Növényvédelem

Ultimátumot kapott Indiától a Monsanto, amely megvásárolná a Bayer agrárkémiai üzletágát

Agrofórum Online

India kiadja a Monsanto útját, ha az nem fogadja el a génmódosított gyapotmag hatósági árát és a szabadalmi díj csökkentését.

Frankfurtban a Bayer AG vegyipari konszern papírja 3 százalékkal drágult, miután fölröppent a hír, hogy az amerikai Monsanto GMO-óriás meg akarja vásárolni a Bayer agrárkémiai üzletágát – derült ki az MTI tőzsdei híreiből. A Bayer mezőgazdasági részének értékét a svájci UBS 40 milliárd euróra teszik.

A Monsanto már korábban is probálta kiszélesíteni piacát a növényvédő szerek kapcsán, ezért tett ajánlatot a Syngenta megvásárlására, ám a svájci cég 43 milliárd dollárért végül a ChemChina vállalaté lett.

India ultimátumot adott a Monsantónak gyapotvetőmag ügyben

Eközben az a hír is szárnyra kapott, hogy India kiadja a Monsanto útját, ha az nem fogadja el a génmódosított gyapotmag hatósági árát és a szabadalmi díj csökkentését – írta az orosz rt.com hírportál, amiről szintén az MTI számolt be hazánkban.

India a múlt héten közel 70 százalékkal csökkentette a génmódosított gyapotvetőmag után a Monsantónak járó szabadalmi díjat és 2017 áprilisi hatállyal 800 rúpiában (3300 forint) szabta meg egy 400 grammos tasak maximális árát.

Az elmúlt termőszezonban a Monsanto a gyapotvetőmagot tasakonként 830-1100 rúpiás áron értékesítette az ország különböző régióiban.

A Monsanto perrel és hat évtized után az indiai piac elhagyásával fenyegette meg a kormányt.

A Monsanto eldöntheti, hogy elfogadja-e a feltételeket vagy nem – mondta Sanjeev Kumar Balyan mezőgazdasági miniszterhelyettes a Reuters hírügynökségnek. „Ha nem tetszik, el lehet menni. Az extraprofit ideje lejárt” – fogalmazott. „Egyáltalán nem tartunk attól, hogy a Monsanto kivonul az országból, mivel a tudósaink saját génmódosított gyapotvetőmagon dolgoznak” – tette hozzá.

A Monsanto az indiai gyapotvetőmag-piac 90 százalékát uralja. Az indiai versenyhivatal tavaly piaci dominanciájával való visszaéléssel vádolta meg a világcéget. A mezőgazdasági minisztérium ekkor vizsgálatot indított az ügyben, majd bizottságot állított fel a génmódosított vetőmag hatósági árának és szabadalmi díjainak meghatározására.

A cég kétfajta gyapotvetőmagot értékesít Indiában, a Bollgard I. és a Bollgard II. típusokat. Az előbbi szabadalmi díjtól mentes, a második viszont díjköteles.

(MTI nyomán Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Olajtökvetéseink gyomnövényei

2019. március 20. 07:35

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések az olajtökkultúrára nem terjednek ki, ugyanakkor a gyomszabályozási stratégiák hatékonyságának növelése céljából fontos lenne a magyarországi olajtökvetések gyomviszonyainak naprakész ismerete. E tanulmány célja, hogy egyfajta hiánypótlásként bemutassa a hazai olajtökvetések legfontosabb gyomnövényeit.

A gabonavírusok szerepe a gyakorlatban

2019. május 25. 07:19

Hazánkban évente megközelítőleg 1 millió 250 ezer hektáron termesztünk őszi búzát. Termesztett gabonaféléinket számos vírus, baktérium és gomba kórokozó betegítheti meg. A vírusok elleni védekezésben a fő gondot az jelenti, hogy ellenük csak preventíven tudunk fellépni.

Idén gyakori kártevő a szivarsodró eszelény a szőlőben

2023. június 17. 05:37

A szivarsodró eszelény egyedek május elejétől jelennek meg a szőlő, illetve sokszor más gyümölcsfajok levelein, és június elejéig intenzív érési táplálkozást folytatnak.

Készüljünk fel időben a repceormányosok elleni védekezésre!

2023. január 30. 10:12

Korán, már februárban elkezdődik a repceormányosok betelepedése, tojásrakása.