Növényvédelem

Széles körű, rovarokkal szembeni rezisztenciát eredményező géneket fedeztek fel

Agrofórum Online

A növények egyes betegségekkel szembeni rezisztenciáját eredményező gének azonosítása meglehetősen bonyolult folyamat. Egyetlen gén általában egy betegség vagy kártevő elleni védelmi mechanizmust képes kódolni.

A Wageningen Egyetem kutatói azonban a lúdfű (Arabidopsis thaliana) esetében olyan géneket tártak fel, amelyek a zöld őszibarack-levéltetűn (Myzus persicae) kívül egyéb levéltetvek és liszteskefélék (Aleyrodidae) családjába tartozó fajok ellen is hatékony védelmet nyújtanak, de közel sem az összes faj ellen.

A növényi nedvekkel táplálkozó levéltetvek széles körben elterjedt kártevők és vírusvektorok. A mezőgazdaságban használatos növényvédő szerek alkalmazásának csökkentésére irányuló törekvéseknek szerves része a növények természetes védelmi mechanizmusaival kapcsolatos kutatások is.

Karen Kloth, az Egyetem Rovartani laboratóriumának kutatója erre a területre specializálódva találta meg azt a gént a lúdfűben, amely a zöld őszibarack-levéltetűvel szemben ellenállóbbá teszi a növényt. A Plant, Cell & Environment folyóiratban bemutatott új kísérletben ő és kutatótársai bizonyítják, hogy ez a gén megtalálható a növény minden részében (a gyökerekben, levelekben, szárban és rügyekben), de csak az úgynevezett phloem-sejtekben aktív, amelyek a cukorban gazdag nedvet a növényen keresztül szállítják. Azt is felfedezték, hogy a gén más levéltetű- és lepkefajok ellen is működik, amelyek a zöld őszibarack-levéltetvekhez hasonlóan a phloem-nedvből táplálkoznak.

Forrás: https://www.wur.nl/en/news-wur/Show/New-broad-type-of-resistance-against-insects-found-in-plants.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Vírusfertőzött csicseriborsó: miért fontos tudni róla?

2025. március 6. 08:10

Németországban most először azonosították a borsó nekrózisos sárga törpülés vírust (PNYDV) csicseriborsóban.

Miért érdemes a növényeket leveleken keresztül táplálni?

2022. május 6. 13:05

A gazdálkodóknak precízebb technológiát kell alkalmazniuk a szántóföldeken és az ültetvényekben.

Gyümölcsösök károsítói virágzás idején

2021. március 23. 06:37

Az idei „márciusi télnek” hamarosan vége. Megérkezik vélhetően az igazi tavaszi időjárás, megindul a gyümölcsösökben a fák virágzása, illetve lombozatának fejlődése. Sajnálatos módon nem csak a haszonnövények növekedése, fejlődése veszi kezdetét, hanem egyes kártevők is megjelennek, hogy részt követeljenek maguknak a virágok, fiatal termések és a legelső lomblevelek alkotta táplálékbázisból.

Folytatódnak a drónos növényvédelmi bemutatók

2018. április 6. 07:05

Tekintse meg Ön is a legmodernebb technológiát működés közben, és ismerje meg az előnyeit, felhasználhatóságát.

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk - V. rész

2024. május 21. 05:40

Vannak olyan egyszerű anyagok is a növényvédelem szolgálatában, amelyeket nem használunk vagy fogyasztunk mindennap, sőt az is lehet, hogy most fogunk róluk először hallani: csalétkek, növényi elicitorok, erős fertőtlenítő hatású szerek is készíthetők belőlük.