Növényvédelem

Jelentős áttörést értek el a paradicsom barna termésráncosodás vírus elleni küzdelemben

Agrofórum Online

Az TomaTech jelentős áttörést ért el a paradicsom barna termésráncosodás vírus (ToBRFV) elleni küzdelemben. A vállalat szabadalmi eljárást kezdeményezett a vírus-rezisztenciával kapcsolatos DNS markerek azonosítása kapcsán. A vetőmag-előállító vállalat a kórokozóval kapcsolatos rezisztenciagénekben rejlő lehetőségek kiaknázásával készül meggyorsítani a nem GMO típusú ToBRFV-ellenálló paradicsomfajták kereskedelmét - olvasható a fruitnet.com oldalon.

A 2017 óta zajló kutatás-fejlesztési időszak erőfeszítéseit követően a TomaTech-nek sikerült meghatározni olyan DNS-markereket, amelyek a vírussal szembeni rezisztenciáért felelősek. Az eredmények lehetővé teszik egy új paradicsom-portfólió globális szinten történő bevezetését. A mára Észak-Amerikában, Európában, és a Közel-Keleten is elterjedt ToBRFV vírus 2014 óta okoz nagymértékű károkat, melyben számos paradicsomfajta érintett, kezdve a cherry kategóriával egészen az ökörszív mérettartományig. A vírus könnyen terjed mechanikai úton, ezért különösen az intenzív termelési rendszerekben fontos a higiéniai protokollok betartása, amely kiterjed a védőfelszerelés helyes alkalmazására valamint a fertőzéssel érintett termelőegységek teljes elszigetelésére is.

A vállalat fejlesztése egy, a fertőzött növények kiszűrésére alkalmas, irányított inokuláción, és molekuláris technológián alapuló rendszer kialakításával valósult meg. A kutatás során több tízezer növény vizsgálatát hajtották végre. Egy évvel ezelőtt ,,fordult termőre” az energiabefektetés a specifikus DNS-markerek felfedésével. A technológia amellett, hogy fűtött és fűtetlen üvegházas termesztési körülmények között is alkalmazható, átültethetőnek bizonyul számos paradicsomfajta esetében.

Forrás: http://www.fruitnet.com/eurofruit/article/185176/tomatech-cracks-code-for-tobrfv-resistance

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Az érzékelő pánikjelzéseket kap a megtámadott növénytől

2022. május 19. 06:38

A módszer alapkoncepciója az, hogy a szoftver a mesterséges intelligencia segítségével megtanulja felismerni a sérült növények sajátos jeleit a károsodott szerveken.

Kentaur 5 G – a talajlakó kártevők ellen

2018. március 7. 14:20

Az elmúlt években tapasztalt erős drótféreg ‘invázió’ bizonyította, hogy a vetéssel egy menetben kijuttatott talajfertőtlenítő szer elhagyása kockázatot rejt magában

Zsizsikek jelentősége, inváziós zsizsikfajok hazánkban

2020. augusztus 11. 13:55

A zsizsikekre – mint magban fejlődő, így könnyen széthurcolható csoportra – fokozottan jellemző az inváziós létforma. Magyarországon – és a világ nagy részén szintén – a borsó- és a babzsizsik játssza a vezető szerepet, de rajtuk kívül is akadnak még jelentősnek mondható fajok.

Jól teljesített a BASF mezőgazdasági megoldások szegmense

2021. február 28. 06:38

A BASF árbevétele 2020 negyedik negyedévében 8 százalékkal, 15,9 milliárd euróra nőtt.