Kritizálják a karácsonyfaültetvényeket a növényvédő szerek használata miatt. Tizenkilenc vizsgált karácsonyfából 14 esetben talált peszticid-, azaz növényvédőszer-maradékot a Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség.
Összesen 15 különböző hatóanyagot mutattak ki, amelyek közül nem mindegyik legális. Négy Nordmann fenyő tartalmazott olyan peszticideket, amelyek nem engedélyezettek az EU-ban általában vagy a karácsonyfa-termesztés kapcsán.
Az ilyen fákat nem lenne szabad eladni, hívta fel a figyelmet a Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség. A fákon lévő anyag alacsony koncentrációja miatt azonban nem várható akut egészségügyi kockázat az emberek esetében.
A Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség szakértője szerint a karácsonyfákra és dísznövényekre általában nincsenek határértékek, így a jóváhagyott hatóanyagok és maradékaik használata végeredményben legális.
Akár be is lélegezhetjük a párát
A szervezet a környezetszennyezésre hívja fel a figyelmet. Az anyagok problémát jelentettek a biodiverzitás szempontjából. A talált hatóanyagok közül 6 erősen mérgező a méhekre, madarakra, gilisztákra, halakra vagy vízi szervezetekre. Az emberekkel kapcsolatban elhangzott, hogy nem zárható ki az anyagok beltéri levegőbe történő párolgása és a légutakon keresztüli felszívódása.
Mit mondanak a gyártók?
„Természetes, hogy növényvédő szereket használunk – mondta Christian Mai, a Német Karácsonyfa- és Zöld növénytermesztők Szövetségének (BWS) igazgatótanácsának tagja. Olyan anyagokról van szó, amelyeket sok helyen a zöldség-gyümölcs termesztésben is felhasználnak.
Egyesületünk minden tagja megígérte, hogy csak jóváhagyott termékeket használunk a németországi ültetvényeken. De persze lehet egy-két fekete bárány itthon és külföldön. Mindig felmerül a kérdés, hogy honnan származik a karácsonyfa” – tette hozzá. A Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség szerint a tesztelt fákat különböző szövetségi államokban vásárolták, és többnyire Németországból származnak.
Nem eszünk karácsonyfát
„Annak érdekében, hogy kevesebb gyomirtó szert kelljen használni, egyre gyakrabban használnak alternatívákat a cégeknél” – mondta Christian Mai. Az ipar bizonyos területein azonban inszekticidekre, azaz rovarölőkre van szükség a fák rovarfertőzésének csökkentése érdekében – számolt be cikkében a német Proplanta agrár honlap.
„Mindezt a fa védelme érdekében tesszük, annak érdekében, hogy a végén szép karácsonyban legyen része a vevőnek. Sok stresszt okozna, ha sok ezer bogár mászna le a fáról. A Szövetség kommunikációja nem kedvez a karácsonyfa-hagyománynak és ezáltal a társadalom számára teremtett hozzáadott értéknek. Ezt egy ponton az emberek már nem élvezik és ugye nem eszi meg a karácsonyfát” – fűzte hozzá.
A műanyag karácsonyfa még rosszabb
A Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség nemzeti növényvédőszer-csökkentési programot követel a szövetségi kormánytól, és szigorúbb nemzeti korlátozásokra is szükség van szerintük a glifozát használatára vonatkozóan.
A környezetvédők azt tanácsolják a fogyasztóknak, hogy vásároljanak bio karácsonyfát vagy bio erdészetből származó fákat, vagy használjanak alternatívákat: például tűlevelű fák ágait, fakereteket és egyéb tárgyakat természetes anyagokból.
A Szövetség azonban elutasítja a műanyag fenyőket, mert például gyakran tartalmazhatnak káros vegyszereket, és általában nagy távolságokra kell szállítani. Németországban évente 30 millió karácsonyfát adnak el, nagyrészt belföldi termelésből.
(Fotó: Pixabay)