szárnyas fejvadászok”, ahogy Hertelendy Péter fogalmaz, boldogan költöznek a fával együtt, és ritkítják a rágcsálókat az új területen is a gazdasági kártételi küszöbérték alá.

Amennyiben Ön is használ T fát, kérjük, írja meg a videónk mellett kommentben, mit tapasztalt. Minden eredménynek nagyon örülünk.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Veszélyes kártevők: a gabonapoloskák

2019. május 20. 08:03

A gabonapoloskák táplálkozása kiterjed valamennyi kalászosra. Leginkább a búzát károsítják, de megtalálhatók a legelők pázsitfüvein is.

Veszélyes kártevők: Repcebecő-ormányos

2019. június 4. 10:52

A repcén táplálkozó ormányosbogarak közül a legnagyobb kárt a repcebecő-ormányos okozhatja, hiszen a lárva a magkezdeményeket és a magvakat rágja. Ezzel a közvetlen kártételével önmagában is nagy veszteséget okozhat, de közvetett kártétele is jelentős.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Az EU-ban 6 százalékkal csökkent a növényvédő szerek értékesítése

2021. április 27. 07:04

Az Európai Unióban 2019-ben értékesített növényvédő szerek mennyisége elérte az adatsor kezdete óta látható legalacsonyabb szintet.