Növényvédelem

Jó, hogy nem eszünk karácsonyfát – rengeteg rajta az illegális növényvédő szer

Agrofórum Online

Kritizálják a karácsonyfaültetvényeket a növényvédő szerek használata miatt. Tizenkilenc vizsgált karácsonyfából 14 esetben talált peszticid-, azaz növényvédőszer-maradékot a Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség.

Összesen 15 különböző hatóanyagot mutattak ki, amelyek közül nem mindegyik legális. Négy Nordmann fenyő tartalmazott olyan peszticideket, amelyek nem engedélyezettek az EU-ban általában vagy a karácsonyfa-termesztés kapcsán.

Az ilyen fákat nem lenne szabad eladni, hívta fel a figyelmet a Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség. A fákon lévő anyag alacsony koncentrációja miatt azonban nem várható akut egészségügyi kockázat az emberek esetében.

A Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség szakértője szerint a karácsonyfákra és dísznövényekre általában nincsenek határértékek, így a jóváhagyott hatóanyagok és maradékaik használata végeredményben legális. 

Akár be is lélegezhetjük a párát

A szervezet a környezetszennyezésre hívja fel a figyelmet. Az anyagok problémát jelentettek a biodiverzitás szempontjából. A talált hatóanyagok közül 6 erősen mérgező a méhekre, madarakra, gilisztákra, halakra vagy vízi szervezetekre. Az emberekkel kapcsolatban elhangzott, hogy nem zárható ki az anyagok beltéri levegőbe történő párolgása és a légutakon keresztüli felszívódása.

Mit mondanak a gyártók?

„Természetes, hogy növényvédő szereket használunk – mondta Christian Mai, a Német Karácsonyfa- és Zöld növénytermesztők Szövetségének (BWS) igazgatótanácsának tagja. Olyan anyagokról van szó, amelyeket sok helyen a zöldség-gyümölcs termesztésben is felhasználnak.

Egyesületünk minden tagja megígérte, hogy csak jóváhagyott termékeket használunk a németországi ültetvényeken. De persze lehet egy-két fekete bárány itthon és külföldön. Mindig felmerül a kérdés, hogy honnan származik a karácsonyfa” – tette hozzá. A Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség szerint a tesztelt fákat különböző szövetségi államokban vásárolták, és többnyire Németországból származnak. 

Nem eszünk karácsonyfát

„Annak érdekében, hogy kevesebb gyomirtó szert kelljen használni, egyre gyakrabban használnak alternatívákat a cégeknél” – mondta Christian Mai. Az ipar bizonyos területein azonban inszekticidekre, azaz rovarölőkre van szükség a fák rovarfertőzésének csökkentése érdekében – számolt be cikkében a német Proplanta agrár honlap.

„Mindezt a fa védelme érdekében tesszük, annak érdekében, hogy a végén szép karácsonyban legyen része a vevőnek. Sok stresszt okozna, ha sok ezer bogár mászna le a fáról. A Szövetség kommunikációja nem kedvez a karácsonyfa-hagyománynak és ezáltal a társadalom számára teremtett hozzáadott értéknek. Ezt egy ponton az emberek már nem élvezik és ugye nem eszi meg a karácsonyfát” – fűzte hozzá. 

A műanyag karácsonyfa még rosszabb

A Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség nemzeti növényvédőszer-csökkentési programot követel a szövetségi kormánytól, és szigorúbb nemzeti korlátozásokra is szükség van szerintük a glifozát használatára vonatkozóan.

A környezetvédők azt tanácsolják a fogyasztóknak, hogy vásároljanak bio karácsonyfát vagy bio erdészetből származó fákat, vagy használjanak alternatívákat: például tűlevelű fák ágait, fakereteket és egyéb tárgyakat természetes anyagokból.

A Szövetség azonban elutasítja a műanyag fenyőket, mert például gyakran tartalmazhatnak káros vegyszereket, és általában nagy távolságokra kell szállítani. Németországban évente 30 millió karácsonyfát adnak el, nagyrészt belföldi termelésből.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Tájékoztat az Agrárminisztérium a tavaszi fagykárral kapcsolatos kárenyhítésről

2023. április 8. 14:38

A kárenyhítő juttatás iránti jogosultság érdekében már a kárbejelentéskor körültekintően kell eljárni a mezőgazdasági termelőnek, amelyhez az Agrárminisztérium tájékoztatójával kíván segítséget nyújtani.

Gazdainfó: áprilisban jön a pályázati kiírás ültetvények telepítésére - gépekre is lesz forrás

2021. február 22. 08:54

Az Agrárminisztérium már az AKG-hosszabbítással egy időben, tavaly év végén közölte szándékát egy új ültetvény telepítési pályázat kiírására. A szakmai és szakmaközi szervezetekkel együtt dolgoznak a részleteken, hogy minden szempontból a piaci igények kielégítésnek megfelelő támogatást készítsenek elő.

FruitVeB: gyorsítani kell a támogatások kifizetését

2020. április 7. 07:36

A kifizetési kérelmek sok projekt esetében már 6 hónapja benyújtásra kerültek, de nagyon lassú a kifizetési kérelmek ügyintézése.

Jönnek az éjszakai fagyok – így lehet védekezni a gyümölcsösökben

2021. március 4. 09:27

Sajnos a következő időszakban országosan is fagyos, fagyveszélyes éjszakákat mutatnak az előrejelzések, viszont vannak már bimbózó, virágzó gyümölcsfajták az országban. Korai kajszik, korai cseresznye fajták már károsodhatnak a huzamosabb ideig fennálló mínuszok miatt. Ellenben vannak jól bevált technikák a fagyvédelemre, amelyekkel külön-külön vagy együttes alkalmazásukkal csökkenthető a fagykár mértéke.