34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Növényvédelem

Jelentős áttörést értek el a paradicsom barna termésráncosodás vírus elleni küzdelemben

Agrofórum Online

Az TomaTech jelentős áttörést ért el a paradicsom barna termésráncosodás vírus (ToBRFV) elleni küzdelemben. A vállalat szabadalmi eljárást kezdeményezett a vírus-rezisztenciával kapcsolatos DNS markerek azonosítása kapcsán. A vetőmag-előállító vállalat a kórokozóval kapcsolatos rezisztenciagénekben rejlő lehetőségek kiaknázásával készül meggyorsítani a nem GMO típusú ToBRFV-ellenálló paradicsomfajták kereskedelmét - olvasható a fruitnet.com oldalon.

A 2017 óta zajló kutatás-fejlesztési időszak erőfeszítéseit követően a TomaTech-nek sikerült meghatározni olyan DNS-markereket, amelyek a vírussal szembeni rezisztenciáért felelősek. Az eredmények lehetővé teszik egy új paradicsom-portfólió globális szinten történő bevezetését. A mára Észak-Amerikában, Európában, és a Közel-Keleten is elterjedt ToBRFV vírus 2014 óta okoz nagymértékű károkat, melyben számos paradicsomfajta érintett, kezdve a cherry kategóriával egészen az ökörszív mérettartományig. A vírus könnyen terjed mechanikai úton, ezért különösen az intenzív termelési rendszerekben fontos a higiéniai protokollok betartása, amely kiterjed a védőfelszerelés helyes alkalmazására valamint a fertőzéssel érintett termelőegységek teljes elszigetelésére is.

A vállalat fejlesztése egy, a fertőzött növények kiszűrésére alkalmas, irányított inokuláción, és molekuláris technológián alapuló rendszer kialakításával valósult meg. A kutatás során több tízezer növény vizsgálatát hajtották végre. Egy évvel ezelőtt ,,fordult termőre” az energiabefektetés a specifikus DNS-markerek felfedésével. A technológia amellett, hogy fűtött és fűtetlen üvegházas termesztési körülmények között is alkalmazható, átültethetőnek bizonyul számos paradicsomfajta esetében.

Forrás: http://www.fruitnet.com/eurofruit/article/185176/tomatech-cracks-code-for-tobrfv-resistance

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Apró gyümölcs, apró kártevője: a málna-vesszőszúnyog

2023. november 26. 11:10

A málnát mint értékes, Magyarországon is termesztett gyümölcstermő növényünket, úgy gondolom, senkinek sem kell bemutatni. Magas élvezeti értéke, és szerteágazó felhasználhatósága miatt még mindig megtalálható a kiskertek termesztésében.

Veszélyes kártevők: Vetésfehérítő bogarak

2019. április 2. 07:58

A vetésfehérítő bogarak a termesztett gabonaféléink egyik legjelentősebb kártevői. Kártevőként Magyarországon először az 1850-es évek végén írták le. Az elmúlt évtizedekben, az 1980-as évektől kezdődően becsült kártétele megduplázódott őszi búzában.

Zamir és Mavrik

2018. december 20. 09:32

Biztos lehet a hatékonyságukban: közös erővel a repce – és a méhek – védelmében.

Gondolatok a növényvédőszer-engedélyezés szerepéről – régen és ma (holnap?)

2019. november 18. 15:25

Általánosan ismert jelenség az élet számos területéről, hogy a túlszabályozás ellehetetleníti a legális gazdasági működést, illetve egyre inkább „szürke” vagy „fekete” színek kezdenek eluralkodni a cél elérésének útját szegélyező díszítésen.